Kaktusy, které přežijí i mráz

Téměř v každé zahradě se najdou velmi horká a suchá místa, kde není pěstování trvalek ani letniček nic jednoduchého. Musíte je velmi často zalévat, chránit před sluncem… Proč si ale nezjednodušit situaci a nevysadit sem rostliny, které mají takové klima rády? Výborně se tu bude dařit třeba kaktusům.

foto Shutterstock

Mrazuvzdorné kaktusy u nás zatím nejsou příliš rozšířené, což je škoda. Velmi dobře snesou horko i extrémní sucho. Některým druhům stačí pouze běžná zimní ochrana a mohou růst celoročně ve volné půdě. Navíc jsou nenáročné na péči a krásně a bohatě kvetou. Pro pěstování venku se hodí několik druhů, které se liší vzrůstem, tvarem a barvou. Můžete si z nich dokonce vytvořit samostatný kaktusový záhon.

Opuntia violacea, foto Shutterstock

Opuncie neboli nopál

Rod Opuntia čítá asi tři sta druhů pocházejících z amerického kontinentu. Běžně se pro ně používá počeštěná varianta názvu, tedy opuncie, i když správný překlad je nopál. Tento výraz ale skoro nikdo nezná.

Opuncie tvoří srostlé ploché články s trny. Krásně a bohatě kvetou ve všech odstínech s výjimkou modré a sytě fialové barvy. Dozrálé plody se řadí mezi ovoce a dají se jíst jak syrové, tak tepelně zpracované. U nás ovšem dozrávají opravdu jen ojediněle.
Pokud se je rozhodnete pěstovat na zahradě, na etiketě sledujte jejich mrazuvzdornost. Některé druhy vydrží jen slabý pokles pod nulu, jiné i více než dvacetistupňový mráz.
Jestliže si chcete vysadit opunciový záhon, volte do něj rostliny různé výšky tak, aby si navzájem nestínily, nepřekážely. Pro přední část vyberte nízké nebo polštářově rostoucí, pro střed ty vysoké. Specializované školky či zahradní centra někdy nabízejí balíček pro začátečníky s vybranými odrůdami, které se velmi snadno pěstují.

Opuntia polyacantha, foto Shutterstock

Jakou opuncii vybrat?

Opuntia fragilis je jednou z nejodolnějších opuncií, odolá teplotám až minus 25 stupňů Celsia. Je-li suchá zima, dopřejte ji na jaře více vody, jen tak nasadí dost květů. Během roku už více zalévat nepotřebuje. Vybírat můžete z několika odrůd – světle červeně kvete ´Föhr‘, fialově ´Freiberg‘ , vanilkově ´Feldberg‘ a žlutý ´Freiburg‘.

Opuntia polyacantha má oválné ploché články, rychle se rozrůstá a brzy připomíná hustý keř. Díky množství dlouhých trnů působí velmi bizarně. Zasadit si můžete růžovou odrůdu ´Hamburg´ nebo žlutý ´Heidelberg‘. Kaktus je mrazuvzdorný do minus 25 stupňů, může se využít i pro nepochozí střešní zahrady.

Opuntia fragilis, foto Shutterstock

Opuncie střechovitá (Opuntia imbricata) roste oproti jiným druhům poměrně pomalu, jen deset centimetrů za rok. Přesto může mít výšku kolem jednoho metru. Říká se jí také stromový kaktus, neboť často na hlavním kmenu tvoří další členěné segmenty připomínající korunu. Květy jsou krásně vybarvené do karmínova, ale objevují se nejdříve po pěti letech. Také odolává více než dvacetistupňovým mrazům.

Opuntia phaeacantha zaujme květy, které bývají sytě žluté s oranžovým středem nebo také smetanové a červené. Ačkoli se také řadí mezi velmi odolné kultivary, doporučuje se ji chránit v zimě chvojím.

Opuntia polyacantha, foto Shutterstock

Opuntia violacea je vysoký kaktus s nádhernými žlutými květy, mnohem více zaujmou její ploché články, které se na zimu vybarvují do fialového odstínu. Není příliš odolná a často namrzá, ale na jaře opět rychle obrazí. Dorůstá do půlmetrové výšky. Potřebuje vždy zimní ochranu.

