Nostalgické barvy podzimu

Navzdory tomu, že se vám líbí trvalky nebo milujete mečíky, mělo by být z každé zahrady patrné, které je zrovna roční období. Pomůže to i vaší duševní pohodě. Přicházející podzim přitom nemusí být ani trochu smutný, spíš nostalgický a romantický. S dobrým výběrem rostlin vytvoříte nezapomenutelné zákoutí.

Přicházející podzim přitom nemusí být ani trochu smutný, spíš nostalgický a romantický.

Přicházející podzim přitom nemusí být ani trochu smutný, spíš nostalgický a romantický.

Svída bílá
Do trvalkových záhonů se hodí velice dobře i nižší dřeviny. Z listnatých keřů je zde vysazena panašovaná svída bílá, která pěkně prosvětlí fialové odstíny. Stříhaný zimostráz se díky svému kompaktnímu kulovitému tvaru stává důležitým záchytným bodem celého záhonu.

Vytrvalé astry
Tyto spolehlivé trvalky patří ke klasickému sortimentu trvalkových záhonů. Dejte si však pozor na výškově rozdílné odrůdy. Aby astry vytvořily pozadí pro rozchodník, jako je tomu na obrázku, musejí být dost vysoké. Některé kultivary aster jsou ale určeny i na obruby, proto při nákupu dobře vybírejte.

Svíčkovec
Skutečnost, že záhon kvete už řadu týdnů, poznáte podle dokvétajících letních rostlin, v tomto případě podle netradičního svíčkovce a jednoduché jiřinky s tmavě červenými květy. Třebaže se zbarvením liší od základní kompozice, malé plošky rozdílných barev spíš nosné odstíny podtrhnou, než že by je rušily.

Sadec konopáč
Některé trvalky a traviny jsou tak vysoké a robustní, že mohou zastoupit i nižší dřeviny. Všimněte si, že sadec jen o kousek převyšuje v sousedství rostoucí svída. Podobně vysoký je také oman nebo zlatobýl – tyto rostliny by se ale se svými zářivě žlutými květy do barevně tlumené kompozice nehodily.

Kakost
Představovaný záhon je krásný a bohatý nejen díky vybraným rostlinám, ale i kvůli správnému začlenění do celé zahrady. Plynulý přechod vytvářejí nízké trvalky – v popředí dokvétající kakost (‘Rozanne’) a šalvěj, důležitou součástí je i neutrální šedá dlažba a nizoučký, svěže zelený trávník.

Rozchodník
Vysoké odrůdy rozchodníků (zde ‘Matrona’) jsou nádherné, potřebují ale dostatečný prostor a vhodný rám z okolních rostlin. Drobný záhonek by zdůraznil nesoulad prostoru a rostliny a statný rozchodník by v něm vypadal jako dospělý v dětském pokojíčku. Odkvetlé rozchodníky zdobí navíc zahradu až do zimy.

 

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Nostalgické barvy podzimu