Bránu otevřete mobilem

Plot chrání majetek a soukromí a odděluje zahradu od veřejného prostoru. Zatímco pro nezvané návštěvy by to měla být bariéra nepřekonatelná, majitelé by se měli dostat na svůj pozemek jednoduše a rychle. V tom jim pomohou kvalitní branky a vjezdové brány.

Výběr branky není složitý, většinou se volí jednokřídlá otočná, která se pohybuje na závěsech. Otevírat by se měla vždy dovnitř, závěsné čepy osaďte tak, aby směřovaly proti sobě a vrátka nešla vysadit. Jejich šířka se nejčastěji pohybuje od 120 do 140 centimetrů, rozhodně by neměla být užší než jeden metr. Na rozdíl od vrat se zde většinou volí klasický zámek. Ale i branku můžete nechat doplnit elektrickým pohonem a otevírat ji čipem či dálkovým ovládáním.

Více možností existuje při výběru vjezdových bran. I zde můžete volit otočné. U vjezdu širokého do tří metrů mohou být jednokřídlé, ovšem pozor, při otevírání potřebují kolem sebe mnoho volného místa. Častější jsou proto dvoukřídlé varianty. Otočná vrata se opět pohybují v závěsech. Správně by se měla otevírat směrem dovnitř na pozemek.

Setkáte se i s posuvnými branami, které při otevírání mnoho volného prostoru nepotřebují – sunou se vodorovně s přiléhajícím plotem. Rozlišují se dva typy: buď se křídlo posunuje do boku po kolejnici, nebo jde o samonosné brány – jsou oblíbenější, jednodušší na pravidelnou údržbu. Kolejnice se totiž často zanášejí listím či kamínky a musí se pravidelně čistit.

 

Aby se otevíraly samy

Řidiči ocení pohodlí, kdy při otevírání brány nemusí vystupovat z auta. Stále častěji se tak otevírají vrata pomocí speciální aplikace stažené do mobilu, v blízkosti domu funguje přes wi-fi, jinak k ní potřebujete mobilní data. Druhou možností je ovládání pomocí dálkového ovladače. Zde platí, že kolik aut máte nebo kolik lidí bude branou projíždět, tolik ovladačů potřebujete.

Abyste mohli vrata otevírat, musíte je doplnit elektromotorem. Při jeho výběru dbejte na šířku, výšku a váhu brány. Volit můžete mezi elektromechanickými a hydraulickými typy. Ty první se používají běžně, druhé najdete třeba u velkých vjezdů ke dvougarážím – původně jsou totiž určené pro komerční provozy. A jsou zhruba o polovinu dražší než elektromechanické.

Dále se motory dělí na nadzemní, jež bývají upevněny obvykle na sloupku oplocení, skryty na jeho vnitřní straně směrem k pozemku, nebo podzemní. Ty se instalují do předem vybetonovaných otvorů v podkladu. Jde o dražší a náročnější řešení, s kterým se setkáte třeba u uměleckých kovaných bran a plotů.

Téměř všechny kvalitní motory lze v případě výpadku elektrického proudu jednoduše odblokovat klíčem a bránu pak ovládat ručně. Při výběru si také ověřte, zda pohony používají spínaný zdroj, tedy zda se spotřeba při stand-by režimu pohybuje pod jedním wattem.

 

Magdaléna Krajmerová, foto archiv firmy Hörmann

Bránu otevřete mobilem