Exotické rostliny

Zelenec, fialka, tchýnin jazyk – máte pocit, že pěstovat takové rostliny je už trochu nuda? Pak to zkuste s exotickými květinami, Zde je několik tipů!


Dorsténie
(Dorstenia)

Z těchto květin se nejčastěji setkáte s Dorsténií foetida, neboť se nejsnáze pěstuje. Má zajímavé žlutozelené květy, které tvarem připomínají slunce. Protože roste pomalu, hodí se na sukulentní bonsaje. Naopak Dorsténie crispa je choulostivější. Rostlina potřebuje i v zimě teplotu mezi patnácti až dvaceti stupni, v sezoně jí dopřejte dostatek světla.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: V době růstu květinu zalévejte pravidelně, na podzim množství vody omezte, v zimě jí rostlina potřebuje minimum.


Gastérie
(Gasteria)

Gasteria disticha má nepřehlédnutelné široké listy, stonek s růžovými až červenými květy dorůstá do výšky až devadesát centimetrů. Druh Gasteria armstrongii má zase listy, které připomínají vyplazený jazyk. Rostliny se snadno přizpůsobí prostředí, v kterém je pěstujete. Zvyknou si i na méně světla, dokonce šero je pro ně lepší než přímé slunce, které může popálit jejich listy.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Rostliny tolerují nepravidelnou zálivku, čím vyšší teplota, tím méně vody vyžadují.


Alamanda, obošť
(Alamanda)

Alamandy rostou buď jako dřevnaté liány nebo vzpřímené keře. Jde o teplomilné květiny, které i v zimě potřebují teplotu kolem patnácti stupňů. Existuje řada druhů, mezi nejznámější patří A. nerifolie se žlutými a A. violacea s purpurově fialovými květy. U odrůdy ´Hendersonii´ vás zaujme jejich velikost. Hustý vzrůst se stříbrnými listy zase patří k přednostem odrůdy ´Silver Dwarf´.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: V letních měsících lze rostlinu vynést na zahradu, na podzim ji seřízněte. Speciální požadavky na zálivku nemá.

Chmelníček
(Beloperona)

Tato stálezelená rostlina zaujme především v době květu, a to díky výrazným listenům, jejichž barva se u různých odrůd liší a může být červená, žlutá, zelená nebo oranžová. Z pěstovaných druhů je zajímavý například chmelníček guttata – polokeř s měkkými listy připomínajícími chmelovou šištici. Na podzim se doporučuje ho seříznout a přesadit.

TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Chmelníček vyžaduje slunce nebo rozptýlené světlo, úpal mu vadí. Vodu mu dopřejte hlavně v sezoně, od podzimu omezte zálivku na minimum.

Láčkovka
(Nepenthes)

Patří k nejznámějším masozřavým rostlinám – lape drobné živočichy pomocí speciálních orgánů – láček. Jde o přeměněné konce listů. Existuje několik odrůd, které se od sebe liší tvarem, velikostí a vybarvením nálevek. Ty také slouží jako zásobník vody. Láčkovka snese i občasné sucho, protože vláhu čerpá právě z nálevek. Doporučuje se čas od času jí tam vodu dolít. Má ráda světlo a vlhko.

TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Rostlinu umístěte do vitrín, skleníků nebo zimních zahrad. V létě ji můžete zavěsit do korun stromů.

Mucholapka
(Dionaea muscipula)

Je o unikátní masožravku, která jako jediná suchozemská masožravá rostlina loví drobné živočichy prudkým pohybem takzvaného lapacího listu, který je zároveň její největší ozdobou. Kořistí se stává drobný lezoucí a létavý hmyz, například mravenci, pavouci, ale třeba i vosy. Mouchy, ačkoli je má ve jménu, loví jen výjimečně. Existuje několik druhů s různým vybarvením listů od zelené, červené, fialová a po hnědou.

TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Je náročná na vlhkost, proto ji dopřejte pravidelné rosení anebo ji umístěte do malého skleníku. Zalévejte ji tak, aby nikdy nevyschl kořenový bal.

Láčkovice australská
(Cephalotus follicularis)

Jde o vytrvalou drobnou rostlinu, která má listovou růžici o průměru maximálně deset centimetrů. Je to masozřavka, která v přírodě tvoří kolonie. V létě potřebuje teploty v rozmezí 20 až 25 stupňů, na zimu ji přeneste do chladného skleníku, kde bude mezi pěti až deseti stupni. Naopak na světlo náročná není, poroste i ve stínu.

TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Rostlinu zalévejte často a málo, jinak by jí uhnívaly mělké kořeny. Můžete ji i pravidelně rosit.

Blahokeř
(Clerodendrum)

Jde o liánu, která v přírodě dorůstá do pětimetrové délky, v bytě však bude mít metr až dva. Má sytě zelené listy s výraznou žilnatinou. Její hlavní ozdobou jsou však květy – od jara se na rostlině objevují desítky bílých kalichů, z jejichž vrcholů vystupují červené květy s výraznými, nitkovitými tyčinkami. Ovšem třeba blahokeř ugandaes kvete modře.

TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Dostatečně ji zalévejte, substrát nesmí nikdy vyschnout. Dopřejte jí teplé místo na slunci, teploty pod deset stupňů ji mohou nenávratně zničit.

 

Redakce, foto Shutterstock a profimedia.cz

Exotické rostliny