Co potěší zvířata na zahradě i doma?

Psům, kočkám, papouškům či želvám můžete na zahradu i domů pořídit nebo vyrobit doplňky, které jim zpříjemní a vám zjednoduší život.

Ochranný obojek

Až deset druhů klíšťat čeká na psy v obyčejném trávníků. Proto stále více majitelů nasazuje zvířatům antiparazitární obojky, které je navíc chrání před bolestí i nemocemi, jako jsou psí babezióza, ehrlichióza, klíšťová paralýza a podobně.

Z obojku se do kůže psa postupně uvolňuje účinná látka, měl by ho proto nosit stále, tak akorát utažený, aby neškrtil – poznáte to tak, že pod něj pohodlně vsunete čtyři prsty -, ale ani neplandal, protože by pak nefungoval. Obojek bude dokonale chránit až po nějaké době od nasazení, obvykle to bývají dva týdny, klíšťata se poté buď ani nepřisají, nebo ihned poté uhynou a nejsou tudíž pro psa nebezpečná. Bonusem je ochrana před blechami a komáry. Vyrábějí se samozřejmě i pro kočky.

Pokud dáváte zvířeti obojek poprvé, nebo měníte značku, bedlivě ho sleduje, zda se na krku neobjevuje podráždění. Vzácně se může vyskytnout alergie, přičemž jinou značku obojku může zvíře snášet bez obtíží. Na trhu jsou i přírodní obojky na rostlinné bázi, ale pozor: psům může jejich vůně vadit a také nemusejí stoprocentně působit na celém těle.

Létající talíř

S frisbee, létajícími talíři, si původně hráli jen lidé. Jednou však pes jménem Ashley začal hračku svého pána Alexe Steina chytat tak nadšeně a obratně, až z toho vznikl psí sport, dnes oblíbený po celém světě. Při lovu talíře předvádějí psi úžasné akrobatické kousky. Protože ho chytají do tlamy, je třeba pořídit speciální frisbee pro psy s měkčím širším okrajem, obyčejný by jim mohl poranit dásně. Tyto výrobky mohou být z kaučuku, plastu i textilu. Pokud pes hru nezná, o disk se s ním můžete nejprve s citem přetahovat, poté ho kutálet a nakonec házet. Štěňatům, plemenům s dlouhým tělem nebo těm obřím disk neposílejte do výšky, aby netrpěly jejich klouby. I se všemi ostatními začínejte pozvolna a hru dávkujte s rozmyslem – psi ji milují natolik, že obvykle nepoznají, že mají dost a mohou si ublížit.

Míčky všeho druhu

Psy potěší i obyčejné míčky, které rádi chytají. Velikost hračky přizpůsobte tlamě zvířete, aby se mu pohodlně nosil. Šikovnou vychytávkou je vrhač – díky němu balónek seberete ze země bez ohýbání, což může být velmi užitečné nejen pro starší lidi, a hodíte daleko i s vynaložením mnohem menší síly. Dále doletí také ty se šňůrou. Psi přímo zbožňují pískající hračky, se kterými si dovedou hrát i sami.

Pokud nemůžete zvířeti momentálně házet míček nebo ho potřebujete zabavit po dobu své nepřítomnosti, existují i samoobslužné vrhače. Pes donese míček do otvoru a zařízení mu ho opět vyhodí – ano, mašinu se většinou naučí obsluhovat sám. Ostatně, psi jsou schopni míček schválně pouštět ze schodů, předběhnout ho když skáče ze stupně na stupeň, dole chytit a opět donést nahoru…

Psí pisoár

Tato novinka uchrání mnohé okrasné rostliny na zahradě, zvláště jsou-li vysazené na značkovací dráze psa. Ten si musí své území, které tak svědomitě hlídá, značkovat a pachové stopy pravidelně obnovovat – ploty jsou z pohledu psa, pro kterého je čich téměř nejdůležitějším smyslem, zcela nedostatečným vymezením hranic. Psí pisoár je lákavý děrovaný patník z betonu, kovu či dřeva, v uvnitř jehož nádržky vždy zůstane trochu moči – proto láká psa k přeznačkování a už neničí další místa. Psí pisoáry se objevují i v parcích a na ulicích a chrání tak před zničením ostatní rohy, lampy a keře.

Parkur na zahradě

Psí sport s názvem agility, pocházející z anglického slova, které se do češtiny překládá jako hbitost nebo obratnost. Tato činnost si získala oblibu u mnoha psů i jejich majitelů, kteří sportují zároveň s nimi. Sice se psem nepřebíhají po kladinách, nekličkují slalomem, neproskakují kruhy a neprolézají tunely, ale běží s ním a zvíře navádějí. S agility začněte vždy na cvičišti pod vedením zkušeného instruktora. Kousek zábavné dráhy pak můžete psovi postavit i na zahradě, zvláště pokud vás oba tato činnost baví a cvičiště máte daleko. Všechny prvky musí být stabilní a bezpečné, jejich ztvárnění je pak již na vaší fantazii a vkusu.

