Aby bazén dobře sloužil

Nechali jste si na zahradě postavit bazén? Pokud si ho chcete opravdu užít, investujte do dalších doplňků. Správně zvolený protiproud vám pomůže zlepšit si kondici, zastřešení a ohřev vody zase prodlouží sezonu.

Vyplatí se to? Takto se zřejmě ptá nejeden majitel bazénu při pohledu na cenu zastřešení, která se pohybuje v řádu desetitisíců. Jednoznačná odpověď neexistuje. Záleží na vašem očekávání. Jestliže bazén využíváte hlavně o prázdninách, kdy se zde v teplých dnech zabaví děti, a jinak na něj nemáte příliš času, další nákup si opravdu dobře rozmyslete. A naopak. Jestliže jste zvyklí chodit několikrát týdně plavat, abyste si zlepšili svou kondici, investice do vlastní plovárny pro vás bude výhodná a užitečná.

Zastřešení šetří peníze i čas

Důvod, proč si majitelé pořizují zastřešení bazénu, není jen prodloužení sezony o nějaký ten týden, výhod totiž existuje mnohem více. Nejen v rodinách s malými dětmi či domácími zvířaty ocení jeho bezpečnost. Nosnost jednotlivých segmentů je vysoká, proto nehrozí, že se při pádu nebo větším zatížení propadnou podobně jako krycí fólie.

Méně peněz a času také budete investovat do péče o vodu. Tím, že máte hladinu zakrytou, nepadají dovnitř nečistoty jako listí, prach či hmyz, které pak nemusíte složitě vysavačem nebo síťkami uklízet. A také se voda méně kazí, proto není třeba do ní přidávat tolik chemikálií a ušetříte za jejich nákup.

Jestliže chcete bazén využívat k tréninku, pořiďte si k němu protiproud.

A samozřejmě si prodloužíte i koupací sezonu. Na výrobu zastřešení se používá hlavně polykarbonát, který svým solárním efektem zdarma zvyšuje teplotu bazénové vody, a to o šest až deset stupňů Celsia podle velikosti a venkovních podmínek. Koupat na zahradě se ale můžete mnohem déle, neboť zakrytý bazén se vyplatí vytápět. Statistiky uvádějí, že zastřešením se sníží náklady na vytápění o celou třetinu.

Tepelné čerpadlo za rozumnou cenu

Většina lidí ohřívá vodu v bazénu buď solárními panely, nebo tepelným čerpadlem. Jde o cenově dostupné a účinné metody. O něco jednodušším řešením jsou solární panely využívající energii slunečního svitu, které lze v tuzemsku využívat 1400 až 1700 hodin v roce. Z metru čtverečního solárního panelu lze získat zhruba 1100 kilowatthodin ročně. Výhodou solárního ohřevu je, že zvýší teplotu vody ve venkovním bazénu až o šest stupňů a bez nároku na nákladné zdroje energie prodlouží koupací sezonu o několik týdnů. Instalaci solárního panelu zvládne skoro každý a nejde o nijak drahou záležitost, cena se počítá v řádu stovek korun.

K nejlevnějším způsobům vytápění patří solární panely.

Na několik tisíc korun přijde tepelné čerpadlo určené speciálně na ohřev vody v bazénu. Tato zařízení odebírají teplo z okolního vzduchu nezávisle na tom, zda je slunečno nebo pod mrakem. To je jejich obrovská přednost. Jde o zařízení, která nejsou závislá na výkyvech počasí, pracují, i když nesvítí slunce, a dobře fungují už od venkovní teploty kolem dvanácti stupňů a dokážou prodloužit koupací sezonu až na sedm měsíců v roce. Z okolního vzduchu umějí získat zdarma až osmdesát procent tepelné energie, tedy čtyřikrát víc energie, než kterou spotřebují na svůj provoz. Oba druhy ohřevu se dají k bazénům nainstalovat i dodatečně.

Zastřešení Trend od firmy Mountfield nejen prodlouží sezonu o několik týdnů, ale také zjednodušuje a zlevňuje péči o vodu.

