Dřevěná terasa svépomocí

Postavit terasu není náročné a stavba ze dřeva je i rychlá. Stačí jen vědět, jak na ni.

Postavit terasu není náročné a stavba ze dřeva je i rychlá.

Výběr materiálu

Dřevo je organického původu, a trvanlivost dřevěných teras je proto nižší než třeba kamenných. Jeho nevýhody se ale stírají u kompozitních materiálů, jako je dřevoplast či recyklovaný plast, který vzhledem dřevo imituje. Přesto je klasické dřevo stále nejoblíbenějším materiálem využívaným ke stavbě teras. Při volbě dřeva na podlahu terasy můžete vybírat z běžně dostupných evropských jehličnanů, ale i z široké nabídky exotických dřevin. Ty jsou esteticky zajímavé, mimořádně trvanlivé, velice tvrdé a odolné proti plísním a dřevokazným houbám. Jejich dobré vlastnosti bývají ale vyváženy vyšší cenou. Dřevo ze smrku, borovice či modřínu je sice levnější, musíte ale počítat s jeho kratší životností a pravidelným ošetřováním. Při stavbě terasy se doporučuje použít stejný materiál pro pochozí plochu i pro její spodní konstrukci. Pokud tedy plánujete terasu z tvrdého dřeva, počítejte se stejným materiálem i pro nosný rošt, který nebude vidět. Docílíte tím stejné životnosti obou částí terasy a předejdete tak případným problémům.

Správné místo

Při výběru místa pro terasu zohledněte její dostupnost z domu, orientaci vůči světovým stranám, výhled, který vám poskytne i možnost případného zastřešení. Plochu terasy si vyznačte pomocí dřevěných kolíků a napnutého provázku a ověřte si, jestli se na ni vejde veškerý plánovaný zahradní nábytek. Stavebně jednodušší bude čtvercová nebo obdélníková terasa, pokud zvolíte nepravidelný tvar, budete muset hodně řezat. Nejčastěji se sice terasa staví v bezprostřední blízkosti domu, můžete ji postavit ale kdekoli.

Orientace terasy

 • Rostliny na terasu vybírejte podle její orientace vůči světovým stranám, světelné expozice, proudění vzduchu a nároků rostlin. Některé druhy vyžadují plné slunce, jiné spálí i slunce východní a studený zimní vítr nevyhovuje třeba stálezeleným rostlinám.
 • Jih – ideálními rostlinami na jižně orientovanou terasu jsou ibišek, bougainvillea, mandevilla nebo oleandr. Krásnými květy se odvděčí i rozchodníky, které můžete doplnit netřesky nebo okrasnými travinami.
 • Západ a východ – sem vybírejte rostliny stejné jako pro jižní expozici, a navíc i pro polostinná stanoviště, jako jsou hlíznaté begonie, fuchsie nebo balzamíny.
 • Sever – severní expozice představuje ideální místo pro letnění pokojových rostlin okrasných listem. Ocení ho i kamélie, lopatkovec, klívie, fíkus, kořenokvětka nebo chladnomilná orchidej.

Příprava a podklad

Kvalitní nářadí vám usnadní práci.

Než začnete se stavbou terasy, musíte pro ni připravit podklad, který bude pevný, rovný a nebude se bortit. Terasové palubky nikdy nepokládejte přímo na podloží, pod terasou musí vždy proudit vzduch, aby zmoklé dřevo mohlo vysychat. Vyvarujte se i instalace roštu na geotextilii. Zadržuje vodu, díky níž působí na palubky zespodu vlhkost, zatímco shora na ně svítí slunce. To může způsobit deformace dřeva. Na vytyčeném místě vykopejte základ terasy hluboký tak, aby horní hrana dřevěných palubek dosahovala po instalaci do požadované výšky. Kvůli odtoku dešťové vody vyspádujte plochu pod nezastřešenou terasou zhruba deset milimetrů na každý metr směrem od domu. Do vykopaného prostoru uložte 15–20 centimetrů vysokou vrstvu štěrku a zhutněte ji. Na ni položte netkanou textilii proti prorůstání trávy a plevelů a ještě pěticentimetrovou vrstvu kladečského písku. Do něj umístěte betonové desky či dlaždice, na kterých budou ležet nosné trámy terasy. Je důležité, aby byly desky stabilní a rovně usazené. S jejich umísťováním začněte podél domu a vnější kusy ukládejte přímo k okraji výkopu. Vzdálenost mezi deskami musí odpovídat doporučené vzdálenosti nosných trámů.

