Květiny jako ozdoba Vánoc

Není krásnější sváteční ozdoby než živých květů. Které letos vylepší vaše Vánoce?

 

Pokojová azalka

Pokojová azalka (Rhododendron simsii), kterou koupíte před svátky v zahradnictví, bývá plná květů. Vytápěný pokoj a suchý vzduch jí ovšem nesvědčí a doma začne opadávat. Pokud ji chcete uchovat stále krásnou, najděte pro ni světlé místo s teplotou do osmnácti stupňů. Máte-li doma tepleji, potřebuje více světla – toho je však v krátkých dnech nedostatek – i vody. Dále rostlině dopřejte zvlhčovač vzduchu, nebo každodenní rosení, ne však přímo na květy. Substrát udržujte stále mírně vlhký a zalévejte ji pouze měkkou vodou. Budete-li odstraňovat zvadlé květy, nasadí nové. Azalku můžete pěstovat po mnoho let, pokud ji zjara přesadíte do většího květináče s kyselým substrátem a dopřejete hnojivo pro tyto rostliny. Po odkvětu květinu lezce zastřihněte a v létě vyneste ven.

 

Brambořík

Brambořík perský (Cyclamen persicum) se může stát ozdobou svátečního stolu, ovšem ve vytápěném obývacím pokoji ho nenechávejte dlouho. Přeneste ho do chladu, kde se teploty pohybují mezi deseti až šestnácti stupni Celsia, je zde dostatek rozptýleného světla a vyšší vzdušná vlhkost. Bramboříkům svědčí mírně vlhký substrát, občas ho však nechejte trochu proschnout a nikdy nemáčejte přímo hlízu. Nasazování nových poupat podpoříte odstraněním odkvetlých – opatrně je vykruťte i se stopkou, aby po nich nezůstaly pahýlky lákající plísně. Správně pěstovaný brambořík vydrží skoro až do jara, pak začne uvadat. Ne, nevyhazujte ho, hlíza jen spí. V létě ho přesaďte do o trochu větší nádoby, na podzim začněte zalévat a přihnojovat, aby vám na další Vánoce opět vykvetl.

 

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) neboli Poinsettia se svými červenými listeny a sytě zelenými sametovými listy dodá svátkům slavnostní atmosféru. Kdo upřednostňuje jiné barvy, má už na výběr i bílé, krémové, růžové nebo vícebarevné varianty. V květinářství si vyberte rostlinu, jejíž nenápadné zelené květy se teprve rozvíjejí – vydrží barevná déle. Pozor, když ji převážíte domů, důkladně ji zabalte – původně mexická rostlina snadno namrzne a opadá. Naopak v bytě se jí daří dobře, vyžaduje teploty dvacet stupňů a více. Nikdy rostlinu nenechávejte u otevřeného nebo netěsnícího okna. Světlo jí dopřejte rozptýlené, vodu měkkou – substrát by měl být stále mírně vlhký. Ocení i rosení a výživu pro pokojové rostliny. Po odkvětu přeneste hvězdu na chladnější místo, méně ji zalévejte. V předjaří ji seřízněte zhruba o třetinu, přesaďte a v létě postavte na zahradě do polostínu, bude tak krásná i další rok. Jen ji musíte od půlky října na dvanáct hodin zatemňovat, aby listeny opět zčervenaly.

 

Vonná gardénie

Gardénie jasmínovitá (Gardenia augusta) působí velmi elegantně, bílé až krémové, jednoduché či plné květy velké i deset centimetrů sladce voní po jasmínu. Pěstovat tuto rostlinu v bytě není jednoduché. Dařit se jí bude v zimní zahradě, světlé hale, zasklené lodžii, tedy v chladných místech s teplotami do šestnácti stupňů. Zároveň ale potřebuje dostatek rozptýleného světla. Poté, co začne nakvétat, můžete květinu přenést i do teplejšího pokoje, ovšem je třeba jí zajistit dostatek vzdušné vlhkosti, například mlhovací fontánou. Substrát udržujte stále mírně vlhký, zalévejte ji a roste pouze měkkou vodou. V létě jí přeneste ven na polostinné a závětrné místo.

Africká fialka

Jonátka čili africká fialka (Saintpaulia ionantha) se prodává v mnoha kultivarech a barvách. Je nenáročná, daří se jí při běžné pokojové teplotě osmnáct až dvacet čtyři stupňů. Aby kvetla i v zimě, potřebuje dostatek světla, ideálně rozptýleného, lehký substrát, přiměřenou zálivku měkkou vodou – zeminu udržujte mírně vlhkou, povrch občas nechejte proschnout – a hnojení. Rostlina ocení i vlhký vzduch, ale neroste ji na chlupaté listy – vhodnější je odpařovač, který si snadno vyrobíte třeba tak, že podmisku s vodou naplníte oblázky a na ně postavíte květináč.

 

Kolopejka

Další nenáročnou a krásnou pokojovkou, která může ozdobit sváteční stůl, je Kolopejka Blossfeldova (Kalanchoe blossfeldiana) pocházející z Madagaskaru. Krátké dny ji stimulují k tvorbě barevných květů, těch se můžete dočkat i v létě, stačí když budete kolopejku měsíc zatemňovat na čtrnáct hodin denně. Z barev můžete vybírat od zářivě červené, přes růžovou, fialovou, žlutou až po oranžovou. Jakožto rostlina s dužnatými, sukulentními listy nesnáší přelévání a potřebuje propustný substrát s drenáží na dně. Občas ho můžete nechat proschnout a poté zase zalít větší dávkou vody a přidat hnojivo pro sukulenty. Rostlina snese přímé slunce, v době květu jí teplo nevadí, poté ocení, když ji přenesete na chladné a světlé místo. V létě se kolopejce daří venku.

