Záhon u kamenné zídky

Rubrika: Inspirace

Kamenná zídka v zahradě může sloužit jako nenápadná a decentní náhrada klasického plotu. Zvlášť pokud kolem ní vysadíte jedlé keře a okrasné trvalky.

PŘED
Zídka byla postavena před více než sto lety a do dnešních dnů se nedochovala v nejlepším stavu, udržované není ani její nejbližší okolí.

foto Lucie Peukertová

 

Nízká zeď je pozůstatkem původní zahrady, která se na pozemku nacházela. Noví majitelé plánují toto na dnešní dobu netypické oplocení zachovat a opravit. Kameny byly kladené na sucho, stačí je tedy rozebrat, opět složit a spáry vysypat jemným štěrkem. Protože se zídka nachází v jižně orientované části zahrady, kam celý den svítí slunce, doplní ji teplomilné keře nebo suchovzdorné trvalky. Půda je tady kvalitní, hlinitopísčitá, v minulosti sloužila k pěstování zeleniny. Momentálně leží již několik let ladem, proto ji zarůstá břečťan, který bude nutné odstranit.

Barvínek menší,  foto Shutterstock

Sápa Russelova ,  foto Shutterstock

Dlužicha ,  foto Shutterstock

Stavba kamenné zídky

Rozebrat kamennou zídku není nic složitého, při stavbě však dodržujte několik pravidel. První řadu kamenů položte na štěrkové lože pod úrovní terénu. Okolí dobře nakypřete, tady je třeba odstranit také břečťan, který prorůstá kameny i okolní zeminou. Pak máte dvě možnosti, jak pokračovat dál – buď vysadit rostliny v úrovni terénu, nebo zvolit vyvýšený záhon s kamenným lemem, který se bude podobat zídce.

 

Varianta 1: s jedlými dřevinami

kresba Lucie Peukertová

U první varianty je nutné půdu urovnat a po celé ploše obohatit rozloženým kompostem, který zapracujete rotavátorem. Po obvodu bude určitě vhodné nainstalovat obrubník. Záhon s keři celoplošně zamulčuje borka. Z rostlin se stane hlavní ozdobou vysokokmenná jabloň, pozdní odrůda ´Melodie´. Doplní ji temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) známý jako černý jeřáb, vícekmenný muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) a vilín prostřední (Hamamelis x intermedia). Všechny tři druhy na podzim mění své zbarvení na syté červené a růžové odstíny. Pod nimi poroste stálezelený barvínek menší (Vinca minor), který bude třeba hlavně v prvních letech, než dřeviny nad ním vytvoří dostatečný stín, zalévat. Formální charakter záhonu dodají dva živé ploty z tvarovaného zimostrázu (Buxus sempervirens).

 

Varianta 2: s trvalkami

kresba Lucie Peukertová

Základem druhé varianty je záhon vysoký asi čtyřicet centimetrů, v němž porostou okrasné trávy a trvalky, které budou krásné a zajímavé i mimo hlavní sezonu, tedy na podzim a v zimě. Pěkně barevné jsou na podzim hvězdnice (Aster dumosus ´Blue Lagune´), stále ještě pokvete rozkladitý svíčkovec Lindheimerův (Gaura lindheimeri) a rozchodník nachový (Sedum telephium ´Herbstfreude´). Ozdobou záhonu se stanou i suché semeníky sápy Russelovy (Phlomis russeliana) a listy s dekorativním květenstvím dochanu psárkovitého (Pennisetum alopecuroides). Koncem léta a začátkem podzimu se tu navíc začnou rozvíjet také ocúny (Colchicum autumnale), na jaře pak tulipány (Tulipa) a krokusy (Crocus). Na okraj je možné ke kamenům vysadit suchovzdorné netřesky (Sempervivum) nebo rozchodníky (Sedum). Polštářovité druhy brzy zarostou mezi kameny a vytvoří kvetoucí lem. Celý záhon se zasype kamennou drtí, která trvalkám všeobecně vyhovuje více než kyselá borka.

Řebříček obecný ,  foto Shutterstock

Ocún foto ,  foto Shutterstock

Údržba během roku

Varianta s dřevinami – u jabloně bude třeba minimálně v prvních letech prořezávat korunu během zimy nebo na jaře, aby nedošlo k jejímu zahuštění. Během léta bude nutné tvarovat nízké živé ploty ze zimostrázu, které ale ani při nedostatečné péči příliš nepřerostou. Vilín, temnoplodec ani muchovník stříhat nepotřebují. První roky musejí majitelé během sucha záhon zalévat, aby se rozrostly barvínky. Pokud se při sázení do každé jamky přidá kompost a zahradnický substrát, nebude nutné květiny a dřeviny následně přihnojovat.

Ani u druhé varianty s trvalkami nebude péče nijak náročná. Odumřelé části trvalek je vhodné odstranit až brzy na jaře, kdy už okrasné semeníky i listy trav nebudou vypadat pěkně. Ačkoliv jsou použité druhy odolné vůči suchu, i tak si během horkého léta zaslouží zálivku. I tady platí, že by se ke každé rostlině mělo přidat do výsadbové jamky trochu zahradnického substrátu, který jim dodá živiny pro rychlé zakořenění.

kresba Lucie Peukertová

 

 

Záhon plný růží

Záhon u kamenné zídky je ideální pro výsadbu aromatických rostlin. Krásně tady budou vypadat keřové růže, ideálně odrůdy s opakovaným kvetením. Například anglické růže ze skupiny Kordes nebo David Austin i Tantau. Dobře je doplní šalvěje lékařské (Salvia officinalis), levandule lékařské (Lavandula angustifolia), zavinutky trubkovité (Monarda fistulosa) nebo keřovitý ořechokřídlec clandonský (Caryopteris x clandonensis). Okraj záhonu mohou lemovat tvarované obruby ze zimostrázu nebo výsadby půdopokryvných mateřídoušek (Thymus serpyllum).

foto Shutterstock

 

Lucie Peukertová

foto Lucie Peukertová a Shutterstock

kresby Lucie Peukertová

Záhon u kamenné zídky