Automatická závlaha se hodí na každou zahradu

Jestliže chcete na zahradě efektivně hospodařit s vodou, pořiďte si automatický závlahový systém. Zálivku obstará ve správný čas a efektivně.

zavlaha2

Kapkovou závlahu tvoří potrubí ukryté pod povrchem.

Automatické závlahy se v posledních letech stávají velkým hitem, nejčastěji je majitelé volí k zalévání trávníku, který bývá na pravidelný přísun vody nejnáročnější. K rozšíření přispívá i to, že je pořízení celého systému dostupné už skoro pro každého majitele rodinného domu či chaty. Cena samozřejmě závisí na tom, zda vybíráte mezi hobby systémem a profesionálním řešením.

Závlaha výsadby

Vodu však potřebuje i zeleninová zahrada, proto při plánování závlahy trávníku zvažte, zda se vám nevyplatí rozšířit ho také do okolní výsadby. Stejně tak jako u trávníku je i zde možné distribuci vody rozdělit do několika různých sekcí, každá z nich dodává rostlinám různé množství vody. V tomto případě jde o takzvanou mikrozávlahu, která se dělí do několika typů:

  • nadzemní kapková závlaha – používá se nejčastěji ve výsadbách a na veřejných plochách
  • podpovrchová kapková závlaha – funguje na stejném principu jako nadzemní kapková závlaha
  • bodová mikrozávlaha – je vhodná tam, kde chcete dodávat rostlinám vodu postupně a používá se také na terasách pro zálivku truhlíků
  • mikrozávlaha postřikem – zpravidla ji najdete ve sklenících, kde slouží pro udržování konkrétní vlhkosti vzduchu

Jednotlivé varianty závlahy zapojujte v sekcích vždy samostatně. To však neznamená, že nemůžete mít dva typy na jednom místě. Například ve skleníku rostliny ocení jak rosení mikrozávlahou, tak kapokovou závlahu. A naopak, některým výsadbám je třeba dodávat nejen vodu, ale o zvyšovat vzdušnou vlhkost. Při volbě systému tedy berte ohled jak na rostliny a jejich potřeby, tak na technické možnosti provedení konkrétního typu.

Potrubí pod povrchem je po určitých délkách osazené kapkovači.

Potrubí pod povrchem je po určitých délkách osazené kapkovači.

Nadzemní kapková závlaha

Na zahradách rodinných domů se většinou volí kapková závlaha. Jde o potrubí, osazené po určitých délkách kapkovači, které zajišťují v daném místě rovnoměrnou distribuci vody. Po montáži se dá celé potrubí zasypat jak organickým, tak minerálním mulčovacím materiálem.

Bodová závlaha

Nejčastěji se bodová závlaha používá na zalévání truhlíků nebo květináčů. Ke každé rostlině, podle množství vody, které potřebuje, lze navést několik hadiček, které mohou mít na konci různé typy kapkovačů. Máte-li ve výsadbě rostliny, které potřebují specifické množství vody, můžete použít bodovou mikrozávlahu i zde. Počítejte ale s tím, že je opět nutné mít opět každý typ závlahy v samostatné sekci.

Automatická závlaha je ideální do trávníku, který bývá na přísun vody nejnáročnější.

Automatická závlaha je ideální do trávníku, který bývá na přísun vody nejnáročnější.

Mikrozávlaha postřikem

U rostlin, které potřebují individuální množství vody nebo větší vzdušnou vlhkost, se nejlépe uplatní závlaha postřikem. Systém lze osadit různými typy trysek od rozprašovacích až po paprskovité typy. Je také vhodná pro použití ve skleníku či pařníku, kdy se na rostliny obvykle stříká voda shora.

Řeší automatický systém i aktuální počasí?

Pro přesnější a lepší distribuci vody je vhodné použít k jednotce závlahy různé senzory, které reagují na aktuální změnu počasí a na základě toho poté mění délku zálivky. Zvolit můžete jak čidlo, které reaguje pouze na srážky a v případě deště vypne celou závlahu, tak můžete k jednotce připojit kompletní meteo stanici, která již zpracovává mnohem více údajů než jenom srážky. V tomto konkrétním sortimentu ale platí, čím nižší cena, tím horší čidlo.

Jak poznat správně navržený systém

Máte pocit, že navržení a realizace závlahové systému je natolik složitá, že jí laik nemůže pochopit? Doporučení zní: ptejte se jiných zahrádkářů a majitelů na jejich zkušenosti. V praxi totiž úplně vždy neplatí, že profesionální systém je ve všech případech lepší než hobby kategorie. Určitě si hodně všímejte přístupu firmy. Mnoho z nich má řešení závlahového systému již připraveno a málokdy řeší individuálně vaší zahradu. Může se tak snadno stát, že soused má stejný systém jako vy i přestože máte každý úplně jiné vodní zdroje a jinak řešenou zahradu. Všímejte si také, jak se závlaha chová při dešti a také po něm. Určitě si také nechte vysvětlit řešení vodního zdroje, aby se vám nestalo, že budete jímku dopouštět do jejího maximálního objemu a dešťová voda bude poté odtékat přepadovým odtokem pryč z jímky.


 

PRAKTICKÝ TIP

Zahradní hadice se nevzdávejte

Spolu s instalací závlahového systému si nechte po zahradě rozvést také potrubí na vodovodní zásuvky či sloupky. V případě potřeby můžete bez problému použít hadici, a to nejen na zalití například nově zasazených rostlin ve výsadbě či v květináči, ale i spláchnutí terasy, chodníku a mnoha dalším činnostem.

Pří výběru hadic se zaměřte na ty, u kterých nehrozí přiškrcení či zlomení hadice v konkrétním místě. Budete-li navinovat hadici na zahradní sloupek, vybírejte takovou, která je z lehkých materiálů a zároveň se moc nebude překrucovat. Zjistěte si také, zda je vyrobená – to platí i pro zahradní konve – z materiálu odolného vůči UV záření, zvláště budete-li ji mít většinu času ve venkovním prostředí.

K hadici si pak přikupte hadici volte nástavec umožňující rozptýlení silného proudu na kapky, které připomínají déšť. Můžete vyzkoušet například multifunkční nástavec s možností nastavení různého rozptylu proudu vody.

 

 

Více informací se nachází ve speciálním vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora tit_04_16_special

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Automatická závlaha se hodí na každou zahradu