Praktický plast

Přírodní materiály jsou krásné a v zahradě oblíbené. Ovšem existují případy, kdy je praktičtější plast. Samozřejmě takový, který používáte opakovaně a nezatěžujete tak životní prostředí.

Domky na nářadí

Domek na nářadí, zahradní techniku nebo sloužící jako domácí dílna by neměl chybět v žádné zahradě. Pokud chcete takový, který vám vydrží celá desetiletí, aniž byste se o něj museli starat a pravidelně ho natírat, zvolte plastový domek nové generace LIFETIME 60005 SKY. Má odolnou kovovou konstrukci vyplněnou prakticky nerozbitným plastem, který nežloutne a nekřehne. Více informací najdete na www.lanitgarden.cz.

 

Nábytek všeho druhu

Plastový nábytek může dokonale imitovat ten přírodní, například ratan nebo dřevo. Snad každý na něm ocení dlouhou životnost, nízkou hmotnost, odolnost vůči počasí, kdy nežloutne a nekřehne. Přesně takový je i piknikový set LIFETIME 60112 o délce 183 centimetrů. Jde o kombinaci ocelové nosné kostry a vysoce odolného UV stabilizovaného polyetylenu. Další vlastnosti najdete na www.lanitgarden.cz.

 

Skleník z plastu? Proč ne!

Skleník z polykarbonátu Gardentec Classic je ukázkovým příkladem vhodného využití plastu v zahradě. Udržuje dvakrát tolik tepla než klasické skleněné výplně a rychleji se vyhřeje i při nepříliš slunečném počasí. Také nepotřebuje klasickou podezdívku, proto ho mnohem jednodušeji sestavíte. Polykarbonátové výplně jsou opatřeny UV filtrem a také mají atestaci zdravotní nezávadnosti, navíc jsou pevné a odolné. Nemusíte se tedy bát toho, že je rozbije například kámen, který vám odlétne od sekačky při sekání trávníku. Polykarbonátový skleník Gardentec Classic koupíte na www.guttashop.cz.

 

Nádoby na vodu

Zachycovat a shromažďovat dešťovku je třeba. Ideální pro to jsou plastové sudy a barely, u nichž oceníte že nezkorodují a nezačnou téct jako ty kovové. Navíc jsou nepropustné pro sluneční paprsky, díky čemuž se voda tak rychle nekazí. Vyrábějí se také v zelené barvě, proto splynou s okolím, pokud je tedy nezapouštíte do terénu. Hladký povrch lze dobře vymývat a dezinfikovat.

 

Jezírka a bazény

Postavit betonový bazén či jezírko není ani jednoduché, ani levné. Stačí chyba v konstrukci a po několik zimách začne konstrukce téct. Proto jsou stále oblíbenější plastové výrobky. Firmy je nabízejí v desítkách velikostí a tvarech, v zahradě na ně stačí pouze vykopat jámu, případně připravit napojení na přívod vody nebo elektřiny k pohánění čerpadla. Jezírka jsou tvarovaná tak, aby šlo břehy osadit bahenními a vodními rostlinami.

 

Plastová kolečka a vozíky

Kolečko s kovovou korbou se označuje jako stavební – je totiž připravené k vození písku, kamene a podobných materiál. Tomu odpovídá i jeho hmotnost. Ovšem v zahradě více přepravujete listí, posečenou trávu, plevel, výjimečně zeminu. K tomu postačí vozíky s plastovou korbou – jsou lehčí, snadněji se s nimi manipuluje a nekorodují.

 

Bedýnky a lísky

Ideální ke skladování ovoce a zeleniny jsou bedýnky a lísky. Protože platí, že před každou novou sklizní byste je měli důkladné vyčistit a vydezinfikovat, stále více zahradníků dává přednost těm plastový – není problém je vymýt horkou vodou s přídavkem dezinfekce, za pár minut jsou suché a dají se hned použít. Takové vlastnosti dřevo nemá.

 

Plastový plot

Při výběru umělohmotných plotovek máte na výběr dva typy: levnější, vyrobené z recyklátu, a dražší, pro něž se vžilo označení z dutého plastu – ty jsou stále rozšířenější. Profily, z nichž se vyrábějí ploty, jsou téměř totožné s těmi okenními. A pohrát si můžete i s dezénem plotů, neboť v této kategorii jsou k mání jak bílá barva, tak lze povrch stejně jako u oken opatřit fólií s dekorem například imitujícím dřevo. Na první pohled tak nikdo nepozná, že jste tradiční materiál vyměnili za plast. Stejně tak při nákupu klasického pletiva dává většina lidí přednost tomu s poplastovaným povrchem, které není třeba natírat.

 

Plastové okapy

Snaha zachytit maximální množství dešťové vody vede majitele zahrad k tomu, že i domky, dílny, garáže nebo altány doplňují okapy a svody – ideálně plastovými. Oproti pozinkovaným mají mnoho výhod. Vybíráte se z široké škály barev, které se v průběhu času nemění, okapy mají velmi elegantní vzhled a jejich životnost je prakticky neomezená. Kromě toho plast neláká zloděje kovů, a tak vám pravděpodobně ze střechy nezmizí jako ty měděné. Velkou výhodou je také opravdu snadná montáž podobná stavebnici, kterou zvládnou aspoň trochu zruční lidé sami.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Praktický plast