Zahrada na sušení prádla

Rubrika: Doplňky, rss-feed

Žádná aviváž se nevyrovná vůni prádla pověšeného na zahradě. Pokud nemáte vzrostlé stromy, mezi něž byste natáhli šňůru, vyberte si vhodný sušák.

K nejprodávanějším patří v současnosti rotační skládací sušáky vyrobené z hliníku. Mají-li dobře a dlouho sloužit, musejí splňovat tři vlastnosti: nabídnout dostatečně dlouhé šňůry, být stabilně upevněné v zemi a oceníte i některé z praktických doplňků.

 

Velikost zahradního sušáku

Základním kritériem pro výběr zahradního sušáku je jeho velikost, tedy délka šňůr. Tu zvolte podle počtu členů rodiny a četnosti praní. Většinou se setkáte s typy, které nabízejí čtyřicet až šedesát metrů šňůr, přičemž se udává, že na pověšení věcí z jedné pračky potřebujete kolem deseti metrů. Prát tedy můžete až šestkrát za sebou. Pozor, zjistěte si také délku ramen. I když sušáky bývají otočné a nemusejí se při věšení obcházet, nebylo by dobré, kdyby se pověšené prádlo při větru ušpinilo o stěny domu či jiné stavby.

Konstrukce sušáků a rozmístění jednotlivých šňůr jsou navrženy tak, aby vzduch co nejlépe cirkuloval mezi mokrými věcmi a ty rychle uschly. U většiny z nich není problém ani s věšením rozměrnějších kusů, například povlečení, aniž by se ušpinily od země.

 

Kotvení do terénu

Důležitá je pro sušáky pevnost. Existují dva způsoby, jak je v zahradě upevnit – do betonu nebo zeminy. V prvním případě si ohlídejte, že v balení dostáváte i speciální plastový držák s krytkou proti nečistotám, který se do betonu jednoduše zalije. Sušák z něj lze kdykoli vyndat, ovšem těžko ho budete přesouvat na pozemku z místa na místo. To dovoluje druhý způsob instalace, kdy se ukotvovací držák s vrutovými zářezy zašroubuje do země. Typ volte podle tvrdosti zeminy – do měkčí se hodí delší a naopak. Po zabudování zůstane vyčnívat jen velmi malá část, takže jej lze při sečení přejíždět sekačkou, navíc uzávěr zabrání spadání nečistot do otvoru. Takto upevněný sušák můžete opět vyšroubovat a přemísťovat po pozemku, jak potřebujete.

 

Užitečné doplňky

Je několik doplňků a užitečných vlastností, které u zahradního sušáku oceníte. Patří mezi ně systém zatahujících se prádelních šňůr nebo možnost složení a rozložení jednou rukou. Často se hodí i výšková nastavitelnost a také obal na složený sušák, který chrání šňůry před zašpiněním. Někdy je součástí i vak na kolíčky. K určitým typům lze dokoupit také speciální nástavce na pověšení drobných kousků bez použití kolíčků.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a archiv firem

 

Zahrada na sušení prádla