Bazén, nebo koupací jezírko?

Mnoho majitelů zahrad, kteří si chtějí v létě dopřát pobyt ve vodě, stojí před otázkou, zda si pořídit bazén nebo koupací jezírko. Obě možnosti mají ovšem svá pro a proti.

Na jaře je nutné z jezírka odstranit listí a odumřelé části rostlin.

Na jaře je nutné z jezírka odstranit listí a odumřelé části rostlin.

1. Přirozený vzhled
První, co vás na zahradě upoutá, je její vzhled. Zkuste si tedy představit, jak se v ní bude bazén nebo koupací jezírko vyjímat. Nadzemní bazén je zpravidla řešením jen pro několik nejbližších sezon. Hodí se ale například ke koupání pro děti, které časem odrostou. Aby však nenarušoval estetický dojem ze zahrady, je vhodné ho umístit mimo hlavní pohledové linie, případně k němu vysadit vyšší zeleň, aby do zahrady snáze zapadl. Zabudovaný bazén vypadá přirozeněji, i on však může esteticky rušit, pokud vhodně nevyřešíte jeho okolí. Důležité je zejména sjednocení materiálů, tvarů a barev. Na plochu okolo bazénu se proto doporučuje použít nejlépe stejný materiál jako na zpevněné cesty, terasu či okolí domu. Tvar bazénu by měl být sladěný s liniemi zahrady. Zatímco ve formální zahradě vynikne bazén pravoúhlého tvaru, mezi obloukovitě zvlněnými záhony se uplatní spíše nepravidelný bazén, který se s nimi bude tvarově doplňovat. Rovněž koupací jezírko musí být do zahrady umístěno tak, aby vypadalo přirozeně. Přírodní a zaoblené břehy jsou vhodnější do volně řešených zahrad, kde je možné si dopřát i různé terénní úpravy a vybudování třeba vodní kaskády. Na malé zahradě je vhodnější jezírko jednoduchého tvaru.

2. Náklady a údržba
Finanční náročnost na stavbu a pořízení kvalitního bazénu a koupacího jezírka se výrazně neliší. Cenu zemních prací ovlivňuje velikost, tvar a hloubka budoucí vodní plochy a skelet jezírka a bazénu ze stejného materiálu je cenově srovnatelný. U obou vodních prvků existují samozřejmě ale levnější a dražší varianty. Do ceny je ovšem nutné započítat i technologii použitou k čištění vody, a to jak u bazénu, tak jezírka. Mnoho majitelů zahrad se totiž mylně domnívá, že pokud do jezírka vysadí vhodné rostliny, nemusejí se o čistotu vody už starat. Má-li ale koupací jezírko čistotou vody konkurovat bazénu, bez nákladné techniky se neobejde. Další nákladovou položkou je cena za vodu. Zatímco se mnoho bazénů na zimu vypouští a na jaře opět napouští, jezírko se napustí pouze jednou a jeho voda se už nevyměňuje. Pro objektivní posouzení je ovšem ale třeba uvést, že bazén se nemusí na zimu vypustit celý, stačí odpustit jen část vody a i do jezírka je nutné občas vodu připustit, zvláště za horkého léta.

3. Dokonalá čistota
Průzračně čistá voda stojí hodně úsilí. V bazénu je proto nutné pravidelné mechanické vysávání řas a usazenin a dávkování bazénové chemie. Nároky na čistotu vody v koupacím jezírku jsou sice nižší, i tak je ale možné při zvýšené péči dosáhnout dobré kvality. Proto je i u něj pravidelné mechanické čištění a vysávání nečistot nutností. Škodlivé mikroorganismy ale mechanicky zlikvidovat nelze. V bazénu se o ně postará již uvedená bazénová chemie, která obsahuje chlor, chlorid sodný, měď, stříbro nebo kyslík. Ve větším množství však může vyvolat podráždění pokožky. Jezírka využívají proti nebezpečným bakteriím a virům přírodní kyslík z kaskád či jiných vodních prvků a vzduchovací techniku. Využít lze i biologické čištění vody pomocí vodních a bahenních rostlin a samočisticí schopnost vody podpoří přípravky podporující užitečné mikroorganismy. Pro čištění vody v jezírku i bazénu se používá také UV lampa.

Zastřešením bazénu si prodloužíte koupací sezonu o několik týdnů.

Zastřešením bazénu si prodloužíte koupací sezonu o několik týdnů.

4. Celoroční zábava
K letnímu koupání patří i dovádění ve vodě. Do bazénu si proto můžete pořídit skluzavku, skokanský můstek, protiproud a další doplňky. V jezírku budou moci vaše děti pozorovat ryby nebo vážky, pouštět lodičky, v případě vodopádu stavět vodní mlýnek atp. V zimě vám jezírko navíc poskytne soukromé kluziště. Bazén je ale zase možné zastřešit a prodloužit si tak koupací sezonu od května do října. Pomocí tepelného čerpadla lze bazénovou vodu i ohřívat. Jak vidíte, definitivní rozhodnutí v otázce, zda si pořídit bazén nebo koupací jezírko, závisí do značné míry na vašem životním stylu, hodnotách a prioritách.

Jak odzimovat bazén
Prvním krokem je vyčištění stěn a dna bazénu od mechanických nečistot. Očistit můžete také zastřešení a okolí bazénu. Nyní zapojte potrubní systém včetně čerpadla a pískového filtru zpět do okruhu a zkontrolujte, zda jsou všechny výpustní otvory osazeny uzávěrem. Spusťte čerpadlo a doplňte bazén vodou do plného stavu a 24 hodin nepřetržitě filtrujte. Současně zkontrolujte a upravte tvrdost a pH vody a aplikujte chlor. Postupujte přitom podle návodu zvoleného přípravku. Na závěr ještě znovu zkontrolujte hodnotu pH a chloru.

Jarní péče o koupací jezírko
Jakmile přestane mrznout, zkontrolujte, jestli na březích jezírka nejsou uvolněné kameny, a odstraňte z vody listí, řasy a odumřelé části rostlin. Přezkoušejte funkčnost veškeré techniky potřebné k chodu jezírka a vyčistěte, případně opravte nebo vyměňte vodovodní potrubí, kohouty a filtrační materiál. Dno a stěny jezírka očistěte od sedimentů pomocí jezírkového vysavače. Důležité je zkontrolovat pH a tvrdost vody a obsah kyslíku. Nyní zapojte UV lampu, čerpadlo a vzduchovací zařízení a při teplotě vody nad 10 °C doplňte do jezírka startovací bakterie a začněte krmit ryby.

Univerzální povrch

Univerzální povrch

Univerzální povrch
Kamenný koberec Piedra je univerzální finální povrch z přírodních mramorových oblázků a pryskyřice, které se aplikují na nejrůznější typy venkovních a vnitřních ploch a podlah. Díky kamennému koberci získáte celistvý povrch beze spár a využijete ho také při renovaci starších nevzhledných betonových ploch. Pokládka se provádí přímo na beton (nový i starý), dlaždičky, anhydrit, asfalt, zámkovou dlažbu, dlažbu, udusaný štěrk, kačírek či jiné podobné povrchy. www.piedra.cz

FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A ARCHIV FIRMY MOUNTFIELD

Bazén, nebo koupací jezírko?

Bazén, nebo koupací jezírko?