Přírodní oleje a vosky na dřevo

Dřevo je živý materiál, který citlivě reaguje na klimatické změny, při styku s vodou pracuje
a je snadno napadnutelný škodlivými organismy. Jeho předčasnému stárnutí a následné destrukci zabrání jedině dobře zvolená povrchová úprava.

Terasa patří k nejnamáhanějším dřevěným povrchům. Zde je materiál Real Deck slezský modřín povrchově ošetřen prostředkem Osmo Terasový olej šedý č. 19.

Terasa patří k nejnamáhanějším dřevěným povrchům. Zde je materiál Real Deck
slezský modřín povrchově ošetřen prostředkem Osmo Terasový olej šedý č. 19.

U povrchové ochrany dřeva lidé již po generace věří v účinek přírodních olejů a vosků, které zvýrazňují přirozenou barvu a kresbu dřeva. Používané přípravky jsou zpravidla na bázi rostlinných olejů a včelího vosku a patří k velice žádaným.

Přírodní oleje
Přírodní oleje jsou nejlepší ekologickou volbou zdravého ošetření veškerých dřevěných povrchů, zejména těch s větší objemovou roztažností. Oleje pronikají hluboko do dřeva, chrání ho zevnitř a eliminují vznik trhlinek, do kterých může vnikat voda narušující pak dřevěný povrch. Oleje navíc nepraskají, neodlupují se, snadno se renovují a zvyšují odolnost dřeva nejen proti vlhkosti, ale i špíně. Jeho povrch však zcela neuzavřou, takže může dýchat. Každé napuštění olejem navíc vyzdvihne krásu dřeva, i když více či méně změní jeho barevný odstín. Nadto se oleje snadno aplikují – nechávají se vsáknout a jejich přebytek se setře. Někdy se do olejů přidávají urychlovače vytvrzování, s nimiž olej po aplikaci dříve vytvrdne. Některé přírodní oleje jsou kombinované s voskem, často se využívají také různé směsi několika přírodních olejů. Životnost nátěru

Životnost povrchové úpravy významně

Venkovní terasa Real Deck ze sibiřského modřínu vypadá pěkně díky ošetření prostředkem Osmo Terasový olej černý č. 20.

Venkovní terasa Real Deck
ze sibiřského modřínu vypadá
pěkně díky ošetření prostředkem
Osmo Terasový olej černý č. 20.

ovlivňuje poloha a charakter dřevěné plochy. Jelikož se počasí neustále mění, dřevo předčasně stárne a opotřebovává se. K zatěžovaným venkovním plochám patří dřevěné fasády, pergoly nebo ploty, nejvíce namáhané jsou však terasy. Drží se na nich srážková voda, sníh, led a přímé sluneční záření na ně dopadá pod téměř kolmým úhlem. K jejich ošetření jsou vhodné oleje, které netvoří tzv. film. Během sezony se olej vlivem počasí z povrchu terasy pomalu odstraňuje, díky čemuž může docházet k šednutí dřeva. Proto se u takto namáhaných ploch doporučuje opakovat ošetření jednou až dvakrát za rok.

Vlastní nátěr
Před nátěrem musí být dřevo suché. Olej se na něj nanáší štětcem, ideálně hodně hustým a z přírodního vlasu, který dokáže zapracovat olejový nátěr do dřeva. Na rovné plochy se používá váleček z mikrovlákna, který nezanechává uvolněné chlupy a žmolky. Nátěry by měly být alespoň dva, každý následný aplikujte ale až po zaschnutí předchozího. Delšími časovými intervaly mezi nátěry dosáhnete lepší ochrany dřeva. Hlubšího proniknutí oleje do dřeva docílíte jeho zředěním – ředí se hlavně první nátěr. Pro tmavší barvu nenechávejte na dřevěném povrchu jednu silnou vrstvu, ale zopakujte více nátěrů. První obnovení nátěru je vhodné po roce, další pak po dvou až pěti letech, záleží na druhu oleje a povětrnostních podmínkách. K vymývání štětců je vhodný terpentýn. Pokud chcete zašedlou dřevěnou plochu tzv. revitalizovat, je nutné ji nejprve očistit kartáčem a omýt účinným čisticím prostředkem. Čističe dřeva se aplikují houbou nebo štětcem a po 15 minutách se opláchnou. Zešedlé dřevo je nutné před úpravou olejem natřít tzv. odšeďovačem. Přípravek nechte působit 30 minut a následně ho důkladně opláchněte. Dřevěný povrch pak ponechte minimálně 12 hodin vysychat. Na takto připravené dřevo nanášejte štětcem olej. Nevsáknuté olejové přebytky setřete.

Ochranné vosky

Čištění terasy pomocí Osmo čističe dřevěných teras je snadné.

Čištění terasy pomocí Osmo čističe
dřevěných teras je snadné.

Vosky k ochraně dřeva se využívají zejména v interiéru. Venku je proto nutné sáhnout po vosku určeném na exteriérové dřevo. Na trhu najdete i speciální vosky na roubené stavby, které jsou použitelné v interiéru i exteriéru.

Přírodní oleje pronikají přímo do dřeva, díky čemuž ho chrání i zevnitř, ale neuzavírají ho, takže může volně dýchat. Navíc nepraskají a neodlupují se a snadno se aplikují a renovují.

Oleje k ošetření dřeva v exteriéru
Dřevní dehet – tento olej, označovaný také jako dřevní tér, je 100% přírodní dehtový olej z borovice. Získává se pálením smolných oddenkových částí borovice bez přístupu vzduchu. Jde o tmavou antiseptickou tekutinu medové konzistence, jejíž předností je dlouhodobá ochrana dřeva před nepříznivým počasím, dřevokaznými houbami a hmyzem a hodí se pro nátěry dřevěných staveb. Po aplikaci je tér intenzivně cítit, časem však vůně vyprchá. Ochrana dřeva je nejúčinnější při nátěru neředěným térem. Pro zředění a tím i zesvětlení nátěru se využívá lněný olej, popř. terpentýn, který navíc pomáhá otevírat póry dřeva a usnadňuje tak vsáknutí nátěru do povrchu dřeva.
Tungový olej – řečený také dřevný nebo čínský olej, je vhodný jak na venkovní, tak vnitřní použití. Vyrábí se z ořechů stromu Aleurites fordii a poskytuje dřevu ochranu proti vodě, oděru, větší zátěži a k tomu rychle schne (ředění dobu usychání samozřejmě prodlouží). Po aplikaci tungový olej trochu ztmaví barvu dřeva a po natření je určitou dobu cítit ořechovým aroma. Olej však dřevo vytvrdí a po čase se jeho odstín téměř nemění.
Je možné ho použít samostatně nebo do směsí dalších olejů a vosků. Tradičně se tungový olej využívá k ochraně bambusového dřeva. Nátěr je nutné obnovit asi po dvou letech.
Teakový olej – je nejčastěji používaný olej k ošetření zahradního nábytku z exotických dřevin. Kromě toho, že oživuje barvu dřeva, chrání tento materiál také proti vlhku. Nepoužívejte ho ale obecně na všechny druhy dřeva, nevhodný je například na dub, výtečný naopak na akát.

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIRMY AU-MAX

Přírodní oleje a vosky na dřevo

 

Přírodní oleje a vosky na dřevo