Léčivé květy a listy sedmikrásky

sSedmikráska chudobka má léčivé nejen květy, ale také listy, které po rozemnutí hojí čerstvá drobná poranění a hmyzí bodnutí podobně jako jitrocel. Pomůže i při dalších obtížích.

Květ sedmikrásky chudobky pomáhá dětem při kožních obtížích, mírní svědění a pálení, používá se i pro povzbuzení látkové výměny a trávení, potlačuje rovněž zánětlivé procesy. Protože rozpouští hleny, usnadňuje také odkašlávání. Bylina je nepostradatelná také při jarní detoxikaci organismu. Lze ji užívat sušenou i čerstvou – ta je samozřejmě účinnější. Květy sedmikrásky jsou také oblíbenou ozdobou zeleninových salátů a zdobit jimi můžete mnoho pokrmů.

Sbírat, nebo pěstovat?
Sedmikrásky chudobky rostou všude, nevyplatí se je tedy pěstovat na zahradě. Při sbírání si ohlídejte, kde je trháte. Vhodné jsou louky a zahrady, pozor na místa kolem silnic nebo městské parky, kde se pohybují zvířata. Místo ale nesmí být suché, květy potom mají nízký obsah léčivých látek. Sezona této byliny je dlouhá, začíná v dubnu a trvá do srpna. Suší se ve stínu, ideálně za horkých dnů, aby se zbavily vody co nejrychleji. Při pomalém sušení by se ve středu úborů mohla objevit plíseň.

Zahradní kultivary sedmikrásek
Kromě sedmikrásky existují i zahradní kultivary této rostliny, které se často vysazují na okraje záhonů. Mají kompaktní růst, oproti přírodní bylině i větší a bohatší květy. Pěstují se i odrůdy plnokvěté, pomponkovité, nachové, červené či bílo-růžové. Vždy jde o dvouletky, které se v létě vysévají, do podzimu vytvoří sazenice silnou listovou růžici se založenými květy. V tomto termínu je také přesazujete na určené místo. Na zimu se doporučuje je zakrýt chvojím. Kvést začínají asi od května, často se kombinují s cibulovinami a dalšími dvouletkami, hlavně pomněnkami. Aby hodně kvetly, potřebují kvalitní zahradní půdu na slunci či v polostínu. Nejde však o léčivky.


Čaj
Čaj si připravte z jedné lžičky sušených nebo dvou lžiček čerstvých květů. Přelijte šálkem vroucí vody a nechte asi deset minut louhovat. Čaj se pije třikrát denně a pomáhá při potížích s odkašláváním, přispívá k pročištění organismu i pleti. Podobně se připravuje také odvar na obklady pohmožděných kloubů, velkých modřin nebo špatně se hojících ran, lze jej použít i pro omývání problematické pleti. Pak použijte dvojitou dávku květů.

Sirup
Dva šálky sedmikráskových květů, poupat a listů se naloží do půldruhého šálku třtinového cukru, nechá se působit přes noc. Vylouhovanou tekutinu ráno slijte a uložte v uzavřené lahvičce do lednice. Takto připravený sirup vydrží až dva roky a proti kašli se užívá třikrát denně po čajové lžičce.

Med proti kašli
Sklenici naplňte střídavě vrstvou květů a tekutým akátovým medem. Poté ji zavřete a nechte extrahovat asi dva až tři týdny. Během této doby nádobu převracejte, aby se účinné látky dobře vylouhovaly. Můžete přidat i další bylinky, které pomáhají odkašlání, třeba petrklíč nebo violku. Bylinkový med vydrží asi rok a užívá se při kašli třikrát denně čajová lžička.

Koupel pro děti
Smíchejte po deseti gramech květu a listu sedmikrásky, květu měsíčku a nati violky. Směs přelijte litrem vařící vody a nechte louhovat asi dvacet minut. Scezený odvar přidejte do koupele. Léčí suchou svědivou pokožku, která má sklony k šupinatění a praskání a přechází v chronický ekzém.

Sedmikráskové kapary
Dvě hrsti sedmikráskových poupat prosypte menší polévkovou lžící soli a nechte asi tři hodiny působit. Poté přidejte asi 125 mililitrů octa a svařte je. Horkou směs nalijte do malých skleniček a zavíčkujte. Nechte odstát ještě asi dva týdny, aby se chuť octa, soli a poupat spojila. Pak použijte jako doplněk k vejcím natvrdo, sýrům nebo rýžovým pokrmům.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Léčivé květy a listy sedmikrásky