Pro pohodlnou a bezpečnou práci

Rubrika: Technika

Vhodné pracovní oblečení je důležité především z preventivních důvodů, protože vás může ochránit před různými pracovními úrazy či jinými nesnázemi.

Klobouk vás ochrání před sluncem a navíc může být i slušivý.

Klobouk vás ochrání před sluncem
a navíc může být i slušivý.

Vybírat dnes už můžete nejen z praktických kusů, které jsou přizpůsobené zvýšenému opotřebení, ale i oblečení v moderním designu splňující estetické požadavky náročnějších uživatelů.

Praktické oblečení

  • Kromě klasických montérek si na práci v zahradě můžete pořídit i různé kalhoty do pasu či s laclem. Na namáhaných místech bývají vyztuženy silnější látkou, pro snazší pohyb mají v bocích všité elastické klínky a jsou vybaveny mnoha kapsami či tunýlkem pro pěnové kolenní vycpávky.
  • Alternativou pracovních kalhot může být i pracovní zástěra, která rovněž ochrání vaše oblečení a poskytne množství kapes.
  • Další důležitou součástí pracovního oblečení jsou rukavice. K dostání jsou rukavice celokožené, textilní, povrstvené či máčené v polyuretanu, a to v letním i zimním provedení. Často jsou žádané i protiřezné rukavice doporučované pro práci s řetězovou pilou. Na pletí záhonů využijete zase jemné rukavice s citem v prstech a s tenkou ochrannou vrstvou proti promočení.

Bezpečná obuv
Základem pracovního oblečení je i kvalitní, pohodlná a bezpečná obuv. Tu vybírejte podle prostředí, kde ji bude nosit. Celokožené boty by měly být ošetřeny proti průsaku vody, nutné je řešit také odolnost podešve. Pro speciální práce, jako například s motorovou pilou, si pořiďte protipořezové boty. V nabídce se setkáte i s obuví s ocelovou špičkou či bez ní nebo s planžetou v podešvi proti propíchnutí. Takové boty jsou vhodné třeba do dílny. Na zahradě však uplatníte nejčastěji holiny. Kromě klasických si můžete vybrat i extra vysoké, které netlačí do lýtek a lze je doplnit fleecovými vložkami, které se přehrnou přes horní okraj bot.

Ochrana hlavy
Hlava vyžaduje speciální ochranu snad jen v případě práce s řetězovou pilou či motorovou kosou, při které výrobci doporučují přilbu s ochranným štítem. Stejně tak ochranné brýle uplatníte asi pouze při postřiku rostlin chemickými přípravky. Tehdy můžete použít i jednorázové respirátory, které vás ochrání před vdechnutím aplikované látky.

FOTO: THINKSTOCK A ARCHIV FIREM ZDRAVA ZAHRADA A LUKA GARDEN

Pro pohodlnou a bezpečnou práci

Pro pohodlnou a bezpečnou práci