Hořce kvetou celou sezonu

Hořec sedmiklaný

Gentiana septemfida

Tento modrý hořec pocházející z Kavkazu tvoří až třicet centimetrů dlouhé duté poléhavé výhony. Kvete v létě velmi bohatě a dlouho, někdy až do září. Vysazuje se v malých skupinkách do skalek či štěrkových záhonů, hodí se na terásky i kamenné zídky.

Tipy pro pěstování: Nemá rád stín, proto mu dopřejte slunné místo a na vápník bohaté stanoviště. Množí se semeny, je mrazuvzdorný.

 

BEZ
Hořec bezlodyžný

Gentiana acaulis

Zahradu zdobí brzy zjara, a to svými až sedm centimetrů dlouhými trubkovitými květy sytě modré barvy, uvnitř skvrnitými. Při dešti nebo zamračeném dni se koruna uzavírá. Pochází z alpských horských luk, daří se mu i na okraji vřesoviště.

Tipy pro pěstování: Potřebuje kyselý substrát s vyšším obsahem humusu, který nesmí vyschnout. Nejlépe se množí dělením trsů na jaře.

 

ZLU
Hořec žlutý

Gentiana luteS

Tento hořec může mít na výšku i více než jeden metr, žluté květy jsou v patrech nad sebou a a rozvíjejí se v první polovině léta, od června do července. Dříve se pěstoval jako léčivka, dnes se vysazuje spíše jako neobvyklá trvalka.

Tipy pro pěstování: Má rád slunné stanoviště s mírně vlhkou půdou. Vysazujte ho na větší volné plochy, kde krásně vynikne, třeba do přírodních zahrad.

 

TOL
Hořec tolitovitý

Gentiana asclepiadea

Hořec tolitovitý roste volně i na našich horách. Poznáte ho podle obloukovitě se sklánějících výhonů, které mohou mít délku až sedmdesát centimetrů. Kvete modře, a to od srpna do září. Množí se snadno dělením, silné trsy se rozsazují se na jaře.

Tipy pro pěstování: Nejvíce mu vyhovují vlhčí polostinná místa pod dřevinami, ale může růst i na volných plochách. Jen nesmí vyschnout.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Hořce kvetou celou sezonu