Proč stavět z betonu?

Ani dřevo, ani kámen, nejpoužívanějším materiálem v zahradě je beton. Zde je 10 důvodů, proč byste ho měli také využít…

1. Je krásný

Ačkoli mnozí považují beton za šedý a nudný, není to pravda. Díky speciální úpravě povrchu a barvení dokáže imitovat také dřevo. Široká je i nabídka různých povrchů: leštěný, pískovaný, vymývaný nebo opatřený patinou, díky nimž působí tento materiál v zahradě přirozeně. Zvláštní skupinu, která si také nachází spoustu zákazníků, jsou dlažby s takzvaně ostařeným povrchem. Hodí se jak k historickým objektům, tak jako doplněk mezi jednoduché záhony.

foto Shutterstock

 

2. Překvapí barvami

foto Shutterstock

 

3. Nabízí široké využití

Nejen díky přijatelné ceně můžete beton použít skoro kdekoli. Stavějí se z něj nejen cesty, ale také schodiště a velmi oblíbený je na zpevnění nerovných pozemků. K tomu jsou ideální svahové tvárnice. Mnozí je však využívají i v rovinatých zahradách, kde z nich staví okrasné zídky a dělicí stěny. Díky tomu, že jsou svahovky duté, snadno je osázíte rostlinami a květinami.

foto Shutterstock

 

4. Odolá vysokým teplotám

Beton se řadí mezi materiály schopné odolávat velmi nízkým i vysokým teplotám. Vysoká hmotnost mu dodává stabilitu. Proto se z něj často vyrábějí i venkovní krby a ohniště. Pokud si je necháte zhotovit na zakázku, mohou se stát ozdobou venkovního prostoru.

foto Shutterstock

 

5. Nevadí mu voda

Při použití speciálních směsí a dodržení všech technologií může být beton trvale ponořený ve vodě. Hodí se tak nejen na stavbu jezírek, bazénů a venkovních sprch, ale také různých mol, plošin, lávek, mostů, které dodají vodní ploše moderní vzhled.

foto Shutterstock

 

6. Ladí s každým stylem

Beton je v současnosti oblíbeným materiálem architektů a ti doplňují jak svoje minimalistické domy strohým cestami – zpravidla se skládají z jednoduchých, pokud možno co největších kamenů v decentní šedé barvě a s hladkým povrchem. Pozor však na tmavé dlaždice tam, kde chodíte bosi, tedy na terasách nebo kolem bazénu. V létě je slunce snadno rozpálí tak, že se o ně snadno spálíte.

foto Shutterstock

 

7. Má se rád s trávou

Speciální skupinu betonové dlažby tvoří ta zatravňovací. Protože prorůstá travou nebo méně náročnými rostlinami, vytváří zelenou plochu, zároveň však má vysokou nosnost a je tak vhodná hlavně na parkovací plochy. Na trhu se objevují stále novější varianty, a tak už neplatí, že zatravňovací nejsou vhodné na pochozí cesty, protože na nerovném povrchu hrozí vymknutí kotníku či jiný úraz. U nových typů mezi plnými kostkami zůstává širší spára, kterou lze vyplnit štěrkem nebo právě osít trávou. Nášlapná plocha pak tvoří pruhy, čtverce nebo připomíná kameny.

foto Shutterstock

 

8. Celoročně chrání rostliny

Moderní a jednoduché, stejně jako zdobené a imitující barokní vázy – nádoby a květináče z betonu mohou mít opravdu jakoukoli podobu. Protože mohou stát i přes zimu venku, jsou vhodné i pro pěstování trvalek a dřevin.

foto Shutterstock

 

9. Působí jako umělecké dílo

Protože se beton odlévá do formy, lze z něj vyrobit téměř cokoli. Na zahradu si můžete dopřát lavičku připomínající malé umělecké dílo, různá ptačí najedla, plastiky či venkovní světla.

foto Shutterstock

 

10. Nahradí kámen

Kámen je materiál dlouhověký, krásný a také drahý. Nahraďte ho proto betonem – deskové nášlapy nebo imitace kamene v různém barevném provedení – cofee, ebony, béžová působí nejen jako okrasný prvek, ale jsou také praktické. Více informací najdete na www.prefa.cz.

foto Prefa

 

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstocka se souhlasem firmy Prefa

Proč stavět z betonu?