Proč stavět kolem zahrady plot?

Kdysi se stavěl plot, aby neutíkal dobytek, který se kolem chalupy pásl. Dnes chrání naopak před tím, aby na zahradu chodily nezvané návštěvy – zvířecí a především lidské. Anebo když chcete udělat z domu nedobytný hrad a zajistit, že se ani jediný pohled nedostane dovnitř a nenaruší vaše soukromí.

Radek Tichý, foto Shutterstock

Jaký typ plotu zvolit? Pokud budete vycházet ze svých ekonomických možností, nejlevněji vás přijde stavba z ocelového pletiva. Naopak mezi nejdražší patří kované ocelové ploty. Zohlednit byste však měli i styl ve vaší lokalitě. Určitě nebudete dávat pletivo tam, kde všichni sousedé mají dřevěné plaňky. Stejně tak by betonová hradba vypadala divně mezi domy s živým plotem. Mezi klasiku a nejčastěji používané materiály patří právě dřevěné plaňky, napínané pletivo či kované ploty.

nejlevnější vám stále vyjde plot z pletiva nataženého mezi ocelové sloupky. určitě nekupujte jen základní pozink, raději sáhněte po o něco dražší variantě s poplastováním.

Výběr podle údržby

Mezi důležité vlastnosti plotu patří i náročnost údržby. Zatímco levný plot z ocelového poplastovaného pletiva nebudete po mnoho desítek let obnovovat, u dřevěných variant si musíte vyhradit jednou za rok či dva volno na natírání. K tomu si připočítejte ještě náklady na barvy, oleje či lazury. Když zohledníte nákup tohoto materiálu, cenu času stráveného prací, možná zjistíte, že některé lacinější varianty plotu nakonec vyjdou dráž než ty na první pohled drahé.

Na stavbu dřevěných plotů se většinou používají plaňky z měkkého dřeva, které se šroubují k vodorovným trámkům.

Dřevěná klasika

Dřevěné ploty jsou klasikou. Než se pro ně rozhodnete, měli byste vědět, že sice pěkně vypadají, ale jejich životnost je velmi omezená. Navíc vyžadují pravidelnou údržbu, která by měla také zahrnovat přípravu povrchu a penetraci speciálním přípravkem, který obsahuje fungicidní složku zabraňující množení dřevokazných hub. Mnozí ho nahrazují pouze rozředěnější verzí vrchního nátěru.

Na stavbu dřevěných plotů se obvykle používají plaňky z měkkého dřeva, které se šroubují k vodorovným trámkům, takzvaným paždíkům. Plaňky by měly mít horní i spodní část skosenou nebo jinak tvarově upravenou, aby na nich nemohla zůstávat voda. Právě v těchto místech příčného řezu bývá dřevo nejzranitelnější. Co do volby výšky plotu, střídání různých délek a jiných kreativních nápadů záleží jen na vaší fantazii.

Moderní pevné kovové ploty jsou velmi stabilní a odolné.

Vodorovné trámy se upevňují mezi sloupky, nejčastěji kovové. Velmi dobře vypadá, když majitelé využijí betonové plotovky, ze kterých se postaví podezdívka i svislé prvky a mezi ně se upevní jednotlivé dílce. Tyto tvarovky z lisovaného betonu napodobují přírodní kámen, velmi lehce a rychle se s nimi pracuje a výsledkem je pevná a pěkná stavba, která jasně a bezpečně oddělí a vymezí vaše území.

Další dřevěné varianty

Při instalaci planěk lze experimentovat nejen s jejich výškou, můžete si například vytvořit takový plot, který bude dokonale chránit vaše soukromí. To když se ty vnější střídavě vyplní ještě řadou vnitřních. Pozor však na to, že skrz takovou stěnou neproniknou nejen cizí zvídavé pohledy, ale ani slunce. U plotu vám tak vzniknou temná a studená místa, kde se nebude dařit téměř žádným rostlinám.

Při natírání ošetřete dřevo také penetračním přípravkem, který obsahuje fungicidní složku zabraňující množení dřevokazných hub.

Naopak na chatě či chalupě, kde si chce člověk zpravidla maximálně užívat výhled do okolní krajiny, poslouží levný plot z půlkulatin zbavených kůry. Nepočítejte však s dlouhou životností, většinou vás do deseti let bude čekat nová stavba.

Na trhu však můžete objevit například i ploty z dřevěných dýh, které vytvářejí neprůhlednou stěnu. Hodí se spíš jako mobilní pole v místech, kde vám opravdu záleží na soukromí, než jako prvek základního oplocení. Už jenom proto, že trvanlivost je více než žalostná. Vzhledem k obrovskému množství spojů, kde se jednotlivé lamely stýkají, do nich často zatéká a voda je ničí zevnitř.

Nejlevnější pletivo

Dřevěné ploty a jejich varianty zpravidla volí lidé na ohraničení pozemku směrem do ulice a míst, kde jsou více na očích. Za domem pak stále využívají pletivo natažené mezi ocelové sloupky. Je totiž mnohem levnější. Určitě se vám při výběru nevyplatí šetřit a kupovat jen základní pozink, raději sáhněte po o něco dražší variantě s poplastováním. Pozinkované pletivo je totiž třeba pravidelně natírat, a kdo to někdy zažil, určitě potvrdí, že to není příjemná činnost. Navíc nákupem pletiva to nekončí, celkovou stavbu vám prodraží nákup sloupků, kloboučků, napínacích lan a napínáků samotných. K ceně připočítejte i práci s hloubením jam a betonováním sloupků, která je stejná jak u základní, tak bezúdržbové verze. Pokud má pletivový plot sloužit k ochraně pozemku se zvířaty, zvažte, zda ho nedoplnit podezdívkou, aby se pod ním psi anebo slepice nepodhrabali.

Pevnější než klasické napínané pletivo je oplocení z kovových dílců, taktéž vyplněných drátěnkou. Ty se připevňují buď mezi sloupky betonové, nebo cihelné. Vyrábějí se v přesně daných rozměrech, takže už při návrhu plotu je potřeba přesně plánovat a měřit.

Další variantou, u rodinných domů však využívanou jen málo, jsou moderní pevné kovové ploty, proti korozi většinou ošetřené pozinkem. Jsou sice velmi stabilní a odolné, ale také drahé.

To nejlepší mezi ploty

Pokud nemusíte příliš počítat peníze, rozšiřuje se vám nabídka o kované ploty. Jsou sice velmi drahé, ale díky žárovému zinkování mají opravdu téměř neomezenou životnost. Nemusíte je natírat, a přesto vám nezkorodují. Sluší velkým pozemkům a lze je doplnit stejně řešenými branami nebo různými ozdobnými prvky.

Než si takovýto plot objednáte, přesvědčte se, zda výrobce je schopen správně dodržet doporučený výrobní postup. Při žárovém zinkování se nejčastěji využívá teplotní rozsah 440 až 460 stupňů Celsia a dobrá firma vám dodá kovaný plot pouze s touto povrchovou úpravou. Jinak i velmi drahý plot časem zkoroduje stejně, jako by nebyl nijak ošetřen.

TIP REDAKCE

Jak má být vysoký?

Hodně vysoký a plný plot sice zajistí dokonalé soukromí, zároveň ale přinese stín, především ráno a k večeru. Nechcete-li, aby dům působil jako pevnost, postačí vám oplocení vysoké od 120 do 150 centimetrů.

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017.

Proč stavět kolem zahrady plot?