Tavolníky plné květů

Hledáte vděčné, dobře pěstovatelné dřeviny, zdobící zahrady po většinu sezony? Rozhodně nezapomeňte na tavolníky. Na konci jara vás potěší skutečnou záplavou květů, na podzim se jejich listy zase vybarví do teplých tónů. Navíc se daří skoro všude.

Tavolníky bíle kvetoucí

Tavolník van Houttenův

Spiraea x vanhouttei

Bezproblémová dřevina, velmi snadno se pěstuje. Bohaté květy sdružené v plochých chomáčcích mají oslnivě bílou barvu, převisající výhony jsou jimi doslova obaleny. V plném květu je tavolník v květnu a červnu. Na podzim se drobné listy vybarvují do oranžové.

Tipy pro pěstování: Potřebuje slunné místo s hlubší kvalitní půdou, na chudších místech kvete méně. Výborně se hodí do volně rostoucích živých plotů.

Tavolník význačný

Spiraea arguta

Od svého známějšího příbuzného se liší především drobnějšími květy rozmístěnými po celé délce větviček, vypadají pak jako pod sněhem. Celkový habitus keře je v porovnámí s tavolníken van Houtttenovým menší a jemnější, květy se objevují dříve, již od dubna.

Tipy pro pěstování: Tento druh se hodí jako solitéra na plné slunce, kdy nejlépe vynikne jeho podoba s obloukovitě převisajícími výhony.

Tavolníky růžově kvetoucí

Tavoník japonský

Spiraea japonica

Dorůstá jen do výšky jen málo přes metr, některé odrůdy jen půl metru (‘Little Princess’). Jde o subtilnější dřevinu s tenkými větvemi. Kromě růžových květů jsou ozdobou i svěže světlezelené listy. Volně rostoucí keře rozkvétají od června a květy najdete na keřích ještě v září.

Tipy pro pěstování: Z tavolníku japonského se vysazují i nižší stříhané plůtky do zahrad, kterou světlou barvou listů barvou doslova rozzáří. Květy se pak objevují až v průběhu prázdnin.

Tavolník Billardův

Spiraea x billlardii

Liší se především jiným typem květů; zatímco tavolník japonský tvoří květenství drobnější a víceméně plochá, tento druhy tvoří výrazné, nahoru vystupující laty. Květů je také vizuálně méně, objevují se ale až do konce léta, přičemž odstraňování těch odkvetlých napomáhá dalšímu kvetení.

Tipy pro pěstování: Umí se sám rozšiřovat kořenovými oddenky, proto se tento druh hodí i jako výplňová, dlouho kvetoucí dřevina s bezproblémovým přezimováním.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock, profimedia.cz

Tavolníky plné květů