Bylinky na odřeniny a pohmožděniny

Výlety do přírody, sport i pobyt venku často končí nejrůznějšími odřeninami a pohmožděninami. Pomoci si často můžete hned na místě, když víte, kde a jaké rostliny hledat.

 


Řebříček lékařský

(Achillea millefolium)

Bylinu s typickou kořenitou vůní najdete růst prakticky všude na suchých mezích, slunných loukách i podél cest. Spokojí se s chudou kamenitou půdou. Objevuje se i na zahradě, ale záměrně ji pěstuje málokdo, protože je jednoduché ji nasbírat ve volné přírodě.

SBĚR A PĚSTOVÁNÍ: Z řebříčku se využívá kvetoucí nať, sklízí se od června až do září. Ideálně za poledne nůžkami odstřihněte vršek rostliny dlouhý kolem dvaceti centimetrů, vybírejte jen plně rozkvetlé okolíky, aby obsahovaly co nejvyšší množství účinných látek. Sušte je rozprostřené na sítech nebo i zavěšené v menších svazcích. Vyhýbejte se podmáčeným stanovištím nebo místům, která jsou hnojená, například kraje polí.

VYUŽITÍ: Řebříček působí výrazně antibakteriálně, proto se využívá pro ošetřování otoků a ran, a to i těch zanícených, které čistí a uzavírá. Hodí se k tomu odvar, který připravíte z čerstvé či sušené kvetoucí nati.

 


Kostival lékařský

(Symphytum officinale)

Účinky kostivalového kořenu jsou tak pozoruhodné, že se dostaly i do starověkých řeckých knih o léčení nejrůznějších nemocí. Jeho latinský název pramení ze slova scelovat, sjednotit. Kromě kořenů lze ale využít i kvetoucí nať. Kostival dobře roste na kyprých vlhčích půdách s dostatkem živin. Jde o trvalku dorůstající do metrové výše s mnoha listy. Kvete krémově bíle nebo fialově, na místě vydrží dlouhá léta. Pozor na záměnu s druhem Symphytum peregrinum, který se nazývá comfrey a využíval se v Anglii jako krmivo pro dobytek nebo nyní častěji jako mulčovací rostlina, nemá však léčivé účinky. Oproti kostivalu lékařskému jsou jeho listy měkčí, méně chlupaté a drsné, rostlina obroste za sezonu i několikrát.

SBĚR A PĚSTOVÁNÍ: Kostival nejčastěji najdete v okolí vodních toků nebo ve vlhkých listnatých lesích s humózní půdou, která mu vyhovuje. Výborně ale roste i na zahradách, pokud mu dopřejete vhodné místo v mírném polostínu s hlubokou půdou a dostatkem vody. Umí vyrůst i z malých zbytků kořene. Pokud si jej tedy na zahradu jednou vysadíte, bude tam růst prakticky stále. Kořeny se vyrývají na podzim, kdy se oprané nakrájejí na kolečka a ta se suší navlečená na niti, rozložená na ploché misce nebo v sušičce ovoce. Kvetoucí nať i listy se sklízejí celé léto.

VYUŽITÍ: Výjimečné schopnosti pomáhat ke srůstání kostí a hojení tupých poranění má tato léčivka díky vysokému obsahu alantoinu, což je látka podporující vznik nových buněk, tedy i obnovu tkání. V kostivalu najdete i cholin, jenž utěsňuje cévy a brání tak vytékání tkáňového moku, rozšiřuje také kapiláry, čímž umožní dobré prokrvení a hojení. Při poraněních si z kostivalu připravte obklady a přikládejte je na krevní podlitiny a sraženiny, ale i při závažnějších onemocněních, jako je zánět žil, dna, tříštivé zlomeniny, záněty svalů a šlach, křečové žíly a bércové vředy.

 


Aloe vera

Tato rostlina je součástí mnoha kosmetických i farmaceutických přípravků. Obsahuje látky zklidňující a léčící pokožku, které podporují její obnovu.

PĚSTOVÁNÍ: Nenáročný sukulent se bez problémů pěstuje v květináči jako běžné pokojové rostliny. Nejsnadnější se množí z odnoží, které dospělá rostlina tvoří bez problémů. Přes zimu potřebuje jižní okno, od května se dává ven. Prospívá v sušší písčité půdě, v létě se nemusí téměř zalévat, stačí jí déšť a rosa. Nesnáší ale ani slabý mráz, proto se po sezoně musí uklidit do vytápěných místností. Studený skleník, kde se teploty kolísají kolem nuly, pro ni vhodný není.

VYUŽITÍ: Z aloe používáte listy, které ulomíte a vytékajícím gelem přímo potíráte postižené místo. Ošetříte tak drobné popáleniny i menší řezné rány. Naplocho rozříznutými listy, kdy získáte větší léčivou plochu, se potírá i kůže zarudlá od sluníčka. Ošetřit s ní můžete i místa vpichu od hmyzu a škrábance.

 


První pomoc venku

Mnohá drobná poranění lze ošetřit přímo volně rostoucími bylinami, které stačí rozmělnit mezi prsty a potírat jimi postižené místo. Které to jsou?

* Violka trojbarevná – mladé listy ošetří rány neviditelným filmem. Léčivé účinky má i žlutě kvetoucí violka rolní.


* Sedmikráska chudobka – k potření se využívají mladé listy. Zahradní kultivary se pro léčení nepoužívají, šlechtěním ztratily své léčivé vlastnosti.

* Česnek medvědí – rostlinu najdete na zahradě i v přírodě jen do konce jara, po odkvětu listy zatahují. Mají antibakteriální účinky, potřením ránu čistíte a bráníte jejímu zanícení. Stejné účinky má i planý česnek, jenž je také léčivý. Najdete ho v lese na sušších místech.


* Máta peprná – listy rostou nepřetržitě po celou sezonu a jejich šťáva působí jako mírné anestetikum. Mentol v ní obsažený umí totiž zablokovat receptory bolesti. Máta se snadno pěstuje i v květináči, a je tak dostupná i v zimě.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Bylinky na odřeniny a pohmožděniny