Hračky pro kočku

I kočky mají rády hračky, ovšem potřebují jiné než psi – měkčí a menší, loví především packami, nikoli tlamou. Aportují jen výjimečně – zvláště některá aktivní plemena, jako jsou siamky – zato mají rády věci, které se nejen kutálí, ale také cinkají. Kočičím hitem jsou hračky interaktivní, například ukotvené pružinkou na podstavci, nebo kuličky, které mohou tlapkou pohánět po dráze, ale vyndat ji nemohou.

Bylinky pro kočku

Šanta kočičí (Nepeta cataria) nedostala své jméno náhodou. Její aroma kočky přitahuje, otírají se o ni, lehají si mezi kvetoucí natě… Pokud tedy chcete své kočce udělat radost, pěstujte šantu. Obsahuje takzvané nepetalaktony a působí především na dospělé kočky a kocoury, méně na koťata. Sušenou kvetoucí natí se plní i hračky. Stejné a možná ještě lepší účinky má také kozlík lékařský (Valeriana officinalis), jeden z jeho lidových názvů je kočičí kořen. Zatímco kočky uvádějí tyto byliny do transu, lidskou mysl a tělo spíše zklidňují – obě jsou to léčivé rostliny.

Kde si brousit drápky?

Takzvané škrabadlo potěší jak kočky, tak jejich chovatele – zvláště zvířata žijící pouze v bytě si budou jinak brousit drápky na nábytku. Dělají to často a hodně, jak jim příroda velí, navíc si stopami po drápech značkují i své teritorium. Škrabadlo může být ploché, nebo sloupkové – pokud si ho kočka ihned nevšimne a neoblíbí, potřete ho kozlíkem lékařským nebo šantou kočičí, ty ji přilákají. Ideální je škrabadlo zabudované do celé prolézačky, na které si kočka může dle libosti trénovat pružnost a obratnost, nebo odpočívat a rozhlížet se z výšky, jak to má ráda.

Sluneční lázně pro želvu

Stále více lidí chová vodní želvy nádherné. Zatímco zimu by měla tato zvířata trávit v prostorném akvateráriu, od jara do podzimu budou spokojená v zahradním jezírku. I tady musí mít možnost vylézt na souš a slunit se, ideální je ostrůvek uprostřed vodní plochy. Jezírko je třeba zabezpečit proti úniku. Tato severoamerická želva je schopna v našich podmínkách přežít i zimu venku a jejich přemnožení škodí přírodní rovnováze, jakožto téměř každý nepůvodní druh, který do místních ekosystémů nepatří.

Slunce milují i želvy suchozemské, je pro ně dokonce nezbytné. Jen díky jeho paprskům nebo náhradnímu speciálnímu osvětlení jim naroste pěkný a tvrdý krunýř. Dopřejte jim proto letní výběh na zahradě. A pozor, vůbec nejsou pomalé, tedy místo i dobře zabezpečte. Želva čtyřprstá dokonce miluje i prolézačky. Ovšem stejně ráda se bude snažit přelézt i oplocení výběhu, to tedy musí být třikrát vyšší než želva, a neobejdete se ani bez zapuštěné ochrany proti podhrabání. Ve výběhu zvíře potřebuje jak místo k slunění, tak stín, domek jako ochranu před deštěm, mělkou zapuštěnou misku s vodou na pití a koupání. Když se ochladí, želvy rády zalezou do malého skleníku z polykarbonátu. Zimu, na rozdíl od želvy nádherné, tráví suchozemské želvy řecká, zelenavá a další zimním spánkem, pro který jim musíte připravit vhodné podmínky.

Ptačí strom pro papoušky

Papoušci už naštěstí netráví celý svůj život v kleci a lidé je nechávají proletět po místnosti, samozřejmě jsou-li zavřená okna a uklizené vše, co by mohli zkusit ochutnávat. Radost jim uděláte ptačím stromem, na kterém budou moci posedávat, houpat se na bidýlkách, chodit po laně, zkrátka hrát si. Papoušky akrobacie velmi baví. Poslouží jak větev, tak konstrukce z proutí nebo bambusu, ukotvené v zatížené nádobě. Na strom můžete zavěsit hračky, které papoušci oďobávají a důkladně zkoumají, a pokud zvoní, rádi je rozhoupávají, ale i kutálejí po stole nebo po zemi. Podobný zdroj zábavy samozřejmě můžete instalovat i do prostorné voliéry, ať už vnitřní nebo venkovní.

Prolézačka pro potkana i křečka

Potkani jsou nejen inteligentní, ale i velmi hraví společníci. V bytě je velmi potěšíte prolézačkou z provazů, látek, žebříčků – základem může být i strom určený původně pro kočky. Menší verze potěší i křečky, a rozhodně je pro ně vhodnější a zábavnější, než běhací kolečko, v němž se tato zvířata mohou i doslova uběhat. Zatímco ochočený potkan se může pohybovat volně v bytě, pozor však na kabely a chemikálie, a rád šplhá i po páníčkovi, pro křečky je bezpečnější prostorná klec s pestrou prolézačkou uvnitř. Nenaučíte je, aby přišli na zavolání.

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2018.

Uložit

Co potěší zvířata na zahradě i doma?