Které rostliny nosí štěstí?

Symbolika rostlin je docela “věda”. Se kterými pokojovkami neuděláte na návštěvě chybu?

Lucky Bamboo

foto Shutterstock

S tímto dárkem uspějete téměř všude na světě, má pověst talismanu štěstí, přináší chuť do života a energii. Vůbec vlastně nevadí, že s bambusem nemá nic společného, ve skutečnosti se nazývá dracéna neboli dračinec (Draceana sanderiana). Rychle rostoucí nenáročná pokojovka tvoří silné kmínky, které se mohou i spirálovitě stáčet, popřípadě se pěstují ve svazcích. Listy se tvoří vždy jen na vrcholu, nevětví se. Dracénu můžete také dlouho udržet i řezanou, ve vodě rychle tvoří další kořeny.

 

Domácí štěstí

foto Shutterstock

Pokojovka s drobnými lístky a křehkými lodyhami se vejde i do nejmenších garsonek či na miniaturní poličku v podnájmu. Prý spolehlivě podporuje rodinnou pohodu, a proto se opravdu může pyšnit titulem „domácího štěstí”. Nemá botanické české jméno, pod termínem Soleirolia je ale všeobecně známá. Potřebuje stálé podmínky, nesnáší přímé slunce. Může růst i na severním okně, původně totiž bujela jako podrost pod vyšší teplomilnou vegetací na Sardinii a Korsice.

 

Jetelíček pro radost

foto Shutterstock

Kouzelnou pokojovku leckdo zamění s jetelem, její čtyřčetné lístky s výraznou červenohnědou kresbou totiž nápadně připomínají oblíbený symbol štěstí. Ve skutečnosti se však jedná o šťavel (Oxalis tetraphylla). Jeho lístky vyrůstají z drobných hlízek, což se odráží i na nárocích této nevysoké rostliny. Aby hlízky neuhnily, musíte šťavel zalévat velmi opatrně a dopřát mu propustný substrát.

 

Věříte feng-šuej?

foto Shutterstock

Pachyra (Pachira aquatica) má pětičetné listy, které připomínají otevřenou dlaň, a právě s tímto motivem si rostlinná symbolika dále pohrává. Pachyra by svému majiteli měla pomoct přilákat do domu harmonii, a hlavně finanční úspěch. Za velké plus se jistě dá považovat i nenáročnost této pokojovky: nemusíte ji často zalévat, a proto se hodí i do domácností mladých cestovatelů či rozevlátých umělců, kteří se rádi nechávají překvapit, kde se octnou zítra.

 

Jackpot Jižní Ameriky

foto Shutterstock

Bez této rostliny se neobejde žádná brazilská svatba: pepřovník tupolistý (Peperomia obtusifolia) má svojí záplavou oválných dužnatých listů zajistit úspěch, štěstí, lásku a vše další, co si mohou čerstvě sezdané páry přát. Nás může z pěstitelského hlediska zajímat i fakt, že nepotřebuje mnoho vody. Pokud pepřovník nespálíte na slunci, které nemá rád, obdaří vás spoustou krásných, svěže zelených výhonů. Coby dárek může dělat radost opravdu dlouho, i starší rostliny totiž vypadají bohatě a kompaktně.

 

Výjimečné jmelí

foto Shutterstock

Třebaže nepatří mezi pokojovky ani řezané květiny, české Vánoce se bez něj neobejdou a Nový rok jakbysmet. V Evropě se jmelí uctívá jakožto magická rostlina už od dob Keltů, kdy se této rostlině připisovaly schopnosti. V řadě rodin visí svazek jmelí nad dveřmi po celý rok, jako symbol štěstí a požehnání. Traduje se, že aby oplývalo tímto kouzlem, musí být přírodní, nebarvené, a také darované z lásky. Dá se používat i jako netradiční součást zimních kytic.

 

foto Shutterstock

Které rostliny nosí štěstí?