Nosný rošt

Nosné trámy se pokládají kolmo ke směru budoucích terasových prken. Aby se při chůzi terasa neprohýbala, je nutné zvolit správnou vzdálenost trámů. Ta se odvíjí od síly palubek – při jejich výšce 19 milimetrů by měly být jednotlivé trámy od sebe vzdálené 45 centimetrů, při 21 milimetrech 50 centimetrů a při 25 milimetrech 60 centimetrů. Při pokládce nosných trámů přímo na beton izolujte dřevo například střešní lepenkou. Podkladové trámy nesoucí terasu je ale vhodnější umístit na výškově nastavitelné odolné terče z plastu, které jsou určené pro instalaci teras. Terče jsou vybaveny horní plochou s profilem pro vložení trámu určité šířky a mohou být doplněny i dalšími nástavci pro dosažení potřebné výšky. Některé terče mají na spodní straně také speciální pryžovou podložku tlumící vibrace. Doporučená vzdálenost při rozmístění terčů je u obvyklého zatížení terasy 40 až 50 centimetrů, což představuje šest až sedm terčů na metr čtvereční. Nosné hranoly tak nejsou umístěny přímo na betonu, ale na terčích, které umožňují volný odtok vody pod roštem. Pro vybudování základů se u teras také stále častěji využívají zemní vruty. Ušetří čas i peníze za přípravu podkladu a během několika minut vytvoří základy, které lze okamžitě zatížit. Po odstranění terasy je možné vruty navíc znovu použít. Při stavbě se nejprve vyměří podpěrné body, jejichž vzdálenost bývá u nosných trámů terasy 1–2,5 metru – záleží na rozměrech celé konstrukce, trám se však při zatížení nesmí nikdy prohýbat. Zemní vruty se zašroubují do země, na ně se přišroubují trámy a následně je možné instalovat terasová prkna.

Montáž prken

Při instalaci terasových prken je nutné mezi jednotlivými palubkami ponechat mezery široké přibližně čtyři milimetry. Důvodem je odtok dešťové vody a bobtnání a sesychání dřeva způsobené počasím. Stejně velké mezery si zajistíte pomocí adekvátně širokých dřevěných či plastových distančních destiček nebo kolíků. Přiměřeně velkou dilatační spáru ponechte i mezi domem a terasou. Před sešroubování s nosným roštem předvrtejte pro vruty do prken díry. Předejdete tak praskání dřeva či stržení závitů. Vzdálenost šroubů od čela palubek by měla být pět až sedm centimetrů, aby se konce prken neohýbaly. Každé prkno přišroubujte v daném místě k podkladovému trámu na pravé i levé straně. Nikdy nepřišroubovávejte vrut do středu palubky. Zejména u exotického dřeva používejte pouze speciální vruty určené pro instalaci terasových palubek. Vruty by měly být dvakrát delší než tloušťka prken. Konce prken ošetřete nátěrem, který zajistí dřevu ochranu proti trhlinám. Terasové palubky je možné k podkladním hranolům připevnit i speciálními nerezovými spojkami s plastovým potahem, které umožňují skrytý spoj. Tyto tzv. klipy však vyžadují drážku po stranách palubek a nejsou vhodné pro všechny typy dřeva.

Poslední úpravy

Po položení terasy můžete její povrch ještě přebrousit a ostré hrany prken zaoblit elektrickou bruskou, případně zakončit začišťovací hranou. Dřevo z exotických dřevin nepotřebuje žádný nátěr zvyšující trvanlivost, protože je samo o sobě velice odolné. Nicméně pokud chcete zabránit vyblednutí jeho barvy a prodloužit jeho životnost, ošetřete terasu vhodným přípravkem či olejem. Nátěry můžete na jaře a na podzim opakovat. U klasických dřevin je chemické ošetření povrchu nezbytné.

Výsadba na zimu

 • Zima – zvláště v zimě oceníte na terase i stálezelené dřeviny. Vysadit si můžete například libavku, skimii, zimostráz, nízké cypřišky, poléhavé jalovce a do malých prostor třeba čarověníky.

Rostliny na terase

Bez rostlin útulnou terasu nevytvoříte.

 • Nejdříve si ujasněte, jaký styl se vám líbí – minimalistický, venkovský, à la Provence či jiný? Své volbě podřiďte nejen výběr zahradního nábytku, ale i výběr rostlin a jejich nádob.
 • Rostliny se na terase pěstují v květináčích či truhlících a je nutné je pravidelně zalévat a hnojit. Investujte proto do samozavlažovacích nádob.
 • Z květináčů volte nepromrzající s odtokem, pro velké pořiďte praktický podstavec s kolečky.
 • Kontejnerované rostliny můžete na terasu vysazovat téměř kdykoli, vyhněte se ale vrcholnému létu s horkými úpaly.

Praktické tipy

 • Nejhezčí zákoutí bývají vytvořena z jedné či ze dvou větších nádob a několika dalších různě velkých květníků. Příliš mnoho malých květináčů působí zmatečně a roztříštěně.
 • Výhodou přenosných nádob je, že nejsou statické. Přemísťujte je proto podle nálady i podle aktuálně kvetoucích rostlin – terasa tak bude stále působit zajímavě, svěže a nově.
 • Středem pozornosti a bodem, od něhož se můžete při výběru rostlin odpíchnout, je větší keř či stromek, který bude dobře vypadat i v zimě.
 • Na slunné terase uplatníte vonné rostliny a bylinky. Postavte si například treláž pro jasmín nahokvětý a pěstujte třeba tymián, rozmarýn nebo šalvěj.
 • Styl výsadby na terase sjednotíte výběrem několika barev, kombinací studených nebo naopak teplých tónů či použitím podobných nádob.
 • Při výběru rostlin se nefixujte jen na okrasné druhy, jednou z nejhezčích a nejužitečnějších rostlin může být rajče, jahodníky nebo fazole pěstované spolu s okrasnými hrachory.

FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Dřevěná terasa svépomocí

Save

Dřevěná terasa svépomocí