Ukryjte bazén mezi květiny

Rubrika: Inspirace

Nadzemní bazény patří k nejoblíbenějším. Je jedno, zda máte klasický modrý nebo se stěnami imitujícími dřevo či ratan, v zahradě většinou nevypadají hezky a nevhodně vyčnívají. Napadlo vás zkusit je schovat za květiny?

PŘED
Rodina si koupila nový dům, na jehož zahradě stojí nadzemní bazén, jehož okolí není nijak upravené. Byl sem vysetý trávník, kterému se ale nedaří.

Ačkoli se výrobci snaží nadzemní bazény nabízet v co nejméně nápadné úpravě, stejně si jich všimnete prakticky okamžitě. Aby do zahrady lépe zapadly, můžete je obložit. Mnozí to tak dělají, volí svisle připevněné dřevěné palubky. Zkuste změnu – dejte je vertikálně a mezi jednotlivými hranoly ponechte volný prostor, konstrukce se tak odlehčí a mnohem lépe se propojí s okolní výsadbou rostlin.

Levandule lékařská

V hlavní roli kámen

Bazén je zapuštěný do mírně svažitého terénu, přičemž v jeho spodní části vznikl poměrně ostrý svah, na který majitelé vyseli trávník. Tomu se tady ale nedaří. Místo je orientované na jih, celý den vystavené intenzivnímu slunečnímu záření a při vydatných deštích voda odtud stéká, nevsakuje se a nevytváří potřebnou zásobu vláhy. Tyto podmínky ale budou vyhovovat suchomilným rostlinám, které sem mají být nově vysazené. Aby se svah stabilizoval a vznikly zde lepší podmínky pro jejich pěstování, je třeba do terénu zapustit větší kamenné bloky. Použijí se ty, jež v zahradě zbyly po zbořené zídce.

Mateřídouška časná

Trvalky a okrasné trávy

Kolem bazénu se hodí trvalky a okrasné trávy či nízké keře, které alespoň částečně zakryjí stěny bazénu a propojí ho se zbytkem zahrady. Naopak zapovězené jsou vysoké rostliny, které by mohly stínit nebo by z nich do vody padaly listy či plody a zhoršovaly její kvalitu.
Z trvalek vybírejte ty, kterým bude vyhovovat plné slunce a sucho. Patří mezi ně levandule lékařská (Lavandula angustifolia), krásnoočka přeslenitá (Coreopsis verticillata), Kleopatřiny jehly známé také jako mnohokvět (Kniphofia uvaria ´Flamenco´) či zápleváky podzimní (Helenium autumnale).

Z okrasných keřů tady během léta rozkvetou keřovité třezalky (Hypericum ´Hidcote´) a během celé sezony pak potěší měnící se olistění tavolníku japonského (Spiraea japonica ´Firelight´). Kromě nich se sem hodí i okrasné trávy a letničky vhodné pro přímý výsev, které se samy přesévají.

Různé druhy rozchodníků

Údržba během roku

Péče o záhon u bazénu není náročná. Na jaře nebo i dříve je třeba z rostlin odstranit odumřelé části, pod nimiž už raší nové výhony. Pozor si v tuto dobu dávejte na právě rašící cibuloviny, které by zde určitě neměly chybět, aby místo vypadalo pěkně co nejdéle. Tavolníky i dřevité třezalky vyžadují předjarní hluboký zmlazovací řez, při kterém odstraníte výhony až u země. Ačkoli se to může zdát hodně radikální, věřte, že rostliny jsou natolik vitální, že znovu obrostou a krásně a hodně pokvetou nebo obrostou listy, což platí především pro tavolníku. Aby zde nerostl plevel a příliš se neodpařovala voda, prostor mezi rostlinami zasypte kamennou drtí, ideálně ze stejného druhu, jaký jste použili na zpevnění svahu. Okraj záhonu od trávníku oddělí hliníkové lišty, které se dají snadno tvarovat i do oblouku a kotví se ocelovými hřeby. Na hnojení i vodu jsou květiny nenáročné, pravidelnější zálivku rostlinám dopřejte spíše po výsadbě a v době sucha.

 

Půdopokryvné květiny

Kolem bazénu se hodí i rostliny půdopokryvné, které mohou nahradit trávník, navíc místo oživí barvami. Vysadit sem tedy můžete kakosty (Geranium), ideální je například druh kakost kantabrijský (G. cantabrigiense) či kultivar se sytě modrými květy kakost ´Rozanne´ (G. ´Rozanne´). Pokud se o záhon nechcete prakticky vůbec starat, vyzkoušejte netřesky (Sempervivum), jejichž kultivary se liší velikostí i barvou listových růžic, lze tedy vybírat sytě zelené, sivé, růžové i karmínově červené. Doplnit se dají i dalšími sukulenty – například rozchodníky (Sedum) dostupnými v mnoha krásných druzích a odrůdách.

Sluncovka kalifornská

Kakost Karmina

Záplevák podzimní

Krásnoočko přeslenité

Lucie Peukertová, kresby a foto autorka a Shutterstock

Uložit

Ukryjte bazén mezi květiny