Léto u vody

Přejete si prožít letošní prázdniny u vody? Pokud si pořídíte do zahrady jezírko nebo bazén, můžete u ní trávit mnohem více času. A také pěstovat zajímavé druhy rostlin nebo si zlepšovat kondici plaváním.

foto Shutterstock

Stavba jezírka může být mnohem jednodušší, než mnozí přepokládají, a to díky plastovým nádržím, které se dají koupit v mnoha hobbymarketech i u specializovaných firem. A ještě snadnější je vybudovat malý nadzemní bazén, který dobře poslouží a zabaví děti v teplých dnech. Samozřejmě chcete-li větší jezírko s pozvolnými břehy, které můžete osadit rostlinami nebo zapuštěný bazén s protiproudem na plavání, potřebujete na to často také odbornou firmu, musíte rozkopat část zahrady a bude vás to stát více peněz.

foto Shutterstock

Různé varianty jezírek

I malá vodní nádrž dokáže zlepšit klima v zahradě, přiláká drobné živočichy a užitečný hmyz, kteří sem budou chodit a létat pít a nabídne prostor pro jeden či dva lekníny. Zvládnete si ji na zahradě vybudovat sami díky plastovým prefabrikátům, které koupíte už od několik stokorun. Stačí pro ně vykopat nádrž o něco větší, než jsou jejich rozměry, dno vysypat deseticentimetrovou vrstvou jemného písku, nádrž do ní usadit, dobře srovnat a prostor kolem opět vyplnit pískem. Ještě než začnete okraje skrývat rostlinami, je třeba sem instalovat jezírkové čerpadlo a také vnější filtr, aby se voda nekazila ani v horkých dnech.

Přejete-li si jezírko, které bude mít tvar a velikost přesně dle vašich představ nebo dispozice zahrady, a také třeba pozvolné břehy, co snadno skryjete kameny a rostlinami, je lepší zvolit to fóliové. Ani to se neobejde bez čerpadla a filtrace vody.

foto Shutterstock

Čím víc rostlin, tím lépe

Rostliny lze vysadit jak po obvodu a na břeh jezírka, tak přímo do vody. Čím více jich pěstujete, tím snáze udržíte vodu čistou – květiny z ní odebírají přebytečné živiny. Navíc například kosatce, orobince, ďáblíky nebo suchopýry krásně kvetou, sítiny, skřípnice, šípatky zase zdobí pestré listy zajímavých tvarů. Nejsnazší je pěstování v plastových koších. Na jaře je vyjmete, odstraníte odumřelé části, které by rozkladem kazily vodu, a můžete je přitom namnožit jednoduchým rozdělením trsů. Důležité jsou i zcela ponořené vodní rostliny, které vodu filtrují celým svým povrchem. Můžete vyzkoušet více druhů, mezi nejúčinnější patří stolístek a vodní mor kanadský. Mohou kořenit v plastových koších nebo se volně vznášet ve vodě. Pokud narostou příliš, jednoduše je z jezírka vytáhnete hráběmi. Podobně snadno zredukujete i velkou vláknitou řasu zvanou žabí vlas, která se často namnoží počátkem léta. I ona čistotě vody prospívá, ale když je jí příliš, nevypadá pěkně. Proto ji naberte rukou, namotejte na kůl nebo hrábě a vyndejte. Určitě ji ale nevyhazujte, ale zkompostujte. Pokud nechcete ublížit drobným živočichům, kteří jezírko obývají, nechte rostliny a řasu chvíli na břehu, aby se potápníci, znakoplavky, šneci a larvy vážek dostali zpátky do vody.

Rostliny plovoucí na hladině jako lekníny a stulíky jsou nejen krásné, ale i prospěšné pro čistotu jezírka – především v létě. Jejich listy stíní a tím ochlazují vodu a brání růstu řas. Neměly by však zakrýt více než dvě třetiny plochy.

foto Shutterstock

Jezírko pro ryby

Chcete-li v rybníčku chovat ryby, musí být nejen dost velký, ale také v nejhlubším místě dosahovat hloubku alespoň jeden a půl metru. Nezbytný je výkonný filtr, protože udržet jezírko s živočichy čisté je náročnější. Přefiltrovanou vodu lze vracet zpět přes vodopád nebo vodotrysk – nejenže to krásně vypadá, ale navíc se také okysličuje. Dostatek rostlin vytvoří rybám příjemné prostředí a rovněž pomáhá při udržování čistoty. Všechny běžně chované druhy jsou hejnové a prospívat budou jen ve skupince nejméně pěti jedinců.
Zimu ryby stráví v letargii, probudí se a dostanou chuť k jídlu až když teplota vody stoupne trvale nad deset stupňů, u kaprů koi dokonce až při patnácti stupních. Při této teplotě můžete do jezírka opatrně vypustit i nové rybky. Zpočátku jim dopřejte klid, časem se přestanou schovávat a uvyknou i na pravidelnou dobu krmení. Vyberte jim speciální krmivo pro daný druh či skupinu druhů.

foto Shutterstock

Koupací jezírko

Uvažovali jste, že byste si na zahradu místo bazénu pořídili koupací jezírko, protože vykopat jámu, vystlat ji fólií a doplnit vodními rostlinami přece musí být jednodušší než stavět bazén? Není.

