Kupujete nářadí? Hodinový manžel vám poradí jak neprohloupit

Návodů, jak si vybrat ideální vrtačku, brusku či vytlačovací pistoli, najdete na internetu spoustu – nedivte se ale, když se po jejich přečtení budete cítit nerozhodní a zahlcení fůrou parametrů, názorů, cenových relací a možností. Abychom vám volbu trochu ulehčili, vyzvěděli jsme praktické tipy od člověka, který vrtá, šroubuje, brousí a tmelí podstatně častěji než většina z nás – pana Romana Buchtajeva, který se pod značkou Spravnymanzel.cz úspěšně živí jako profesionální údržbář.

Možná vás to překvapí, ale lidé, kteří neměli při výběru nářadí zrovna šťastnou ruku, patří mezi pravidelnou klientelu Správného manžela. „Často dostávám poptávky od zákazníků, kteří si kvůli montování několika málo dílů nábytku pořídili levnou vrtačku… A pak strávili půl dne tím, že se s ní marně snažili vyvrtat centimetrový otvor do panelové zdi. S kvalitní a vhodně zvolenou vrtačkou mám totéž hotové za několik vteřin,” líčí Roman Buchtajev, proč příliš nefandí kupování pofidérního nářadí. Třebaže se vám může zdát zbytečné, abyste investovali tisíce korun do zařízení, které použijete párkrát do roka, konkrétně u vrtaček by rozhodujícím kritériem nemělo být jak často, nýbrž do čeho plánujete vrtat.

foto Shutterstock

Šroubujte odteď už bez námahy

„Na vrtání do plastu, plechu a dřeva používám univerzální aku šroubovák japonské značky,“ přibližuje svoji výbavu hodinový manžel. „Dá se použít i na míchání barev a lepidel nebo při montování nábytku, rozhodně s ním ale nesmíte vrtat do tvrdých materiálů.” Které parametry hodnotí pražský řemeslník jako klíčové? Jednoduché ovládání, malý rozměr, nízkou hmotnost a rychloupínací uchycení vrtáků. Obratem přiznává, že i jeho kvalitní model aku vrtačky nabízí relativně slabý příklep, proto ho při práci používá jen velmi sporadicky. „I když se to může zdát jako malichernost, při výběru vrtačky bych si všímal i kvality kufříku, zvláště pokud nářadí třeba vozíte z domova na chalupu a zpět. Nerozbitný kufr, kterému ani při častém transportu neupadne držák, vám usnadní nejen převoz nářadí, ale i uskladnění.“

Chcete si šroubovák vozit s sebou na chatu? Pak vybírejte model s bytelným kufrem. foto Shutterstock

Bezdrátová či nikoliv?

Kufr mívá často vyhrazený prostor i na dobíjecí stanici, kterou se vyplatí mít vždy po ruce – podle zkušeností Správného manžela se dobrý aku šroubovák dobije za 5 až 10 minut, a vy pak můžete vesele pokračovat v práci. Trendu bez drátového nářadí, nicméně, nijak zvlášť neholduje. „Kupodivu mám akumulátorový pouze zmiňovaný šroubovák, veškeré ostatní nářadí napájím ze sítě,“ popisuje řemeslník z povolání. „Vím, že na trhu existují třeba brusky v bezdrátové variantě, ale popravdě o jejich pořízení zatím vůbec neuvažuji. Odrazuje mě, že baterie brusku v ruce zatíží, a může tudíž být méně pohodlné ji ovládat.”

Bez čeho se u tvrdých materiálů neobejdete? Bez vrtání s příklepem!
foto Shutterstock

Má vaše bruska suchý zip?

Když už jsme narazili na brusku, se kterou je radost zacházet – i u tohoto praktického nářadí má zkušený údržbář pár postřehů z terénu. „Brusku nejčastěji potřebuji na broušení nátěru ze zahradního nábytku či plotu. Občas se mi také hodí, když po sádrování chci vybranou část zdiva ještě zbrousit a vyhladit,“ ilustruje víceúčelovost brusek. A který typ se mu zatím osvědčil nejlépe? „Aktuálně používám excentrickou kruhovou brusku o průměru 125 milimetrů. Nejvíc si na ní pochvaluji uchycení brusných papírů pomocí suchého zipu – díky této vychytávce změním zrnitost v řádech vteřin.“ Protože se Roman Buchtajev broušení typicky věnuje venku, výrobcem uváděnou hlučnost brusky vůbec nepovažuje za rozhodující faktor. Nehledě na to, kde se chystáte brusku používat vy, však doporučuje přikoupit ochranné pomůcky: brýle, roušku a rukavice.

Ochranu uší venku nepotřebujete, brýle, rukavice a rouška se však hodí. foto Shutterstock

Automatická pistole? Jde to i bez ní

Mezi další oblíbené disciplíny kutilů a hodinových manželů patří řemeslnické práce s vytlačovací pistolí – ať už máme na mysli silikonování, aplikování akrylátového tmelu nebo lepení. Říkáte si, jestli si profesionální tmelení, lepení a silikonování žádá automatickou pistoli za několik tisíc korun? Podle zkušeností Romana Buchtajeva nikoli. „Vytlačovací pistoli používám docela často, vystačím si ale s jednou jedinou, úplně obyčejnou. Konkrétně se jedná o skeletový, otevřený typ a při práci mi naprosto vyhovuje,“ usmívá se Správný manžel. Raději než speciální drahou pistoli radí u hůře dostupných míst použít… Vlastní kreativitu. Ta bývá zdarma a k nezaplacení.

Aku šroubováky patří k lehčím kusům nářadí, u brusky zvažte, zda ji baterie příliš nezatíží. foto Shutterstock

Když potřebujete silnější kalibr

Vrtáním jsme začali, vrtáním také skončíme. Jak už nejspíš tušíte, pokud si přejete vrtat do tvrdých stavebních materiálů, kam vedle panelu a betonu patří i cihlové zdi, bezdrátová šroubovací vrtačka vám stačit nebude. „Druhá vrtačka, kterou používám, je těžší a větší než aku šroubovák. Jedná se o silnější typ napájený ze sítě, který umožňuje volit mezi třemi funkcemi: vrtání, vrtání s příklepem a samotný příklep,“ komentuje pan Roman svou pracovní výbavu. Pokud už jste na podobné termíny narazili v technických popisech vrtaček, možná jste si kladli otázku, zda všechny ty funkce vlastně potřebujete… „Ze své praxe mohu říct, že samotný příklepskoro nepoužívám. Hodí se mi, jen když potřebuji třeba drážkovat. A bez které funkce bych se naopak neobešel? Bez vrtání s příklepem, to používám prakticky denně. Ať už klienti chtějí připevnit na zeď poličku, skříňku, obraz nebo zrcadlo.” Že se vám nákup výkonné vrtačky teď nehodí? Pak si místo nerovného souboje aku šroubováku s panelem radši objednejte hodinového manžela!

Když si s obyčejnou vytlačovací pistolí vystačí profi řemeslník, nejspíš poslouží i vám… foto Shutterstock

 

text red, foto Shutterstock

Kupujete nářadí? Hodinový manžel vám poradí jak neprohloupit