Řebříček: bylina se jménem hrdiny

Latinské jméno řebříčku obecného je Achillea. Nemusíte být právě profesorem dějepisu, abyste zde našli jasný odkaz na řeckého vojenského hrdinu. Je to jen náhoda, nebo se tato rostlina může opravdu stát hrdinou vaší lékárny?

Řebříček obecný

Řebříček obecný

Řebříček obecný (Achilleum millefolium) zná prakticky každý, kdo se jen trochu zajímá o botaniku. Nevysokou bylinu s šedozelenými jemně stříhanými listy a drobnými bílými kvítky najdete růst prakticky na každé sušší mezi, v parcích i na rumištích, neboť se nevyhýbá ani místům s nedostatkem živin a znečištěným ovzduším. V přírodě se objevuje – na rozdíl třeba od pelyňku – prakticky jen jediný druh. Poznat jej můžete i podle výrazné kořenité vůně, která se trochu podobá heřmánku. Obsahuje totiž éterické oleje s proazulenem, včetně právě chamazulenu, hořčiny, třísloviny, flavonoidy a kyselinu křemičitou.

Řebříček bertrám

Řebříček bertrám

Léčivé účinky

Řebříček má podobné účinky jako heřmánek, po zevním ošetření výborně hojí rány, včetně těch zanícených. Této vlastnosti si všimly už starověké národy. Podle pověsti si svá zranění z bojů léčil touto bylinkou právě Achilles. Řebříček ale oceníte i na odstranění křečí žaludku, zklidnění zažívání a při nechutenství. Pomáhá při ženských obtížích, doporučuje se z něj připravit sedací koupel, která odstraňuje křeče menstruačního původu. Bylina má také výrazný antibakteriální účinek, mírní různé záněty v těle, léčí křečové žíly, když posiluje stěny žil a zlepšuje oběh krve. Snižuje i vysoký tlak.

Řebříček tužebníkový

Řebříček tužebníkový

Jak jej sbírat

Při sběru řebříčku je třeba myslet na čistotu místa, kde rostlinu budete trhat. Ačkoli ji najdete prakticky všude, vybírejte si lokality daleko od silnic, parkovišť a podobných míst. Sbírá se kvetoucí nať, ideální je období od června zhruba do poloviny září. Stříhejte ji vždy za poledního žáru, aby byl obsah účinných látek co nejvyšší. Jemné lístečky s posilujícím účinkem na celkovou kondici člověka lze trhat prakticky od jara až do pozdního podzimu.

Okrasné řebříčky pro zahrady

Kromě řebříčku obecného existují i další druhy, vhodné pro pěstování v zahradě. Mají zpravidla žlutou, červenou nebo oranžovou barvu květů. Základem pro jejich šlechtění se stal vysoký a statný řebříček tužebníkový (Achillea filipendula), který dorůstá do výšky až metr dvacet. Jeho výrazné květy teple žluté barvy se také výborně suší, při tom si stále zachovávají svou sytou barvu, proto se hodně používají pro nejrůznější aranžmá. Na trhu jsou k dostání i další druhy, například nižší řebříček plstnatý (A. Tomentosa), který zdobí menší žluté květy, nebo červeně kvetoucí zahradní kultivary řebříčku obecného ´Cerise Queen´ či ´Sammetriese´.

Tato rostlina, podobně jako kopretina, má ale jeden nedostatek. Třebaže z pohledu zahradnického jde o trvalku, nepatří k nijak dlouhověkým druhům. Za tři čtyři roky trsy řídnou, pomocí výběžků se rozvolňují do stran, méně kvetou a potřebují včas na jaře rozdělit a přesadit. Není třeba jednotlivé kulturní odrůdy příliš rozlišovat, všechny zaujmou výrazným odstínem květů a shodně jim vyhovuje slunné místo s mírně vlhkou půdou. Jediný řebříček, který má rád vlhké kyselejší půdy, je bíle kvetoucí řebříček bertrám (A. ptarmica). Jeho kvítky jsou větší a připomínají miniaturní ploché růžičky, proto se pro ně vžil lidový název knoflíčky.


Přípravky ze řebříčku

rebrik6

Čaj pro vnější obklady

Polévkovou lžíci nati přelijte šálkem vody a nechte asi deset minut louhovat. Slitý odvar se používá pro omývání problematické pleti, a to i se zanícenými místy. Je vhodný i pro napařování obličeje.

Sedací koupel

Sto gramů nati přelijte jedním až dvěma litry horké vody. Přikryté nechte asi dvacet minut louhovat a poté ho přidejte do koupele. Délka léčivé lázně se doporučuje kolem dvaceti minut. Myslete na to, že oblast ledvin by měla zůstat pod vodou, oblast srdce naopak vždy nad hladinou. Po koupeli je třeba si hodinu odpočinout, aby se léčivý efekt náležitě rozvinul.

Čaj proti menstruačním křečím

Dvacet gramů natí různých bylinek – kromě řebříčku lze použít i kontryhel, mochnu husí, heřmánkové květy a meduňkové listy – nechte louhovat sedm minut v horké vodě. Pije se třikrát denně jeden šálek, kúra začíná dva dny před termínem menstruace a pokračuje týden.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Řebříček: bylina se jménem hrdiny