Platí, že minimální plocha koupacího jezírka by měla činit alespoň šedesát metrů čtverečních, čím více, tím lépe. Skládá se totiž ze dvou částí, jedna se označuje jako koupací, druhá čisticí. Obě se liší v hloubce. První má dva metry i více, jednak proto, aby zde mohl i dospělý člověk pohodlně plavat, a také aby byl v obou vyvážený poměr vody, stabilizovala se její kvalita a fungovala samočisticí funkce jezírka. Druhá zóna – čisticí – je mělká a zarostlá vodními, bahenními a vlhkomilnými rostlinami. Ty dokážou vodu filtrovat, princip je stejný jako u kořenových čističek odpadních vod – bahenní rostliny a rozkládající mikrobi mají schopnost při vzájemné spolupráci a ve vhodných podmínkách velmi rychle a efektivně vyčistit vodu, k čemuž potřebují vytvořit určité podmínky. Přitom koupací a regenerační zóna jsou rozděleny zhruba půl na půl. Znamená to, že z velkého jezírka 6 x 10 metrů můžete ke koupání využívat zhruba polovinu, tedy třicet metrů čtverečních, což odpovídá bazénu 4 x 8 metrů. A právě tento nepoměr mnozí považují za nevýhodu přírodních jezírek.

foto Shutterstock

Pro radost dětí

K nejprodávanějším u nás stále patří takzvané nadzemní bazény, které jsou nejen levné, ale prakticky nic vás nestojí ani jejich stavba. Do této kategorie se řadí jak typy s nafukovacím prstencem, tak ty fóliové s plastovými nebo kovovými vzpěrami, oboje seženete v několika velikostech a hloubkách. V prvním případě stačí nafouknout prstenec a začít napouštět vodu, tím, jak se bude na hladině vznášet, postaví se bazén vlastně sám. Tyto výrobky jsou proto ideální například na chatu či chalupu, kde je po sezoně vypustíte pomocí zabudovaného ventilu a složíte. Fóliové typy jsou už na stavbu složitější, ovšem venku je musíte po náležitém zazimování nechat celý rok. Navíc pokud si pořídíte ty největší, které mají hloubku přes jeden metr, i dospělý člověk si v nich aspoň trochu zaplave. Zapomeňte však na to, že je doplníte protiproudem a budete si zde několik týdnů vylepšovat kondici. Nikoli, všeobecně jsou tyto druhy vhodné spíš jen pro osvěžení a hraní dětí. Totéž platí pro fóliové bazény s ocelovými výztuhami, které jsou určené pro celé nebo částečné zapuštění do terénu.

foto Shutterstock

Když si chcete zaplavat

Jestliže chcete bazén na plavání, který půjde doplnit protiproudem, je třeba zvolit takzvané zapuštěné. Lze je rozdělit na dvě skupiny – první tvoří ty, které vám firma staví přímo na pozemku, a jejich velikost, tvar, umístění schodiště apod., lze vytvořit podle přání zákazníka, i když určitá technická omezení zde přece jen jsou. Jejich vnitřní vystýlkou je zpravidla také fólie. Nejjednodušší skupinu tvoří fóliové bazény s konstrukcí tvořenou silnostěnným pozinkovaným plechem s antikorozním nástřikem plastové vrstvy.
Na první pohled vypadají stejně i bazény s betonovým skeletem, jejichž stěny tvoří takzvané ztracené bednění, vybetonované je i dno bazénu, a tak je možné si zvolit v různých částech různou hloubku. Mezi stavěné na míru patří i ty se stěnami tvořenými panely z kompozitních materiálů, z nichž lze tvořit různé tvary a velikosti.

Další skupinu tvoří bazény, které vám firma nebude stavět přímo na zahradě, ale doveze je sem už hotové. Nejčastěji jde o sklolaminátové typy. Mají vlastně podobu velké vany, která se pouze osadí do připraveného výkopu, napojí na potřebné rozvody a upraví se okolí kolem ní. K výhodám patří omezení stavebního ruchu kolem vašeho domu, k minusům pak menší nabídka rozměrů a tvarů, kterou máte na výběr. Rozhodně je nelze udělat na míru podle vašeho přání a velikosti a tvaru pozemku.

V obou případech je nutné počítat se zařízením na čištění vody, které se umisťují buď do šachty, pohodlnější je však domek vedle. Kdo investuje do velkého naženu, určitě ho chce využívat déle než jen dva letní měsíce, jejich nedílnou součástí se tak stává zastřešení a některý ze systému ohřevu vody. Díky nim se koupací sezona protáhne na půl roku i více.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Léto u vody