 

Záhon pro kaktusy

Chcete-li vytvořit kaktusový záhon, najděte pro něj co nejteplejší místo na slunci, chráněné před větrem a částečně i deštěm. Takové podmínky nabízejí nejčastěji jižní nebo jihozápadně orientované stěny a zdi domů. Půdu potřebují písčitou, kamenitou a propustnou, s neutrální nebo mírně zásaditou reakcí. Proto je třeba prostor dobře připravit:

• Plochu zbavte plevele a vykopejte do hloubky šedesát centimetrů. Půdu dejte zatím stranou.
• Na dně vytvořte drenážní vrstvu pro dostatečný odvod vody – nasypte sem dvacet centimetrů hrubého štěrku nebo drtě. Zakryjte ji vodopropustnou geotextilií, která zabrání prorůstání zbytků kořenů zdola.
• Následuje asi třicet centimetrů vysoká vrstva sypkého, dobře provzdušněného substrátu. Ten získáte smícháním třetiny vysoce kvalitní zahradní zeminy a dvou třetin minerálních složek, jako je lávová drť, drcený keramzit, pemza či perlit.
• Vrchní vrstvu půdy o síle asi pět centimetrů tvoří oblázky, keramická nebo břidličná drť.

Díky tomuto složení, ale i větším kamenům po obvodu záhonu se pak teplo přes den ukládá a v noci zase uvolňuje. To zlepšuje mikroklima.

 

Výsadba a péče

Kaktusy se doporučuje sázet na jaře, ideálně v dubnu až květnu, v chladnějších oblastech i v červnu. Nevysazujte nikdy nově odlomené části rostlin, ale jen dobře zakořeněné sazenice. Nemusíte je zalévat, stačí jim přistínění, a to přibližně na dva až tři týdny. Poté potřebují mladé rostliny jen občasnou zálivku, pokud panuje velké sucho. Na jaře, po úpravě a prořezání, jim můžete přidat tekuté hnojivo, na zimu je zakrýt. Lepší než listí nebo chvojí jsou polykarbonátové desky. Starší opuncie bývají už odolnější a ochranu nepotřebují s výjimkou oblastí, kde pravidelně panují silné mrazy. Tam použijte desky i v dalších letech.

 

Které rostliny se hodí k mrazuvzdorným kaktusům?

Kaktusy můžete doplnit dalšími trvalkami a skalničkami. Nejenže bude záhon lépe vypadat, ale také si prodloužíte dobu, po kterou pokvete. Vyzkoušet můžete následující nenáročné druhy.

Netřesky (Sempervivum sp.)

foto Shutterstock

Rozety netřesků v mnoha typech a barvách vypadají nejlépe ve větších skupinách. Hodí se do popředí nebo na kraje záhonu. Krásný je netřesk střešní (S. tectorum) či netřesk pavučinatý (S. arachnoideum). Lépe rostou na vápenci, proto jim podobné podmínky připravte.

Juka (Yucca filamentosa)

foto Shutterstock

Rostlina vytváří vysoké bílé květní laty. Potřebuje hodně místa, alespoň metr čtvereční, proto ji zasaďte do zadní části záhonu. Musíte ji občas zmladit vyseknutím starých růžic.

Levísie (Lewisia cotyledon)

foto Shutterstock

Tradiční skalnička nesnáší zimní vlhkost podobně jako kaktusy, Z přízemních listových růžic vyrůstají později na jaře bohaté laty pestrých květů, nejčastěji růžových nebo oranžových.

Rozchodníky (Sedum sp.)

foto Shutterstock

Dužnaté odolné rozchodníky vyplňují spáry mezi kameny, ale mohou zakrýt i část kaktusového záhonu, což dokáže například rozchodník nepravý (S. spurium) či bílý (S. album).

Kosmatec (Delosperma congestum)

foto Shutterstock

Tato trvalka se využívá hlavně na skalkách. Tvoří nízký polštář sukulentních listů, v červnu se rozvíjí spousta zlatých paprsčitých květů. Může být i bílý.

Pryšec myrtovitý (Euphorbia myrtsinites)

foto Shutterstock

Válcovité výhony pryšce se špičatými, do spirály umístěnými modrozelenými listy připomínají šišku. Pokud kvete, tak žlutě na koncích lodyh. Hodí se na kamenitá suchá místa.

 

 

redakce, foto Shutterstock

Kaktusy, které přežijí i mráz