Podle čeho vybrat kvalitní nůžky na stromy?

Rubrika: Technika

Výběr vhodného nářadí není rozhodně nic jednoduchého, protože na trhu objevíte mnoho druhů a desítky firem, které se na jeho výrobu specializují. Pokud kupujete nářadí poprvé, raději se vydejte do kamenného obchodu, kde si ho můžete osobně vyzkoušet.

nuzky

Ostříhat stromy a keře chce nejen potřebné znalosti, ale také nářadí. Pokud se staráte jen o jednu jabloň u domu, vystačíte si s univerzálními nůžkami. Jinak ne. Nůžky a pilky patří mezi nejdůležitější pomocníky každého zahrádkáře. Pro jejich výběr platí hned několik pravidel. Musí vám doslova padnout do ruky, nesmí být ani lehké, ani těžké, pamatujte, že s nimi budete pracovat i delší dobu.

Nůžky na různé řezové techniky

Několik typů nůžek, pilky… základní vybavení zahrádkáře by mělo čítat vždy více kusů nářadí, protože na každou řezovou techniku jsou vhodné zcela odlišné typy. A tak v obchodech objevíte například nůžky na bylinky, které mívají lehčí a jednodušší stavbu, nůžky pro vinaře, dále výrobky určené na řez slabých větví, živých plotů či ovocných sadů. V posledních letech přicházejí do módy také akumulátorové nůžky, které výrazně šetří ruce a umožňují řez velkého množství větví. Jejich výkon je ale vykoupen poměrně vysokou cenou. Co tedy opravdu při práci oceníte?

  • Zahradnické nůžky se hodí na řez slabých větví, jsou určené pro precizní práci s kvalitním řezem. Jsou dostupné i typy s otočnou rukojetí, která šetří zápěstí. V této kategorii se nůžky výrazně liší provedením i cenou, proto je dobré si je při nákupu osobně vyzkoušet. Tento typ je dostupný také s akumulátorem, který zvyšuje výkon střihače.

  • Nůžky s dlouhými rukojeťmi, tedy takzvané pákové, jsou opět k mání v mnoha provedeních. Liší se například délkou rukojetí, díky nimž můžete pracovat i ve větší výšce, aniž byste museli použít žebřík. Hodí se pro řez větví silných okolo dvou až pěti centimetrů, zde opět záleží na typu, neboť příliš silné větve mohou poškodit čelisti nebo ohnout rukojeti.

  • Nůžky na teleskopické rukojeti jsou oblíbené při řezu popínavých rostlin nebo slabých větví na vzrostlých stromech. Opět se díky nim obejdete bez žebříku.

  • Plotové nůžky jsou univerzální a určené pro tvarovací řez figur, stálezelených plotů a stěn. Při koupi volte raději kvalitnější provedení, díky němuž vám vydrží mnohem déle. Všeobecně platí, že by čelisti neměly být příliš lehké, aby si poradily s řezem silnějších větviček.

Pilka jako univerzální pomocník

Velká variabilita v sortimentu nářadí se netýká pouze nůžek, ale také zahradních pilek. Ty se liší například délkou listu a jeho tvarováním. Běžné bývají například zahnuté i rovné průklestové pilky. Při koupi se zaměřte na typ listu, některé jsou totiž určeny na řez suchého nebo čerstvého dřeva. Také se informujte na možnosti péče o list. Zatímco některé pilky snadno nabrousíte nebo jim vyměníte tupou část, jiné musíte koupit zcela nové.

Podle čeho vybírat

Jestliže máte již během let vyzkoušenou některou ze značek, která vám vyhovuje, jistě si vyberete z pestré nabídky některého z internetových obchodů. Pokud je kupujete poprvé, jděte raději do klasického obchodu. Určitě se nikdy neřiďte pouze cenou, všeobecně platí, že to nejlevnější nářadí obvykle bývá i nedostatečné kvality. Nízká cena se odráží například do jakosti čelistí a celkového provedení.

Dražší nůžky od ověřených značek bývají anatomicky přizpůsobené ruce, takže s nimi vydržíte pracovat déle. Navíc mají kvalitnější ocel, která snese i časté broušení. U plotových nůžek platí, že by čelisti neměly být příliš lehké a slabé, aby zvládly zkrátit i silnější větvičky. Rukojeti by naopak neměly být příliš těžké, aby se s nimi dalo pohodlně pracovat. Při nákupu si ověřte dostupnost jednotlivých komponentů a náhradních dílů, protože u nůžek se musí mnohdy vyměnit například čelisti.

Péče o nářadí

Při péči o nůžky je naprosto rozhodující kvalitní nabroušení, bez kterého se nedočkáte kvalitního řezu. Neostré výrazně ztěžuje práci a navíc zatrhává a drtí větve. Jednou za rok proto nůžky rozeberte na jednotlivé komponenty, očistěte je a potřete olejem, který prodlouží jejich životnost.

foto Shutterstock

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_03_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Podle čeho vybrat kvalitní nůžky na stromy?