Beton jako dekorace

Bez betonu se neobejde žádný dům ani zahrada. Jde o levný, pevný a trvanlivý stavební materiál, který většina majitelů na závěr zakrývá dřevěnými obklady, keramickou dlažbou nebo třeba omítkou, což je škoda. Beton se může stát zajímavou dekorací a doplňkem zahrady. Zde je 10 příkladů.

 


Praktické a odolné
Schody z betonu lze vyrobit podle přání majitelů i architektů. Z prefabrikovaných stupňů se dají složit schodiště krátká i dlouhá, rovná nebo zatočená do tvoru písmene L, záleží na podmínkách v zahradě. Takové schody jsou mrazuvzdorné a velmi odolné, na výběr máte povrch hladký, pískovaný nebo vymývaný. Pro inspiraci se podívejte na www.beton-tesovice.cz.


Dokonalý tvar
Koule různých velikostí jsou oblíbenou dekorací nejen zahrad. Protože je beton voděodolný materiál, mohou být také součástí jezírek, umělých potoků a dalších vodních ploch. Lze je doplnit i vnitřní vodovodní rourou, a pak se promění ve fontánu či pítko. Kvalitní koule se vyrábějí v ocelových formách, nejsou duté, ale plné, což u těch velkých vyžaduje instalaci jeřábem. Další zajímavosti najdete na www.beton-tesovice.cz


Květináče a nádoby
Betonové nádoby se vyrábějí v desítkách tvarů i velikostí. V těch největších lze tedy pěstovat i keře a nízké stromy. Květináče jsou stabilní, s dostatečným objemem zeminy, aby kořeny rostlin v zimě nepomrzly. Teploty pod nulou nepoškodí ani samotné nádoby,


Lavičky, které nikdo neukradne
Z betonu ze odlít i zahradní nábytek, k jeho přednostem patří i hmotnost. Určitě vám ho z terasy nikdo neodnese. Místo natírání ho stačí několikrát za rok ostříkat tlakovým čističem, jinou péči nepotřebuje. A že sezení na něm nebude tak pohodlné? Je to velmi podobné, jako když si pořídíte křesílka z tvrdého dřeva, i ta tlačí. A není problém lavičky doplnit měkkými sedáky.


Pítka nejen pro ptáky
Beton je označován jako vodotěsný a voděodolný. Proto z něj lze vyrobit pítka i vodní prvky. V jednodušší verzi do nich budete dolévat vodu hadicí, konví nebo počkáte na déšť, pro větší komfort je lze napojit i na vodovodní řad.


Dekorativní lampy
K osvětlení chodníků, cest, příjezdových ploch nebo i teras lze využít betonové lampy. Tento materiál má velmi malé vodivé vlastnosti, že ho lze označit i za izolant. Nemusíte se tak bát úrazu elektrickým proudem ani v dešti či za mokra.


Obrubníky a lemy
Olemovat záhony, trávník nebo jiné plochy betonovými obrubníky se vyplatí, zvlášť bude-li na ně navazovat cesta nebo terasa. Obojí totiž můžete sladit co do velikosti a tvaru prvků a samozřejmě i barevně.


Krby a ohniště
Tento materiál odolává nejen mrazům, ale i vysokým teplotám. Proto se z něj často vyrábějí i venkovní krby a ohniště, vysoká hmotnost jim dodává stabilitu.


Ploty a opěrně stěny
Dlouhá životnost předurčuje beton ke stavbě opěrných zdí, pro zpevnění svahů, zídek i plotů, od nichž čekáte, že vydrží celá desetiletí. Z dutých tvárnic lze vyskládat stěny, které po zasypání zeminou mohou být osazené rostlinami. Střídat lze také plné a dekorativní tvárnice, takové stěny pak dostatečně chrání soukromí, zároveň nepůsobí mohutně.


Cesty a chodníky
Beton není jen zámková dlažba, z níž jsou vyskládaná veřejná parkoviště. Koupíte i kameny různých velikostí i tvarů, které lze vyskládat, jak potřebujete. Oblíbené jsou imitace přírodních materiálů, například kamene nebo i dřeva.

 

Magdaléna Krajmerová, foto archiv firem, Shutterstocka profimedia.cz

Beton jako dekorace