Kaliny krásné po celý rok

foto Shutterstock

 


Kalina vrásčitolistá

Viburnum rhytidophyllum

foto Shutterstock

Kalina vrásčitolistá má stálezelené velké lesklé listy, zespodu plstnaté. Žluté květy se objevují počátkem léta, na podzim se mění na červené peckovice, které postupně tmavnou do téměř černé. Dorůstá do výšky kolem tří metrů, a protože dobře snáší řez, hodí se do živých plotů.

Tipy pro pěstování: Nejlépe roste v polostínu, potřebuje kyprou, vlhčí půdu, ale nepodmáčenou, slabě zásaditou.

 

 

Kalina japonská

Viburnum plicatum

foto Shutterstock

Z Japonska pocházející opadavý okrasný keř připomíná hortenzii kombinací dvou typů kvítků – zelenkavých uvnitř a velkých bílých po obvodu. Rozvíjí se na přelomu jara a léta. Velké listy se na podzim vybarvují do temně červené. Nestříhá se, proto ji vysazujte do větších zahrad.

Tipy pro pěstování: Rostlina vyžaduje slunce nebo polostín, úrodnou, mírně vlhkou, kyprou a slabě kyselou půdu.

 

 

 

Kalina bodnantská

Viburnum x bodnantense

foto Shutterstock

Tento vyšlechtěný kříženec s výraznou vůní zdobí po celou zimu sytě růžové květy, které se poté mění na červené a modré plody. Během dalších měsíců zaujme listy, po sezoně mají oranžovou a poté vínově červenou barvu. Nejčastěji se vysazují odrůdy ‘Dawn’ a ‘Charles Lamont’. Vynikne jako solitéra.

Tipy pro pěstování: Vysaďte ji na slunné místo, potřebuje kyprou zahradní zeminu, snáší dobře řez, a to zjara po odkvětu.

 

 

Kalina obecná

Viburnum opulus

foto Shutterstock

Jde o domácí, a tedy velmi odolný a nenáročný keř, který dorůstá do dvou až tří metrů. Každé jaro pravidelně a hodně kvete. Původní bílý druh tvoří plody, často pěstovaná růžová odrůda ´Roseum´ nikoli, je sterilní. Listy se na podzim přebarvují do oranžových a červených odstínů a vydrží do zimy.

Tipy pro pěstování: Roste prakticky v každé půdě, nejlépe mírně kyselé. Místo zvolte na slunci nebo v polostínu.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Kaliny krásné po celý rok