Drobné zahradní nářadí

Rubrika: Technika

Pro nadcházející jaro je třeba zkontrolovat nejčastěji používané zahradní nářadí, případně dokoupit nové. Jak postupovat, abyste si v budoucnu ušetřili starosti?

Základními nástroji pro přípravu půdy rytím jsou rýč a rycí vidle.

Základními nástroji pro přípravu půdy
rytím jsou rýč a rycí vidle.

Rýč a rycí vidle
Základními nástroji pro přípravu půdy rytím jsou rýč a rycí vidle. Důležité je, aby jejich násada měla správnou délku, z dlouhé nebo krátké vás budou bolet záda. Optimálně dlouhá násada by vám měla dosahovat po prsa. Rýče mohou být opatřeny i teleskopickou násadou, kterou lze upravit podle výšky postavy. Ověřte si však její stabilitu a pevnost při námaze. Rukojeť násady může mít tvar písmene T nebo D. Rozšířenější T-násada je lehčí, násada ve tvaru písmene D zase pevnější a odolnější. Každému vyhovuje něco jiného, nejlepší je proto si rýč v prodejně osahat a vyzkoušet nanečisto. List rýče by měl být z kvalitní oceli. Část spojující list s násadou, kovová objímka zvaná tulej, by neměla být příliš krátká, jinak se rýč při práci snadno zlomí. Všimněte si také nášlapu rýče, který by měl být šetrný k vaší obuvi. Rýč volte i podle typu půdy na vaší zahradě:

  • Zaoblený rýč je vhodný pro práci s lehkou půdou.
  • Rovný rýč se hodí do písčité půdy a k zarovnání trávníku.
  • Špičatý rýč je ideální do tuhé, kamenité nebo jílovité půdy.

Těžký typ rýče pro hrubé práce se používá k obdělávání velké plochy záhonů. Na malou zahradu postačí malý, tzv. dámský rýč anebo rycí vidle, které jsou vhodné do těžkých půd. Jsou lehčí než rýč, neobrátí však tak velké množství půdy a do stejné hloubky jako rýč. Můžete s nimi ale nejen rýt a kypřit půdu, ale i odstraňovat kořeny, provzdušňovat trávník, dělit trsy trvalek či sklízet kořenovou zeleninu.

S motykou můžete kypřit půdu, plít a okopávat záhony.

S motykou můžete kypřit půdu, plít
a okopávat záhony.

Motyky a motyčky
S motykou můžete kypřit půdu, plít a okopávat záhony. Proto se na zahradě vždy uplatní více než jedna motyka. U každé by ale její pracovní část a objímka násady měly být vyrobené z jednoho kusu, jinak hrozí jejich deformace či vylomení. Šířka pracovní části může být různá. Užší a těžší motyka odstraní i kořeny keřů a náletů, v extrémním případě poslouží také jako krumpáč. Násada takové motyky by měla být dostatečně dlouhá, abyste se při práci nemuseli zbytečně ohýbat. Motyka s pracovní částí ve tvaru srdce, tzv. srdcovka, zase vytváří snadno rýhy a hrůbky, využívá se proto například při pěstování brambor. S podobnou, ale dlouhou a štíhlou srdčitou motykou můžete okopávat i záhony trvalek. K pletí mezi řádky zeleninového záhonu je uzpůsobena tzv. šintovací motyčka, jejíž pracovní část tvoří plecí rámeček. S ním plevel snadno podtrhnete, vytáhnete na povrch půdy a následně necháte zaschnout. Pro jemnější práci v sedě nebo vkleče je vhodnější motyčka s krátkou násadou. Malé ruční motyčky mohou mít tvar od klasických motyk přes různé zuby až po drápky.

Nejvhodnější hrábě
Na větší zahradě najdou využití dvoje hrábě – jedny těžší, kovové, které se uplatní při přípravě záhonů, druhé lehké, zpravidla plastové, pro úklid listí a vyhrabání rostlinného materiálu. Máte-li skalku, užijete i jedny maličké do ruky. K hrabání listí jsou nejvhodnější hrábě s doširoka rozevřenými prsty, které je možné u některých modelů i plynule rozevírat a měnit tak jejich hustotu a záběr. Zúžením se navíc takové hrábě zpevní a je možné s nimi zabrat více do hloubky. Prodávají se v plastovém i kovovém provedení. Plastové hrábě jsou lehké, nekorodují, snadno se s nimi manipuluje a mívají hliníkovou násadu s plastovou rukojetí. Výborně se hodí i pro úklid listí z rovných ploch, jako jsou terasy a příjezdové cesty. Větší výrobci zaručují jejich pevnost a odolnost vůči mrazu. Tam, kde je ale potřeba na hrábě více zatlačit, například po vertikutaci, jsou vhodnější kovové. Hrábě z kovu využijete i k úklidu záhonů nebo přípravě půdy před setím, k této práci si však vybírejte univerzální hrábě klasického tvaru. Pro jakoukoli práci jsou praktické teleskopické násady, které snadno přizpůsobíte své postavě. Při nákupu počítejte ale s tím, že za značkové hrábě zaplatíte i trojnásobek běžné ceny a pracovní část hrábí i násada se prodává zpravidla zvlášť.

Vozíčky a kontejnery
Na zahradě je stále co převážet a uklízet, ve výbavě by proto nemělo chybět zahradní kolečko. K pohodlnému sbírání a odstraňování plevele, travní plsti nebo zahradního odpadu se však více hodí různé zahradní vozíky či mobilní kontejnery s pneumatikami či plastovými kolečky. K přepravě zeminy, hnojiv, sněhu nebo nářadí využijete například vozík se sklápěcí korbičkou a dvěma nápravami, které usnadňují manipulaci. Vozíky mohou být kovové, mobilní kontejnery bývají zpravidla celoplastové a kromě materiálu se liší i objemem a nosností. Některé vozíky se skládají jen ze základní kovové konstrukce, do které se upíná vyměnitelný plastový pytel. Vybavené mohou být i protipachovým víkem.

Správná péče
Nářadí po práci vždy očistěte, udržujte v suchu a nikdy ho nenechávejte ležet na zahradě, jinak jeho kovové části zrez nou. Hrubé nečistoty z něj odstraňujte kartáčem a jednou za čas (ideálně po sezoně) nasypte do větší nádoby písek a přilijte olej. Kovové části nářadí pak opakovaně nořte do písku, dokud z nich neodstraníte zašlost, a nakonec je zabalte do látky napuštěné olejem. Nerovnosti na dřevěných rukojetích vždy pečlivě zabruste a celé násady ošetřujte průběžně lněným olejem. Při výměně dře věných násad volte jasanové dřevo – je lehké, pružné a přitom pevné a nevytváří třísky. Vyviklané násady nejlépe upevníte pomocí dřevěných klínků. Kontrolujte také ostří motyk.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Drobné zahradní nářadí

Drobné zahradní nářadí