Zastínit terasu, nebo nezastínit? Rozhodují mimo jiné světové strany

Abyste terasu ochránili proti slunci, můžete ji zastřešit nebo zastínit bočním stíněním. Podle čeho se rozhodovat, jestli a jak terasu zastínit?

Čím můžete terasu zastínit?

V závislosti na tom, kolik chcete do terasy investovat a jak trvalé řešení hledáte, máte několik možností:

 • slunečník – je spíše provizorním řešením, nikdy nepokryje celou plochu terasy a ve větru se může poničit, ale výhoda je, že je přenosný a levný,
 • markýza – ochrání před sluncem i mírným deštěm, ale má nižší životnost,
 • sluneční plachta – před sluncem ochrání dobře, ale před deštěm neschová celou plochu terasy,
 • slunolam – pevná konstrukce složená z lamel (můžete použít pro horní i boční stínění),
 • prosklená střecha s baldachýny – velmi dobře ochrání před deštěm a z terasy u domu pouští přirozené světlo i do interiéru, ovšem při jižním slunci může docházet ke skleníkovému efektu,
 • bioklimatická pergola – pevná hliníková konstrukce s otočnými lamelami, které po zatažení vytváří jednolitou plochu chrání před sluncem i deštěm,
 • venkovní žaluzie – skládají se z lamel, které můžete podle potřeby naklopit, po zatemnění přes ně neuvidíte ven, jsou poměrně hlučné ve větru,
 • screenové rolety – jsou z látky potažené vrstvou PVC, přes kterou jde vidět do zahrady, ve větru jsou tiché,
 • venkovní závěsy – elegantní stínění, obvykle jsou potaženy vrstvou PVC, aby odolávaly i dešti,
 • konstrukci terasy můžete také nechat porůst zelení, třeba psím vínem – to vytváří přirozený stín, který je příjemně chladivý.

Podle čeho se rozhodovat, které stínění zvolit a jestli vůbec terasu stínit?

1. Světové strany

První věc, kterou je potřeba si při stavbě nebo rekonstrukci terasy ujasnit, je orientace vůči světovým stranám. Ta totiž rozhoduje o tom, v jakých denních dobách bude na terasu svítit slunce. Teprve podle toho se můžete rozhodovat o volbě stínění. Pokud je terasa orientována na:

 • jih – bude na ni svítit největší část dne a měli byste ji rozhodně zastínit,
 • západ – bude na ni svítit slunce odpoledne a zastínění také doporučujeme,
 • východ – bude na ni svítit zejména dopoledne, ale při večerním posezení už vám tam tolik světla nepůjde, stínění tedy není nutné,
 • sever – tolik slunce se na ni nedostane a stínění tedy není nutné.

2. Terasa u domu, nebo volně stojící

Trendem moderních staveb jsou velká okna, které krásně prosvětlí interiér. Pokud z těchto prosklených stěn vcházíte rovnou na terasu, dobře si rozmyslete, jak a čím terasu zastřešíte nebo zastíníte. Hrozí totiž, že si kvůli tomu seberete velkou část přirozeného světla – zejména v zimě, kdy nesvítí tolik.

Na přisazené terasy se proto nejvíce hodí prosklená střecha doplněná o baldachýny. V zimě jsou schované a v létě je dle potřeby roztáhnete. Nedoporučujeme ani stavět pevné zídky nebo slunolamy, ale stínění, které jednoduše vytáhnete do krycího boxu – venkovní žaluzie nebo screenové rolety.

Na volně stojících pergolách už nejste tolik limitovaní. Velmi oblíbené jsou také screenové rolety, které po zatažení terasu příjemně uzavřou a zútulní. Navíc vás ochrání před nálety hmyzu.

venkovní stínění

Na fotce je vidět kombinace slunolamu a screenové rolety na volně stojící terase.

3. Odolnost vůči počasí

Pokud se rozhodnete pro stínění ze dřeva, počítejte s tím, že mu budete muset věnovat víc péče. Hliník nebo látky potažené PVC jsou obecně odolnější proti dešti i UV záření.

Pokud bydlíte na místě, kde je větrno nebo obecně horší počasí, volte stínění, které se kotví napevno do sloupků terasy. Například hliníkové venkovní žaluzie o šířce do jednoho metru vedené v bočních profilech odolávají větru o rychlosti až 88 km/h. Podobně odolné jsou také screenové rolety, které jsou navíc ve větru tiché. Můžete k nim dokoupit větrná čidla, která při silném větru stínění automaticky vytáhnou do krycího boxu, aby se větrem neponičilo.

Screenové rolety jsou na terasu oblíbené i proto, že je přes ně dobře vidět ven, ale zároveň zajišťují soukromí. Vyrábí se navíc ve větších rozměrech než většina ostatních druhů stínění.

Zastínit terasu, nebo nezastínit? Rozhodují mimo jiné světové strany