Rozkvetlé jaro

Rozkvetlé narcisy, hyacinty a petrklíče potvrzují to, co vidíte v kalendáři – přichází jaro. Možná rostliny ještě neobjevíte na záhonech, které byly letos několik dnů i týdnů pod sněhem, ale v obchodech a hobbymarketech ano. Ideální příležitost vytvořit si z nich hezké dekorace. A dozdobit je můžete i vajíčky a dalšími symboly Velikonoc, které letos začínají v březnu.


Nenápadné Velikonoce

Velikonoční výzdobu lze pojmout střídmě, bez výrazných pastelových barev. Poslouží k tomu bíle kvetoucí druhy – například zahradní sedmikráska a macešky. Ty doplňují rašící větvičky lísky. Hliníkové obaly na květináče a bandu, které jsou použité tady, lze nahradit i bílými. Po svátcích stačí uklidit zajíce a vajíčko a rostliny na zahradě mohou zůstat do doby, než je nahradí balkonovky.

 


Z jedné kytice

Kytice tulipánů po sedmi či deseti rostlinách koupíte snad v každém větším marketu. Když si nasbíráte ještě mech a doma najdete jednoduché skleněné vázy a vysoké sklenice, máte základ pro elegantní dekoraci. Na dno dejte mech, vložte jeden či dva tulipány a nezapomeňte přidat vodu, aby dlouho vydržely.

 


Pro milovníky barev

Jaro má spousta lidí spojené s krásnými a výraznými barvami, třeba jako jsou květy tulipánů. Ty se pěstují v desítkách odstínů. Když ještě kytici dáte do sytě červené vázy zdobené stále oblíbenějšími puntíky, na zimu si minimálně deset měsíců nevzpomenete.

 


S dřevěnými budkami

Jarní atmosféru vnesou do zahrady i drobné ozdoby, třeba žluté či zelení budky, které můžete zavěsit na keř nebo postavit vedle kytice narcisů. Možná by vám také měly připomenout, že je čas vyčistit i opravdové budky, aby v nich mohli ptáci brzy zahnízdit.

 


Mašle jako doplněk

Stuha či mašle patří k doplňkům, které nikdy nic nezkazí. Stejně jako tady, kdy jsou uvázané na skleněných vázách s narcisy. Když je postavíte do dřevěné bedýnky, krásně doplní tradiční interiér. Bez něj se stanou ozdobou toho minimalistického.

 

Místo kraslic

Rozbila se vám vajíčka, ze kterých jste chtěli vyrábět velikonoční kraslice? Nevadí. Vytvořit z nich můžete ještě hezčí dekoraci – tavnou pistolí je přilepte k břízovému polínku, vyplňte zeminou, pískem nebo aranžovací hmotou a dovnitř zapíchněte po jednom květu a několika větvičkách.

 

V košíku

Nepoužívaný proutěný koš se najde snad v každé domácnosti. A využití najde také všude. Stačí do něj vložit kvetoucí hrnkové rostliny, prostor mezi vyplnit mechem a vznikne ozdoba terasy či zahrady, kterou nikdo nepřehlédne.

 

 

Magdalena Krajmerová

Rozkvetlé jaro