Práce s řetězovou pilou: bezpečnost na prvním místě

Rubrika: Technika

Motorová pila patří vedle kotoučové pily k nejnebezpečnějším strojům, s nimiž přijde neprofesionál do styku. Roztočený řetěz ve spojení s relativně silným motorem může způsobit rozsáhlá devastující zranění. Stroj je navíc nebezpečný i odletujícími částmi rozřezávaného materiálu. Je proto nezbytné uvědomit si všechna rizika, dbát na bezpečnost práce a využít maximum ochranných prostředků.

Motorová pila patří vedle kotoučové pily k nejnebezpečnějším strojům, s nimiž přijde neprofesionál do styku.

Pravidla bezpečnosti

Práce s řetězovou pilou může být nebezpečná a nelze ji podceňovat. Rychlost pilového řetězu je vysoká, u hobby pily se pohybuje kolem 15–20 metrů za sekundu. Abyste měli takovou sílu a výkon pod kontrolou, je bezpodmínečně nutné dodržovat zásady bezpečné práce. Důležitý je správný postoj a držení pily, respektování bezpečné vzdálenosti a svá pravidla má také pohyb s pilou a její startování. Co všechno je třeba dodržovat a jak správně a hlavně bezpečně při práci s motorovou pilou postupovat?

1. Postoj a držení

 • Uchopte pevně obě rukojeti pily – držení pily je stejné pro leváky i praváky. Rukojeti musíte úplně obejmout palcem a prsty ruky. Aby se snížilo riziko zranění při případném zpětném rázu, je nezbytné držet palec levé ruky pod přední rukojetí.
 • Při řezání stůjte s rozkročenýma nohama. Pro dosažení lepší rovnováhy byste měli mít levou nohu mírně před pravou.
 • Šetřete svá záda a při práci je neohýbejte. Místo toho u řezání v nižších polohách pokrčte kolena.

2. Pohyb a přeprava

 • Pokud přenášíte pilu na jiné místo, řetěz se nesmí otáčet.
 • Při přemísťování, byť o několik kroků, je proto nezbytné aktivovat řetězovou brzdu nebo vypnout motor.
 • U delších vzdáleností nebo v dopravním prostředku použijte kryt vodicí lišty.

3. Bezpečná práce

 • Před zahájením práce s řetězovou pilou se přesvědčte, že se v okruhu tří až pěti metrů okolo vás nikdo nenachází.
 • Při kácení stromů se vyžaduje větší bezpečná vzdálenost. Ta by měla odpovídat alespoň dvojnásobku délky stromu.

4. Startování pily

 • Nastartování benzinové a elektrické pily je odlišné, vždy ale platí, že se pila startuje na zemi a plocha kolem lišty musí být volná.
 • Přesvědčte se, že na liště nejsou žádné větvičky nebo jiné předměty, které by se mohly při startování zaklesnout do řetězu.
 • Pokud s někým pracujete, vždy ho upozorněte, že začínáte pilu používat.
 • Aktivujte řetězovou brzdu tlačením páky brzdy proti zpětnému rázu dopředu.

5. Zkušební řez

 • Jste-li začátečník nebo jste s pilou dlouho neřezali, vyzkoušejte si práci s pilou nejdříve na vhodném kusu dřeva pomocí cvičného řezu – zkuste například uříznout tenký koláč.
 • Řežte plnými otáčkami motoru.

Ochranné oblečení

Stejně důležité jako dodržování zásad bezpečné práce je používání předepsané výstroje a ochranného oblečení. To bývá často opomíjeno, už dávno ale není výsadou pouze profesionálních dřevorubců nebo arboristů. Ochranné pomůcky jsou při práci s řetězovou pilou klíčové bez ohledu na to, zda se chystáte pokácet strom v lese nebo pouze připravit topivo na zimu. Místo by tak měly mít i v té nejmenší kůlně. Základem výbavy jsou neprořezové rukavice tlumící vibrace a ochranná přilba s obličejovým štítem, která chrání před odletujícími třískami a zpětným rázem pily. Samozřejmostí by měla být pevná obuv s neklouzavou podrážkou a ocelovou špičkou a pevné neprořezové oblečení bez volných částí a tkanic. Nemusí přitom být vždy robustní, neforemné a drahé. Na trhu už najdete i ochranné oblečení, které je lehké, vzdušné, a přitom nabízí účinnou ochranu před proříznutím. Používané materiály a speciální konstrukce se skládají z několika vrstev velice dlouhých vláken, která se v případě kontaktu s roztočeným řetězem pily během zlomku vteřiny namotají do řetězu a okamžitě jej zastaví. Tento důmyslný způsob tak dokáže zabránit vážnému zranění.

Rukavice Husqvarna Technical

Rukavice Husqvarna Technical

poskytují protipořezovou ochranu 20 m/s. Dlaňová část je vyrobena z kozinky, která je odolná proti vlhkosti, rukavice jsou proto vhodné i pro náročné užívání. Hřbetní část je kombinací elastického materiálu žerzej a vrstveného Spandexu podlepeného pěnovým materiálem. Díky pohodlným švům se rukavice snadno přizpůsobí tvaru ruky, dvojité prošívání na palci zaručuje větší pevnost. Rukavice se dají utáhnout praktickým suchým zipem, aby bezpečně seděly. Lemování z reflexního materiálu slouží pro lepší viditelnost v šeru a mlze. Doporučená prodejní cena rukavic je 519 Kč. www.husqvarna.cz

Návleky Husqvarna Classic

Návleky Husqvarna Classic

s protipořezovou ochranou jsou vhodné pro příležitostné uživatele řetězové pily a slouží k navlečení přes běžné pracovní kalhoty. Návleky mají zip po celé délce zadní části nohavice, zadní kapsu na zip a vyvýšenou bederní část. Praktický je opasek s nastavitelnou výškou a šířkou pasu. Návleky jsou ideální pro práci v horkém počasí. Návleky Husqvarna Classic jsou k dostání v jedné velikosti. Doporučená cena je 1081 Kč. www.husqvarna.cz

FOTO: THINKSTOCK A ARCHIV FIREM HUSQVARNA

Práce s řetězovou pilou: bezpečnost na prvním místě

Práce s řetězovou pilou: bezpečnost na prvním místě