Zpevněná, nebo nezpevněná cesta? Zvažte i nároky na zimní údržbu

Když už investujeme čas a peníze do vybudování zahradní cesty, obvykle očekáváme, že nám pohyb usnadní a zpohodlní, a to po celý kalendářní rok, tedy i v zimě. Každý materiál má ale svá specifika – což v zimních měsících může platit dvojnásob. Co všechno tedy brát v potaz při výběru vhodného povrchu, aby nás nezaskočilo jeho „chování” při prvním sněžení či náledí?

Jakmile teploty klesnou pod bod mrazu a napadne první sněhová nadílka, která hned druhý den neroztaje, přichází na řadu otázka, jak v tomto období o zahradní cesty pečovat. Většinou se totiž na zahradě snažíme obejít bez posypové soli, kterou navíc ani nelze plošně aplikovat na všechny materiály. Péče o zpevněné a nezpevněné povrchy se výrazně liší, proto počítejte s tím, že se někdy musíte na jediné zahradě vybavit hned několika pomocníky. A jak se vlastně v základních typech pochozích ploch zorientovat?

foto Shutterstock

Liší se nosností i propustností

Zpevněnou plochu tvoří materiály, které se dají popsat jako téměř nebo úplně nepropustné pro vodu – konkrétně může jít o kámen, beton nebo třeba cihly. Většinou se zpevněné plochy mohou pochlubit mnohem větší nosností, takže se budují tam, kde se po nich vedle osob pohybují také auta nebo těžké zahradní stroje. Nezpevněnými plochami se pak rozumí mlat, písek nebo štěrk, tedy plochy pokryté materiálem, který umožní zásak vody. Běžně se využívají například pro založení méně zatěžovaných zahradních cest, které slouží pouze pro pohyb osob nebo pro krátkodobý přejezd lehké zahradní techniky, typicky sekačky. Mlat umí zpevněný povrch výborně nahradit, navzdory své relativní stabilitě totiž perfektně zasakuje dešťovou vodu.

foto Shutterstock

Zpevněná plocha se udržuje snáz

Jakýkoliv zpevněný povrch umožňuje nejen pohodlný pohyb i pojezd autem, ale také nenáročnou péči během celého roku. Snadno se totiž umývá vodou, dobře se z něj uklízí podzimní spadané listí, a usnadní vám i úklid sněhu. Zatímco na malých plochách bohatě postačí sněhová hrabla nebo radlice či sněhové lopaty, na velkých plochách už popřemýšlejte nad pořízením sněhové frézy. Ta bývá dostupná v jedno nebo dvoustupňovém provedení. Zatímco jednostupňová fréza se hodí spíše pro odklízení čerstvě napadaného sněhu, náročnější modely se dvěma stupni už umožní i úklid mokrého nebo zmrzlého sněhu. Pokud vás čeká úklid sněhu z dlouhé příjezdové cesty, nejspíš oceníte pomoc celá řady komponentů, které se dají napojit na malotraktor. Jako první volba se nabízí speciální radlice, které si poradí prakticky s jakýmkoliv množstvím sněhu.

 

Zahradní fukar? Hodí se i v zimě

U nezpevněných zahradních cest a mlatových povrchů se určitě vyplatí, když se do premiérové zimní péče nevrhnete bez rozmyslu – s některými stroji a pomůckami by se vám zde jen těžko pracovalo, nebo byste si dokonce mohli pracně vybudované povrchy narušit. Jmenovitě třeba u mlatu by bylo dost problematické, kdyby se vám údržbou „povedlo” nechtěně povrch poškodit – proto vám nezbývá než volit pouze nářadí, u něhož tyto škody nehrozí. V případě lehkého prašanu si snadno pomůžete zahradním fukarem, který se používá hlavně na podzim, při úklidu listí. Tuto techniku seženete jak v akumulátorové, tak i v o něco hlučnější motorové podobě. Některé modely se dají použít i kombinovaně, což znamená, že zvládnou uklízet foukáním i vysáváním. Pro úklid sněhu budete především potřebovat fukar, který lehký sníh odklidí, aniž by poškodil většinu povrchů. Bohatší sněhovou nadílku pak odstraníte pomocí sněhových lopat.

 

Pozor na kluzké povrchy

Při výběru materiálů na zahradu vždy berte v úvahu, že by měly v první řadě sloužit svému účelu. Rozhodování, jakou cestu si na zahradu pořídit, ale může trochu komplikovat i fakt, že se v průběhu roku výrazně mění podmínky. Každý materiál má zcela jiné vlastnosti během sucha, za deště, pod sněhem nebo při námraze. Mezi nejzrádnější materiály co do rizika uklouznutí všeobecně patří dřevo nebo keramika. Keramické dlaždice určené pro venkovní použití bývají opatřeny protiskluzovou úpravou, přesto ale počítejte s variantou, že se vlivem sněhu a námrazy bezpečnost pohybu může snížit, proto dlažbu během zimy uklízejte opravdu důkladně. Pečlivou údržbu vyžadují také dřevěné terasy, ty konec konců dlouhodobá vlhkost i ohrožuje, proto na nich nenechte sníh ležet dlouhodobě.

 


foto Shutterstock

Schody dají zabrat… i zpevněné!

Třebaže se v zahradní architektuře častěji používají schody zpevněné, předem počítejte s tím, že se uklízí mnohem hůře než jednolité plochy. Při úklidu sněhu pomohou menší hrabla, s nimiž se dobře pracuje, ještě větší ulehčení práce vám ale zařídí speciální koště určené přímo pro zimní péči o povrchy. Takové ostatně využijete při péči o jakýkoliv typ zpevněného povrchu.


S cestami šetřete, nejen kvůli údržbě

Znáte nepsané pravidlo zahradních architektů, které říká: „Na zahradě si všeho dopřávejme s rozumem!”…? Pokud ne, vězte, že umírněná strategie platí i pro zahradní cesty a další povrchy, přes které plánujete chodit z jednoho koutu pozemku na druhý, nebo kde se naopak chcete zastavit a hovět si na zahradním nábytku. Každý povrch, zpevněný i nezpevněný, zahradu do jisté míry tříští, proto si vždy nechte dobře projít hlavou, kde se bez pochozí plochy objedete, a kde ji naopak nutně potřebujete – třeba proto, že byste častou chůzí poškozovali trávník. Zahradní cesty by zkrátka měly spojovat jen nejfrekventovanější body na pozemku.


Tip odbornice:

Zřejmě největší komplikace během zimy nastanou při úklidu sběhu z nezpevněných povrchů pokrytých štěrkem, dřevěnou štěpkou nebo jiným hrubším materiálem. Větší sněhovou nadílku se snažte odstranit spíš pomocí lopaty, lehký prašan zcela bez škod nevyfoukáte ani fukarem, protože proud vzduchu odnese i drobnější částečky materiálu z cesty. Nezpevněné povrchy se tedy hodí jen tam, kde vám nepříliš praktická údržba během roku nekomplikuje život.


 

 

Lucie Peukertová

 

foto Shutterstock

Zpevněná, nebo nezpevněná cesta? Zvažte i nároky na zimní údržbu