Moderní vertikutace: Akumulátor, elektřina, nebo benzín?

Technologický vývoj kráčí kupředu nejen u sekaček, ale také u vertikutátorů, které slouží k regeneraci trávníku. Pokud se vám dříve těžko rozhodovalo, jestli obnovovat zelený koberec za pomoci elektřiny, nebo benzínu, teď máte ještě širší možnosti: ke koupi se nabízejí i vertikutátory, které kombinují volný pohyb benzínového stroje s výhodami elektrického pohonu. Jak si ale vybrat „ten pravý”, když rychlou orientaci v sortimentu komplikují ještě modely, které navíc umí provzdušňovat?

Moderní vertikutace

Foto: Shutterstock

„Nepleťme si vertikutátory s provzdušňovači,” apeluje Ivo Žirovnický, majitel firmy s profesionálním zahradním nářadím. „Provzdušňovače totiž nezasahují do země, ale pomocí ocelových pružinek osazených na válci pročešou trávník a odstraní vrchní vrstvu staré plsti a mechu.“ Vertikutátor disponuje hřídelí se svisle umístěnými noži, které slouží k prořezání trávníku. I když proniknou jen do hloubky asi dvou nebo tří milimetrů, výrazně to pomůže prokypření povrchu, a ke kořenům se tak snáz dostane zálivka, výživa i vzduch. „S ohledem na nižší frekvenci používání vertikutátoru i provzdušňovače jsou výhodou univerzální kombinované stroje, které disponují jak válcem s vertikutačními noži, tak provzdušňovacím válcem s ocelovými pružinkami,“ radí odborník.

Kolik nožů a jaký záběr

Prvním parametrem, který vám dopředu napoví, nakolik pracná (nebo pohodlná) vertikutace vás s daným strojem čeká, je počet nožů na válci. Pokud jich v popisu produktu vidíte 18 až 20, počítejte s tím, že budete muset trávník přejet dvakrát: podélně a potom ještě příčně. Při vyšším počtu vertikutačních nožů vám stačí ošetřit trávník jen jednou, v jednom směru. Svou roli při práci pochopitelně hraje i takzvaný záběr neboli pracovní šířka stroje. „Pro trávníky do cca 600 m2 se hodí menší stroje – ty mívají záběr 32 centimetrů. Na větší plochy, asi od 1000 m2, se doporučuje zvolit záběr větší, obvykle 40 centimetrů,“ napovídá Žirovnický.

Rychlost versus ohleduplnost

Větší záběr (a tedy i rychlejší práci) nabízí benzínové stroje – s takovými se rovněž snáz manévruje ve zvlněném nebo svažitém terénu, kde by vás kabel dvojnásob obtěžoval. Vertikutátory poháněné benzínem ale mají i své nevýhody: vyšší hmotnost, hlučnější provoz a horší dopady na životní prostředí. Pokud chcete pracovat ekologičtěji a dopřát volně žijícím živočichům (i svým uším) více ticha, můžete zvolit vertikutátor elektrický – za předpokladu, že máte zásuvku v dosahu zatravněné plochy. Elektrický model snadno uskladníte prakticky kdekoli, klade minimální nároky na servis a údržbu, navíc se u něj díky nižší hmotnosti i snáze mění válce. Výkonem ale zaostává za benzínovými stroji, musíte proto počítat s tím, že vertikutací strávíte více času.

Akumulátor místo kompromisu?

Jestli nechcete řešit spotřebitelské dilema „elektřina, nebo benzín”, můžete sáhnout po třetí alternativě – po stroji s akumulátorem. Když si pořídíte moderní stroj s bezuhlíkovým motorem, odpadnou vám starosti nejen se zplodinami, ale i s údržbou. Při práci se vám nikde nebude motat prodlužovací kabel, což oproti elektrickému vertikutátoru zvýší váš uživatelský komfort, a vzhledem k solidnímu výkonu vám práce ani nebude dlouho trvat. Pokud mezi klíčové rozhodovací faktory řadíte cenu, nezapomeňte brát v potaz, že v prodejní ceně vertikutátoru obvykle není zahrnutá ani nabíječka, ani kompatibilní napájecí baterie. Akumulátorů navíc mnohdy potřebujete i několik, což může citelně zahýbat celkovými pořizovacími náklady. 

Text: Veronika Košťálková, foto: Shutterstock

Moderní vertikutace: Akumulátor, elektřina, nebo benzín?