Na terase jako v obýváku

Hledáte-li materiál vhodný na stavbu terasy či do okolí bazénu, sáhněte po keramické dlažbě. Důvodů najdete hned několik: je prověřená tisíciletími, při správné volbě a pokládce vydrží celá desetiletí. A dokáže za rozumnou cenu splnit také sen o kamenné podlaze nebo dřevu, o něž se nemusíte starat.

Velká francouzská okna a prosklené stěny obývacích pokojů, z nichž je krásný výhled do zahrady, miluje mnoho majitelů domů i architekti. V létě tak skoro mizí hranice mezi obývacím pokojem a terasou. Zvlášť pokud je v obou částech položená stejná podlaha. A to dokáže jediný materiál – keramická dlažba.

Pro milovníky dřeva a kamene

Lepší výrobní možnosti dovolují vyrábět keramiku, která dokonale imituje jiné přírodní materiály. Milovníci kamene si tedy mohou dopřát terasu z tohoto materiálu, ovšem za mnohem méně peněz. Stejně tak všichni, kdo by rádi dřevěná prkna do obývacího pokoje i do zahrady, objeví širokou nabídku keramických dlažeb napodobujících prkna. Dokonalost napodobenin firmy podporují také volbou povrchů, které u těchto sérií nejsou dokonale hladké, i formátem. Například dlaždice imitující dřevo koupíte ve velikostech šedesát krát dvacet nebo v délce až sto dvacet centimetrů. K dalším oblíbeným sériím patří ty napodobující beton nebo starou cihelnou podlahu. Přednost také lidé dávají velkoformátovým dlaždicím.

Chtěli byste dřevěný obklad venkovního schodiště? Keramická dlažba vám přání splní.

Aby vydržela desetiletí…

Pokud se rozhodnete pro stejnou keramickou podlahu v obývacím pokoji i na terase, je třeba vybírat mezi těmi, které jsou určené na ven. Nikoli naopak, protože by zřejmě nepřežily první mrazivou zimu. Exteriérové dlaždice jsou totiž mrazuvzdorné, otěruvzdorné a oceníte u nich – zvlášť jste-li majiteli bazénu – protiskluznou úpravu. Všechny tyto vlastnosti najdete uvedené na obalu a řekne vám je i personál ve vzorkovně či ve stavebninách. Dále je důležité, aby stejné vlastnosti měly i stěrky a lepidla, s nimiž venku pracujete. Jinak vám dlouho nevydrží ani ta sebelepší keramika. Také dodržujte pravidlo, že byste vždy měli kupovat buď výrobky od jedné značky, nebo ty doporučené výrobcem dlažby.

Při výběru dlaždic k bazénu si ověřte hodnotu jejich protiskluznosti.

Tři důležité vlastnosti

Mrazuvzdornost, otěruvzdornost, protiskluznost – to jsou tři důležité vlastnosti venkovní dlažby. Víte ale, co znamenají?

  • Mrazuvzdornost přímo souvisí s nasákavostí, která musí být u venkovní dlažby nižší nebo rovná půl procentu. Pokud by byla vyšší (například u interiérových výrobků se pohybuje i nad deseti procenty), voda v dlaždici by při nízkých teplotách zmrzla a podlaha pak popraskala. Ideální na ven jsou mrazuvzdorné vysoce slinuté glazované dlaždice s nasákavostí do jedné desetiny procenta.

  • Otěruvzdornost zjednodušené udává, jak dlouho dlaždice vydrží, tedy zda se rychle neošlape. Udává ji hodnota PEI a stupně 1 až 5, přičemž platí, že čím vyšší, tím lepší. U dlažeb určených do exteriéru by to měl být minimálně stupeň 4. Pak terasa odolá i nánosům písku, kamínkům a jiným nečistotám.

  • Protiskluznost – zde se keramika dělí do skupin R9 až R13, hodnota R9 je nejnižší zvýšená protiskluznost a R13 ukazuje naopak na nejvyšší hodnotu. Na terasy a jiné venkovní prostory vybírejte dlažbu z kategorie R9 nebo R10. Stupeň protiskluznosti se má volit přiměřeně ke konkrétním podmínkám a rozhodně se nevyplácí to přehánět a používat stupně vyšší, než je nezbytné. Je samozřejmě rozdíl, zda keramiku kladete na zastřešenou terasu u domu nebo kolem bazénu, kde je téměř neustále mokro a vlhko, pobíhají zde většinou děti, což zvyšuje nároky na protiskluznost. Nezapomeňte, že čím více zdrsněný povrch, tím náročnější péče o podlahu. Ačkoli pomocí mycího stroje s šetrným mechanickým čištěním nebo s tlakovou vodou dnes snadno umyjete jakoukoli terasu.

  • Chemické vlastnosti – ty sice příliš neovlivňují životnost keramiky, ale hodně napovědí o tom, jak dlouho vydrží terasa krásná a bez nehezkých fleků. Podle normy se testují například na působení olivového oleje, roztoku jodu, rzi a dalších látek. Vyjadřuje se číslicemi 1 až 5, přičemž jednička znamená, že skvrny nelze vůbec odstranit, vyšší čísla vyjadřují reakci na různé saponáty a dobu jejich působení. Dlaždice označené pětkou bez problémů umyjete pouze tekoucí vodou.

Neglazované cotto

Většina lidí, zvlášť kvůli jednoduché údržbě, volí keramické dlažby s vrstvou glazury na povrchu. Ovšem jak v interiéru, tak na terase dobře vypadá a náročným podmínkám odolá i takzvané cotto. Jde o dlaždice z pálené hlíny bez glazury, které se hodí i do historických objektů. K oblibě tohoto materiálu přispívá i to, že kromě klasických dlaždic si můžete pořídit i tvarovky nebo schodnice. Z jednoho materiálu a v jednom odstínu snadno obložíte schody, položíte podlahu v obývacím pokoj i na terase. Jediným problémem dlažeb typu cotto je typický charakter povrchu, kvůli kterému se na něm vytváří patina. Proto je nutné tento materiál, aby si stále zachoval svůj původní vzhled, impregnovat.


Tip redakce

Při nákupu keramické dlažby, a to nejen na terasu, počítejte s rezervou deset až patnáct procent. Dlažba je přírodní materiál, a tak se jednotlivé šarže i při použití stejných surovin a dodržení shodných výrobních postupů mohou barevně lišit. Dlaždice navíc vám nahradí ty, které se mohou rozbít už při pokládce anebo v budoucnu, kdy se většinou neopatrným zacházením může odštípnout například glazura nebo se na ploše objeví prasklina. Pak není problém je vyndat a nahradit novými, aniž by to bylo poznat.

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017.

Na terase jako v obýváku