Vánoční kaktus

Vánoce má Schlumbergera truncata, nebo také Epiphyllum, Zygocactus již v názvu. Zářivé červené, bílé či růžové květy této jihoamerické pokojovky vás potěší právě v době svátků. Dočkáte se jich, jestliže vánoční kaktus nejméně na měsíc postavíte na světlé místo s teplotou mezi deseti až patnácti stupni a zálivku omezíte na minimum. Jakmile se objeví malá poupata – rozvíjející se by mohla kvůli přesunu opadat – přeneste ji do pokoje. V době květu se kaktusu nejlépe daří při teplotě okolo osmnácti až dvaceti stupni, potřebuje i hnojivo a více vody, ale nepřelévejte ho. Přemokření zabrání dobře propustný substrát. V létě ocení letnění v polostínu, venku ho ale můžete ponechat až do příchodu mrazů.

 

Orchidej

Orchideje mohou pokoj zdobit svými květy o svátcích i po celou zimu, aniž by vyžadovaly odpočinek v chladu. Pro pěstování v bytě či domě je nejlepší můrovec (Phalaenopsis), vyšlechtěný do nespočtu krásných a odolných hybridů a variet. Vyhovuje mu stálá pokojová teplota kolem dvaceti až pětadvaceti stupni a rozptýlené světlo. Zvláštností můrovce, patřícího mezi epifytické orchideje, jsou vzdušné kořeny. V přírodě neroste v půdě, ale přichycený k větvi chytá mlhu. V závěsu ho můžete pěstovat i doma, pak však vyžaduje velmi časté rosení. Jednodušší je pěstování v květináči ve speciálním lehkém substrát pro orchideje a správné zalévání. Vzdušné kořeny nesmí být stále mokré, aby neuhnily, a potřebují dýchat. Květináč proto místo klasického zalévání na pár minut ponořte do nádoby s měkkou vodou a pak nechejte okapat. To opakujte jednou či dvakrát do týdne – čím více tepla a světla orchidej má, tím více vody potřebuje. Do zálivky přidávejte hnojivo. Rosení či zvlhčovač vzduchu orchideji také prospějí, v létě ji můžete postavit do stínu pod koruny stromů.

 

Prvosenky

Barevné a vonící květy prvosenek bezlodyžných (Primula acaulis) vás mohou potěšit nejen na jaře, ale už v zimě. Nabízejí mnoho odstínů a velikostí, jsou nenáročné a pořídíte je levně, a to i od tuzemských pěstitelů. Nejde o pokojovky, které byste mohli pěstovat v teplém pokoji celoročně, ale na jaře se dají přesadit na zahradu nebo na balkón. V teplém pokoji prvosenka odkvete mnohem rychleji, než když jí najdete místo s teplotou kolem deseti, nejvýše patnácti stupňů. Dopřejte jí mírně vlhký, nikoli však mokrý substrát. Na zahradě jí pak najděte slunné či polostinné místo s humózní půdou a dostatkem vláhy. V zimě za holomrazů ocení lehkou ochranu z chvojí nebo netkané textilie.
K dostání dnes bývá i šlechtěná prvosenka vyšší (P. elatior), jejíž květenství jsou vyzdviženy na stopce, a také další druhy jako prvosenka patrová (P. malacoides) či prvosenka nálevkovitá (P. obconica).

 

Rychlené cibuloviny

Hyacinty, narcisy, šafrány a další jarní cibuloviny si můžete dopřát už na Vánoce. Docílit doma toho, aby kvetly už nyní, je obtížné, ale v zahradních centrech najdete velký výběr. Když je ještě v zimě vysadíte na záhon, na jaře mohou opět rozkvést.
Mezi nejoblíbenější patří hyacint východní (Hyacinthus orientalis), který při pokojové teplotě dvacet stupňů pokvete až měsíc. Ovšem jeho výrazná vůně, může být až příliš intenzivní a citlivějším lidem pak způsobí při štědrovečerní večeři nevolnost. Ze stejného důvodu hyacint nepatří do ložnice. Po odkvětu usychající listy ani nať nestříhejte, cibulku ponechejte v suchu při pokojové teplotě kolem a na podzim ji vysaďte do propustné půdy asi patnáct centimetrů hluboko. Možné je i pěstování v nádobě, pokud rostlinám dopřejete zimování v chladu.
Stejně můžete nakládat i s rychlenými narcisy a šafrány, jen s tím rozdílem, že vyšší teploty snášejí hůře a rychleji odkvetou. Cibulky vysaďte na jaře na záhon, jakmile zatáhnou listy. Květů se dočkáte až napřesrok.
Všechny cibuloviny zalévejte opatrně, při přelití uhnívají. Čím vyšší teplotě je rostlina vystavena, tím více vody potřebuje. Nikdy je nezalévejte přímo na cibuli.

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Květiny jako ozdoba Vánoc