Děti na cestách? Užijte si léto beze strachu z nevolnosti

Rubrika: rss-feed

K prázdninám neodmyslitelně patří cestování, a to nejen na dovolenou, ale i na výlety, letní tábory a k prarodičům. Pro některé děti ale tyto přesuny znamenají trauma v podobě cestovní nevolnosti. Také nahodilé stravování mimo domov může zapříčinit zvracení a různé zažívací potíže. Jak na ně vyzrát přírodní formou?

Děti na cestách

Foto: Shutterstock

Vedle nejrůznějších preparátů z lékárny stojí za to nejdříve sáhnout po běžných bylinkách, od kterých byste účinnou pomoc možná ani nečekali. Ostatně: jejich šetrná síla svědčí všem, třeba i nastávajícím maminkám, které potíže s nevolností také často postihují.

Máta peprná

Nejuniverzálnější bylinu jménem máta (Mentha piperita) můžete pěstovat na zahradě i na balkonu. V ní obsažené látky (hlavně menthol a luteolin) působí příznivě na celý trávicí trakt, mají i uvolňující a antiemetický účinek. Pozor, máta nesnáší úpal – na příliš slunném jižním balkonu ji raději strčte pod ochranu vyšších rostlin. Jako jednu z mála bylinek ji můžete pěstovat i přes zimu, stačí si na podzim odkopnout podzemní výhonky a zasadit je do mělkého, ale širokého květináče.

Její veliká výhoda spočívá jednak ve všestranném použití (můžete z ní připravovat horké čaje i osvěžující studené nápoje s citronem), jednak v příjemné mentolové chuti, kterou děti dobře znají z nejrůznějších pochutin. Čaj uvaříte velmi jednoduše: tři až čtyři listy se přelijí malým šálkem vroucí vody a nechají se pět minut louhovat, pije se nejlépe po jídle. Tip pro vás: Pro cestování doporučujeme připravit klasický odvar a ten před cestou vychladit. Pouhý výluh nasekaných výhonů ve studené vodě nemá dostatečnou sílu. Další možnost? Natrhejte si hrst listů a ty buď žvýkejte, nebo rozemněte a voňte k nim – i to „usadí“ rozhoupaný žaludek.

Čaj na průjem u dětí:

Smíchejte po 25 g sušených květů heřmánku, listů máty peprné, listů ostružiníku a sušených borůvek. Odeberte polévkovou lžíci směsi, přelijte ji vřelou vodou a nechte 7 až 10 minut louhovat. Pije se třikrát denně, nejlépe po dobu několika dní (minimálně čtyři, optimálně týden), aby se vyčistil celý zažívací trakt.

Meduňka lékařská

Meduňka (Melissa officinalis) se řadí mezi trvalky, ale pokud nemáte nikoho, kdo by vám dal odkopek, pěstuje se snadno i z výsevu. Ale pozor, semena nezahrnujte půdou, klíčí na světle. Potěšíte ji teplým, chráněným místem s humózní, propustnou půdou. Pomáhá nejen při podrážděném žaludku, ale i při kolice, tedy náhlých střevních křečích. Na trávicí trakt sice nemá tak intenzivní účinek jako máta, umí ale ještě něco jiného. Uklidňuje a harmonizuje nervovou soustavu, účinkuje mírně sedativně, což z ní dělá výborného pomocníka na dlouhé cesty, kde vítáme, když si dítě zdřímne.

Pro krátké vzdálenosti (do jedné hodiny) se naopak nehodí, probudíte- li dítě „násilím“, bude rozmrzené a unavené, bylinka totiž trochu snižuje tlak. Tip pro vás: Třebaže se na první pohled trochu podobá mátě (a patří s ní i do stejné čeledi), zamokření a podmáčení jí nevyhovuje. Vzájemně je rozeznáte samozřejmě podle citronové vůně (stojí za ní silice citronellal a citral), ale i podle květů – u meduňky je najdete v paždích listů a mají žlutou, později bílou barvu. Máta naopak kvete růžově, v koncovém klasu.

Zázvor indický

Tato kuchyňská surovina (Zingiber officinale) se intenzitou své chuti hodí spíš pro dospělé nebo pro starší děti, malé ji odmítají. Za mírnou pálivostí stojí éterické oleje a gingerol. Zázvor (tedy jeho čerstvý oddenek) proslul svojí schopností prohřívat organismus, což se využívá při nachlazení a virózách. Má ale rovněž vynikající antiseptický účinek na celou zažívací soustavu, což využijete při nejrůznějších infekcích trávicího traktu. Studený nálev se hojně pije při nevolnostech z cestování – uklidňuje žaludek a tlumí pocit na zvracení. Tip pro vás: Léčivé čaje a nálevy připravujte pouze z čerstvého oddenku, běžné koření ve formě sušeného prášku se pro tento účel vůbec nehodí. Dětem můžete také nabídnout kandované kousky oddenku, které se cucají.

Děti na cestách

Foto: Shutterstock

Heřmánek

Kamilka neboli heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, syn. M. recutita) se na poličce ve vaší kuchyni zabydlí už v momentě, kdy se vám děti narodí, a zůstane tam deset let. Těžko byste našli osvědčenější bylinku pro celou rodinu. Éterické oleje, bisabolol a chamazuleny stojí za jeho schopnostmi čistit a uklidňovat, a to nejen zevně, kdy se z něj připravují koupele a kosmetika pro ošetřování dětské pokožky. Hodí se i pro vnitřní užívání. Heřmánek pomůže žaludku a díky látce podobné kortizonu umí uvolnit rovněž křeče při kolikách. Jedna věc jej však trochu hendikepuje (třeba ve srovnání s výše uvedenou mátou): sezona čerstvých květů trvá krátce, takže jste odkázání na úbory sušené.

Jednoletá bylinka se ale dobře pěstuje na každé slunné zahradě, a tak nemusíte spoléhat jen na lékárnu. Sklizeň květů a jejich sušení se navíc dá pokládat spíš za potěšení než za náročnou povinnost. Domácím pěstováním z osiva od prověřených šlechtitelů (Semo, Moravo Seed, Seva Moravia) se vyhnete záměně, která se snadno přihodí při sběru ve volné přírodě. Důvod? Heřmánku se velmi podobá rmen rolní (Anthemis arvensis) či rmenec sličný (Anthemis nobilis). Pokud se spletete, nehrozí vám sice zdravotní problémy, ale nač plýtvat časem i prací. Tip pro vás: Uklidňující účinek heřmánku na celý organismus můžete využít i při přejezdech a změnách prostředí. Jako čaj před spaním se proto výborně hodí na prázdniny, kdy akce a návštěvy nabourávají obvyklý režim dětí.

Text: Dagmar Cvrčková

Děti na cestách? Užijte si léto beze strachu z nevolnosti