Traviny – ozdoba podzimní zahrady

Krása travin vyniká obzvlášť v době, kdy letničky a kvetoucí druhy trvalek mají po sezoně. Pak na záhonech oceníte jemné travní trsy, neobvyklá květenství nebo podzimní zbarvení stébel. V obchodech seženete více než dvě stovky druhů a kultivarů travin, z nichž lze vysadit zajímavá zákoutí.

trava_2

Sadec

trava_6
Sadec patří mezi opravdu robustní trvalky. Aby vynikl, potřebuje tedy patřičný prostor a odstup od sousedních rostlin. Svými velkými tmavě růžovými květy a někdy i listy s purpurovým nádechem tvoří potřebný kontrast ke vzdušným travinám. Ocení vlhčí půdu, proto se vysazuje do okolí potůčků a jezírek.

Žluťucha

trava_4Žluťucha žlutá je vyšší trvalka domácího původu s jemně členitými listy a sírově žlutými květy. Dorůstá do výšky kolem osmdesáti centimetrů, hodí se tedy k podobně vzrostlému sadci. Na trhu objevíte i růžově kvetoucí žluťuchu orlíčkolistou. Rostlině se daří na místech s čerstvou humózní půdou.


Máčka

trava_3

Do zahrady s travinami patří i zajímavé bodláky. Působí jako vhodná protiváha k jemným stéblům a listům travin, jejich půvab navíc přetrvá i do zimy. Máčky alpské potřebují vlhčí stanoviště, domácí druh máčky ladní si poradí i se suchou půdou.

Kavyl

trava_7

Půvabný kavyl si každého získá dlouhým vlajícími chmýřím. Jde o druh traviny, která patří spíš k těm nižším a nevyniká ani přílišnou konkurenceschopností, proto se časem z porostu vytrácí. To se však nestane,pokud ho vysadíte do vyšší samostatné nádoby. Potřebuje sušší půdu.

Třtina

trava1

Každý záhon potřebuje dominantní rostlinu, která přitáhne pozornost. To se daří i výstavnímu trs třtiny chloupkaté, pocházející z Korey. Nejkrásnější je počátkem podzimu, kdy rozkvétají šedavé až narůžovělé laty květů. Na rostlině často vydrží až do jara. Tento druh třtiny se na rozdíl od těch domácího nerozrůstá nekontrolované do okolí a uchovává si svůj kompaktní vzhled.

 

Ozdobnice

trava_5

ínská patří k travinám, které jsou vyšlechtěny v mnoha odrůdách. Jde vždy o mohutné rostliny, které lépe vyniknou, když se v zahradě opakují na více místech, prostor pak vypadá větší.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, Shutterstock

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_10_2016

Traviny – ozdoba podzimní zahrady