Zpevněné terasy a plochy

Terasy, cesty a nebo schody jsou především praktickou součástí zahrady. To však neznamená, že nemohou být její ozdobou.

Zpevněné plochy mohou být elegantním přechodem mezi domem a zahradou, stejně tak mohou ve vzdálenějším koutu pozemku přirozeně splynout s okolními záhony. Výběr materiálů, z nichž se staví, je opravdu široký. Vedou mezi nimi ty přírodní a beton. Zpevněné plochy tak lze udělat z palubek z různých druhů tvrdého dřeva, kamenných desek, kostek, štěrku, oblázků i balvanů. U teras pak dominují dlaždice a dlažba, stále častěji se prosazuje moderní dřevoplast.

 

TERASY

Bývají největší a nejpoužívanější zpevněnou plochou v zahradě. Protože navazují na dům, měly by mít podobný vzhled buď jako podlaha v interiéru – zvlášť jestliže jsou propojené velkým francouzským oknem – nebo se doporučuje zopakovat zde alespoň jeden prvek z fasády. Stačí třeba barva. Chcete-li vytvořit přirozený přechod do zahrady, může mít terasa nepravidelný nebo oblý tvar.

Majitelé většinou při volbě materiálu příliš neexperimentují, přece jen očekávají, že jim tato plocha vydrží krásná deset či dvacet let. Kupují tedy hlavně dlaždice a zámkovou dlažbu.

Pokud se rozhodnete pro keramiku, vybírejte nejen tu mrazuvzdornou určenou na ven, ale také si ověřte, že nebude ani v zimě klouzat. Zámkovou dlažbu seženete v v obrovském množství tvarových a odstínových variací. Všechny se sice odlévají z ušlechtilého betonu, díky barevným příměsím však dokonale imitují například kameninu, cihlu či terakotovou patinu. Nebojte se ani netradičních kombinací barev a tvarů, terasa pak přitáhne svou neobvyklostí pozornost. Naopak plocha v přírodním odstínů vypadá v zeleni nenápadně. A také působí opticky větší.

 

CHODNÍKY A SCHODY

Chodníky, cesty a schody spojují důležité body v zahradě, například terasy se zahradním domkem, vstup na pozemek s vchodovými dveřmi a podobně. Jako chodník poslouží i několik šlapáků v trávě, cesta může být vysypaná štěrkem a doplněná přířezy z kulatiny nebo kamennými deskami. Nejdelší životnost mají pevné a dlážděné cesty.

Vzhledu zahrady pomůže, pokud bude chodník postavený ze stejného materiálu jako terasa nebo je aspoň barevně sladíte. Určitě nekombinujte třeba kámen s cihlovou cestou. Naopak mezi vhodné kombinace se řadí štěrkem vysypaný chodník a schody z kulatiny nebo kamene. Anebo je postavte z ušlechtilého litého betonu.

Na rozdíl od terasy nepotřebují chodníky a nízké schody složitou stavební přípravu. A dokonce jejich stavbu lze – na rozdíl od teras – zvládnout svépomocí. To samé platí o schodech překonávajících jen malý výškový rozdíl.

 

ŠTĚRKOVÉ PLOCHY

Štěrkové plochy snesou menší zátěž, určitě nejsou vhodné na terasu navazující na obývací pokoj ani jako přístupové cesta k domu. Své místo v zahradě mají, a to především jako protiváha zeleně. Díky nim vytvoříte rám kolem záhonu, aby lépe vynikly kvetoucí rostliny. Bývá také součástí chodníků , uděláte z něj obrubu kolem studny, napajedla pro prtáky, jezírka a můžete si vytvořit suchý potok táhnoucí se po celém pozemku.

Používá se jak šedomodrý říční propíraný štěrk nebo bílý drcený vápenec, tak šedá žula či medově zabarvená skalní drť. Při zakládání takových ploch nezapomeňte, že na vyrovnaný povrch musíte položit netkanou textilii, která zabrání prorůstání plevelů, zároveň však propouští vodu do spodních vrstev půdy. Teprve na ni nasypte štěrk. Dodržujte také doporučenou tloušťku kamenné vrstvy, která by měla být čtyři až pět centimetrů. U slabší byste při chůzí odkrývali textilii, v hlubší se vám bude hůře pohybovat.

 

PRACOVNÍ PLOCHY

Každá zahrady by měla mít také zpevněnou plochu, která je především praktická. Tedy místo u kolny nebo domku, které poslouží k míchání substrátu, mytí nářadí, a podobně.
Zpevnit je třeba i okolí krbu či ohniště. Ten musí stát na rovné a pevné ploše, ovšem se nehodí na terasu u domu, protože by obtěžoval kouřem a do domu by nalétával popel a prach. Tyto plochy je dobré vytvořit s minimem spár, v nichž by se usazovaly nečistoty.

 

redakce, foto Shutterstock

Zpevněné terasy a plochy