Nářadí pro zahradnice

Rubrika: Technika

Sada nářadí s růžovými rukojeťmi v pěkné tašce? Proč ne, i vzhled zahradnického náčiní může přispět k dobrému pocitu z práce na zahrádce. Ovšem ne všechny ženy preferují růžovou, a tak si vyberte třeba příjemné rukojeti ze dřeva.

naradi3

Renomované firmy nabízejí sady pro ženy v mnoha barvách – smetanové, šeříkové, zelenkavé, zkrátka v tónech, které se na zahradě, terase i v košíčku pěkně vyjímají. Nezapomeňte ale, že pro práci je důležitější než odstín ergonomický tvar, nízká hmotnost, u nůžek i ozubené převody a velikost padnoucí také do drobnějších rukou. Pak vás může práce teprve těšit. Podobné libůstky se ale většinou týkají jen menších nůžek, malých kultivátorů půdy, motyček a dalších drobných pomocníků. Co se většího nářadí týče, růžové rýče asi žádná praktická zahradnice nevyhledává. Zato se zajímá o parametry, které na první pohled nejsou tolik vidět.

Ať to jde zlehka

Posilování na zahradě tělu prospívá, ale všeho s mírou. Ostatně práce bývá dost i bez nadbytečného závaží. I průměrnému muži nadělila příroda do paží a ramenou více síly než sportovní ženě. Proto je u nářadí zásadní jeho váha – netřeba si zahradničení komplikovat těžkým rýčem, lopatou, hráběmi nebo rycími vidlemi. Hmotnost lze ušetřit na násadě, která může být pevná a s malou hmotností zároveň. Co se čepelí týče, mezi nejlehčí patří ty z tvrzeného hliníku nebo speciálních slitin. Čepele jsou k mání také v různých velikostech; snáze se vám bude pracovat s menšími. Stejně důležitá je i správná výška – rukojeť rýče a rycích vidlí by měla sahat po prsa. Plus má i ergonomické provedení, s nímž se pracuje o poznání snáze – například mírné zakřivení násady rýče šetří záda, dostatečně široká stupátka umožní využít celou váhu těla a neuklouznout.

Pokud bude nářadí používat další člen rodiny rozdílné výšky nebo pokud vhodnou velikost pro sebe nenacházíte, podívejte se po typech s teleskopickou rukojetí. Ty dobré bývají lehké a velmi snadno se nastavují. U nářadí se většinou vyplatí investovat do kvality, protože se s ním nejen lépe pracuje, ale i déle vydrží.

Kosa na míru

Pokud vaši zahradu zdobí květinová louka, není nad to ji síci za ranní rosy, pěkně po částech, jak to všemu živému nejvíce prospívá. V tom případě potřebujete dobře padnoucí kosiště, jak se říká násadě kosy. Je zajímavé, že to jsou častěji ženy, kdo propadne kouzlu ručního kosení – a kouzelně při něm také vypadají. Když toto prastaré umění ovládnete, ohlušující rámus motorů už nemusíte nikdy poslouchat. Kosiště odpovídající velikosti – nadšenci vyrábějí i krásná kosiště na míru, třeba z přirozeně tvarovaných větví – a kvalitní, dobře naklepaná a nabroušená kosa přiměřené délky jsou základ dobrého výsledku. Péči o kosu i technice kosení se můžete naučit na specializovaných kurzech.

naradi2

Nezapomeňte na ostření

Při nákupu nářadí myslete na to, že by vám nůžky měly dobře padnout do ruky, ženské ruce bývají přece jen menší. Každopádně si je musíte osahat a vyzkoušet, alespoň naprázdno. Měly by se držet snadno a příjemně. Ovšem se žádnými, byť sebelepšími nůžkami se vám nebude pracovat dobře, pokud je nebudete pravidelně ostřit. Pořídit si můžete i docela malý elegantní brousek, jímž lze ostřit téměř všechno nářadí a zároveň i nože a nůžky v domácnosti, a mít ho stále po ruce. Pokud máte poblíž šikovného brusiče, můžete údržbu nechat na něm, ale měla by být pravidelná. U zahradních nůžek a nožů všeho druhu je ostrost zásadní, a to nejen kvůli snadné práci. Nabroušené břity méně poškozují pletiva stříhaných větviček či stonků, rány se pak snáze zacelují, řízky se lépe ujímají. Podobná péče však prospěje i čepelím motyček, plecích oček a rýčů, které se pak do půdy noří lehčeji.


Nezbytné doplňky

Jaká by to byla zahradnice bez pěkné zahradnické zástěry, která nejen chrání oblečení, ale kde máte v kapsách vše potřebné pěkně po ruce. Můžete si vybrat mezi mnoha typy: z bavlny, ze lnu, s originálními potisky, a sympatické je, že některé šijí i zdejší švadleny… Košíky nebo tašky na nářadí, které se tak rádo ztrácí po celé zahradě, se také hodí. Kromě toho, že jsou praktické, mohou být i pěkné – aby se do pěkné zahrady a k pěkné zahradnici hodily.


naradi1

Důležité rukavice

Bez rukavic se na zahradě neobejdete. A mnoho jich za sezonu také zničíte. I ženy, které rády cítí vlahou půdu v prstech a s oblibou pracují bez nich, ochranu rukou občas nutně potřebují; například trhat holýma rukama kopřivy nepatří mezi běžné libůstky.

  • Nejčastější jsou dnes textilní rukavice s prsty a dlaněmi pokrytými gumou nebo kaučukem. I mezi těmito typy najdete trvanlivější a méně trvanlivé, příjemnější a méně příjemné. Nezbývá, než je vyzkoušet.

  • Gumové rukavice jsou pro delší práci nepříjemné, ale odolávají mokru. Speciální zesílené zahradnické neprotrhnou ani trny, což samozřejmě neplatí o rukavicích běžných, určených pro domácí úklid.

  • Také mezi koženými pracovními rukavicemi lze najít padnoucí kousky, i když většina z nich je šita spíše na velké ruce. Když však najdete ty pravé, je práce v nich velmi příjemná. Stojí sice obvykle více, ale až si spočítáte poločasy rozpadu různých typů, možná se ukáže, že dražší vlastně nejsou.

U rukavic se vyplatí dbát na funkčnost a pohodlí. Na design je lepší tolik nehledět, a především za něj zbytečně neplatit – tedy pokud v nich chcete opravdu zahradničit. Po prvním použití stejně všechny obrázky zmizí a vaše rukavice dostanou tu správnou zahradnickou patinu.

Jana Bucharová, foto Shutterstock

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017.

Flora titulka_01_17

Nářadí pro zahradnice