Pro dobrou kondici

Dalším z doplňků, který si můžete dopřát, je protiproud. Vybírat lze ze dvou základních typů – zabudovaných a závěsných. První typ je nutné instalovat už při stavbě bazénu, závěsné můžete dokoupit kdykoli. Odborníci doporučují raději volit první typ. Zavěšené zařízení částečně ruší příjemný výhled na bazén, běhající děti o ně snadno zakopnou. Závěsné protiproudy ale také mívají nižší výkon než zabudované. Koupíte-li si tedy ten nejlevnější, po pár trénincích ho celkem snadno překonáte a svou kondici si už příliš nevylepšíte. Vhodné jsou protiproudy, u nichž si můžete nastavovat různý stupeň výkonu podle toho, jak moc chcete trénovat a kdo z rodiny si jde právě zaplavat. Protiproud může být také součástí filtrační jednotky.


Jaké zastřešení vybrat?

Ještě než si půjdete vybrat zastřešení k bazénu, měli byste vědět, jaké chcete. Dělí se na kolejnicové a bezkolejnicové, nízké nebo vysoké.

  • Kolejnicové – jak napovídá název – má kolejničky vyrobené z odolné hliníkové slitiny, v nichž se jednotlivé segmenty pohybují. Právě odolnost je důležitá, protože zajistí nejen dlouhou životnost zastřešení, ale především bezproblémovou funkčnost. To znamená, že pohybovat okny je jednoduché a nevyžaduje to žádnou extra sílu, zpravidla to zvládnou i děti.

  • U bezkolejnicového systému se segmenty pohybují po odolných kolečkách a zastřešení je zakotveno do okolní dlažby pomocí speciálních úchytek. Důležitá je zde i vysoká tuhost oblouku, který nepotřebuje žádné další podpěry, a přesto odolává nástrahám počasí. Těsnicí gumy mezi jednotlivými posuvnými díly spolu s kartáčky zamezují vniknutí listí a dalších nečistot do bazénu.

  • Nízké zastřešení zakrývá hladinu a na rozdíl třeba od zastřešení plachtami nabízí uvnitř nezbytný prostor pro plavání, což znamená, že v nejvyšším bodě má zpravidla výšku kolem jednoho metru. To stačí k tomu, abyste pohodlně do bazénu vlezli po schůdkách a v klidu a naprostém soukromí si zaplavali za jakéhokoli počasí. Navíc v zahradě moc nevyčnívá, neruší okolí a působí poměrně nenápadně.

  • Vysoké zastřešení, říká se také podchozí, promění bazén v malé relaxační centrum. Má výšku dva až tři metry. Jen na vás pak záleží, jaký bude mít tvar a jestli zvolíte takovou šířku (ta se běžně počítá na metry), aby posezení mohlo být pouze po jedné straně nebo obou.


Co potřebujete k provozu bazénu?

Zatímco některé doplňky lze považovat za určitý nadstandard, jiné jsou nutné k tomu, aby bazén fungoval, jak má. Vždy jsou zapotřebí:

Písková filtrace – pomůže s čištěním vody a distribucí čisticích prostředků. Nejenže budete mít stále křišťálově čistou vodu, ale můžete na ni napojit například bazénový vysavač, solární ohřev nebo tepelné čerpadlo.

Bazénová chemie

Jen s prověřenými bazénovými přípravky, které mají veškeré zdravotní a hygienické atesty, budete mít jistotu, že udrží křišťálově čistou vodu a budou pro lidi i přírodu neškodné.

Automatické dávkovací stanice vám v bazénu zaručí zdravou a nezávadnou vodu, aniž byste museli něco měřit nebo přidávat bazénovou chemii.

Automatický vysavač – dokáže dno i stěny bazénu dokonale zbavit veškerých nečistot, a to bez nutnosti vaší přítomnosti. Nutná je také síťka na vyndávání větších nečistot z hladiny.

Krycí nebo solární plachta se umísťuje na hladinu bazénu. Ta první brání padání nečistot do vody, druhá přes den násobí účinky slunečního záření a tím ohřívá vodu a současně brání jejímu odpařování. V noci, kdy je okolní vzduch chladnější, zamezí tepelným ztrátám. U zapuštěných bazénů lze také využít speciálních navijáků solárních plachet, které výrazně ulehčí práci.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Aby bazén dobře sloužil