Voda – užitečná ozdoba zahrady

Voda – a je jedno, zda má podobu jezírka, vodopádu nebo jde jen o sprchu je v zahradě nejen pěkná na pohled, ale také užitečná. Jejím odpařováním v horkých dnech se zvlhčuje a ochlazuje okolní vzduch, což svědčí rostlinám i ledem.


Jezírko, nebo potok? Nejprve se rozhodněte, zda chcete vodu stojatou nebo tekoucí. Každá z nich má své výhody i nevýhody a jsou různě náročné na údržbu. Zatímco rybník či jezírko se stojatou vodou působí silně uklidňujícím dojmem, a proto se hodí do odpočinkových zahrad. Klidná vodní hladina funguje jako efektní zrcadlo, ve kterém se odrážejí okolní stavby i rostliny, zahrada díky tomu vypadá větší. Tekoucí potok či fontána mohou být pro někoho i poměrně rušivé, zvláště pokud voda proudí větší rychlostí. Ale pokud bydlíte u rušné silnice, je naopak vítané, když potok přehluší projíždějící auta. Jestliže vám to velikost pozemku a možnosti dovoluj, ideální je zkombinovat oba typy dohromady – pohybující se voda výborně okysličuje vodu stojatou, takže se skvěle doplňují, zvláště když chcete v jezírku chovat ryby.

Pro koupání v jezírku

K výhodám koupacích jezírek či biobazénů patří jednoduchá údržba: o kvalitu vody se nemusíte nijak starat, to dělá jezírko samo, přesněji řečeno rostliny a organismy, které v něm žijí.

Základem koupacího jezírka je jáma vyložená geotextilií a speciální fólií. Dno se tvaruje, aby jezírko obsahovalo právě koupací a čisticí prostor. Mělčina se vysype kačírkem, svažující se břehy se obloží kameny a prostor se osází vhodnými rostlinami. Na hlubší část obvykle navazuje odpočinková zóna zahrady s molem a schůdky, odkud do přírodního bazénku vstupujete. Právě rozdělení je velmi důležité, bez něj by to nefungovalo.
Mělká část totiž funguje jako čisticí jednotka, je proto osázená vodními, bahenními a vlhkomilnými rostlinami, které spolu s mikroby – podobně jako u kořenových čističek – mají schopnost při vzájemné spolupráci a ve vhodných podmínkách velmi rychle a efektivně vyčistit vodu. Zatímco hloubka v čisticí zóně je pouze kolem padesáti centimetrů, v té koupací jsou to dva metry, aby si zde mohl dospělý člověk pohodlně

Potok

Potok nebude v žádné zahradě stejný – možností, jak má vypadat, existují stovky. Zvolit můžete jednoduchý, jen několik metrů krátký, mnohem delší přes celý pozemek… Vzdávat se ho nemusejí ani majitelé rovných pozemků, jen musejí vytvořit násypem spád. Na svažitém pozemku ho lze vylepšit vodopádem. Vytvořit si můžete i kopii přírodního potoku, jen je třeba koryto rozšířit do meandrů, vytvořit štěrkové mělčiny, břehy nechat zarůst kosatci, orobincem, rákosím a blatouchy. Záleží na vašich přáních a fantazii. Jediné, čím se musíte řídit, jsou tyto tři zásady: potok musí mít spád alespoň dvě procenta na každý metr, dokonalou izolaci dna a dostatečný průtok vody.

Okrasná jezírka

Okrasná jezírka můžet postavit několik způsoby. K nejrozšířenějším patří ta fóliová. Kombinují v sobě poměrně snadnou stavbu a zároveň nemají prakticky žádná omezení co do tvaru a velikosti. Hydroizolační fólie, které tvoří jejich základ, se totiž vyrábějí v šířce šest i osm a v délce až dvacet metrů. Podle velikosti bazénku si pak vyberte tu správnou tloušťku. Zatímco u menších nádrží stačí půlmilimetrová, u větších by měla být zhruba dvojnásobná. Fólii můžete použít na jakýkoli podklad, samozřejmě zbavený ostrých předmětů, které by ji protrhly. Ale i drobné praskliny už lze zacelit svařováním nebo vhodným lepidlem. Fólie je variabilní a lze z ní vytvořit nejen rybníčky a jezírka, ale například i potoky. Hotová jezírka nabízejí nejjednodušší cestu, jak si v zahradě vytvořit vodní plochu. Vlastně si kupujete jakousi plastovou vanu, kterou stačí osadit do terénu, zajistit k ní přívod vody a napojit ji na cirkulaci. Většinou se vyrábějí z polyetylenu, případně dalších materiálů, které odolávají UV záření a také rozdílným teplotám během roku.

Redakce, foto Shutterstock

Voda – užitečná ozdoba zahrady