Přírodní zahrada, která se mění do krásy

Hnojit, okopávat, tvarovat…. Mnozí majitelé věnují rostlinám ohromnou péči, aby na záhonech vydržely dlouhé roky. Ovšem jiní mají zcela opačný přistup a sezonu co sezonu něco vymění, přesadí, upraví. Podobný vývojem prošla tato přírodní bylinková zahrady, která kdysi byla ryze okrasnou.

Ještě před deseti lety byste tuto zahradu jen těžko poznali. Záhony byly plné okrasných dřevin, které si žádaly náročnou údržbu. Žádný keř si nemohl růst jen tak sám od sebe, vše vyžadovalo pravidelný řez, což majitelům brzo přestalo vyhovovat, jednoduše jim na to chyběl čas. „Někteří zahrádkáři to prostě mají tak, že vytvoří svou zahradu v některém z módních či oblíbených stylů, a toho se pak drží dlouhé roky a provádí sem tam jen minimální změny. U nás tomu bylo naopak,“ vysvětluje majitelka. Nad dřevinami tak brzo zvítězila její zvláštní záliba v pestrých květinách, ty zde dokáží růst bez větších zásahů samy. Vznikla tak přírodní zahrada, která se mění v průběhu celého roku. Když se v záhonu objeví i některá planá rostlina, není považována za nechtěnou. Ba naopak. Druhy, které jsou schopny se samovolně přesévat, zde hrají důležitou roli, protože mění podobu zahrady každou sezonu, a navíc jsou značně oblíbené i u užitečných živočichů. Původně okrasný trávník je sice stále pravidelně sečen, ale postupně v něm přibývají drobné květnaté druhy, které zvyšují jeho odolnost vůči suchu a sešlapání.

Jde to i bez chemie

Při údržbě rostlin ani v boji s chorobami a škůdci se tady nepoužívají žádné přípravky na syntetické bázi. Malá zahrada je určená také pro užitečné živočichy, kteří zde již mnoho let nastolují ekologickou rovnováhu. I samotné květiny na záhony se vybírají tak, aby zde měli hmyzí opylovači během celé sezony dost nektaru. Ve vzdáleném koutu vznikl pestrý lékárenský záhon, fungující i bez častých zásahů majitelů. Na něj navazuje okrasné jezírko – v posledních letech patří párku indických běžců, který hlídá výskyt žravých housenek a slimáků na celém pozemku.

 

Trávník se sice stále seče nakrátko, ale postupně se v něm objevují květnaté druhy.

Využitý každý centimetr

Zahrada není nijak moc velká, ačkoliv na první pohled to tak nevypadá. Pět set metrů čtverečních je ovšem využito na sto procent, nenajdete zde ani kousek místa, který by něco nerostlo nebo nějak nesloužilo. Místo je rozdělené do několika tematických celků, které jsou pohledově částečně oddělené, ale z jednoho na druhý vidíte. Právě díky tomu zahrada působí mnohem větší, než ve skutečnosti je.

Poblíž domu se nachází polostinná odpočinková terasa s posezením, kterou obklopují květinové záhony se solitérní jabloní. Po celé zahradě roste množství bylinek, a to nejen na lékárenském záhonu, ale i v malém ovocném sadu. Ten navazuje na užitkovou zahradu, kde léčivé rostliny plní i praktickou úlohu. V blízkosti zeleninových záhonů odpuzují obtížné škůdce. Rostou i v trvalkových záhonech nebo ve spárách dlažby na terase, kde se samy vysemenily. Majitelka bylinky využívá na výrobu přírodní kosmetiky, kořenicích směsí i různých bylinkových dárků, takže se jich bude i do budoucna stále přibývat.

Vlastní vitaminy

V nejzválenější části pozemku najdete zeleninovou zahradu. Klasické záhony se změnily kvůli praktičnosti na zvýšené. Dřevěná prkna udržují zálivkovou vodu pěkně na těch místech, kde je třeba, protože nemá šanci stéci do uliček. Navíc se o takové záhony i mnohem lépe pečuje, jsou mnohem přístupnější. Ve skleníku si pak majitelé vypěstují veškerou zeleninovou a bylinkovou sadbu, kterou potřebují. Nechybí zde ani druhy drobného ovoce, které se vždy velmi rychle zpravuje v kuchyni. Díky ekologickému přístupu se stále obnovuje kvalita půdy a neustále se rozšiřuje i počet pěstovaných druhů, které lákají stále více hmyzích obyvatel nejen do připravených domečků a skrýší.
„Zastáváme názor, že vše krásné musí být zároveň i užitečné, proto zde nenajdete žádnou drobnost, která by nebyla nijak prospěšná,“ vysvětluje majitelka.

Rostliny bohaté na nektar a pěstování bez chemie přitahují do zahrady užitečný hmyz. Má zde připravené i domky a hotýlky.

 

 

 

Lucie Peukertová, foto autorka

Přírodní zahrada, která se mění do krásy