Pily a pilky

Pilu používá člověk už od pravěku. Zatímco dříve si vystačil s jednou, dnes jich potřebuje pro práci na zahradě hned několik druhů – ručních i motorových.

Ruční pily se dělí na dva základní typy: zahradní a stolařské, kterým se také říká truhlářské. Liší se nejen svým tvarem, ale i rozměry listů a zubů. Ty mají trojúhelníkový tvar bez přerušení mezi nimi a v lepším případě i obloukovitě ukončenou řeznou drážku, aby nedošlo k prasknutí listu. Zatímco se zahradními se pracuje v tahu, se stopařskými v tlaku. Pokud ovšem potřebujete v zahradě pravidelně prořezávat starší stromy, připravujete dřevo na topení v krbu nebo dokonce v kamnech, neobejdete se bez pil motorových.

Břichatka

Břichatka

Takzvaní břichatka neboli dvojmužná – pracovat s ní totiž musejí dva lidé – pásová pila slouží především k řezání kulatiny při kácení stromů. Strana s pilovými zuby má zaoblený tvar. Řeže tedy sice obousměrně, ale pracuje jen v tahu. Aby byla práce co nejúčinnější při co nejmenší námaze, je zapotřebí vést při řez obloukovitě a při změně směru opsat smyčku.

Oblouková pila

Tato pila má podobné využití jako břichatka ovšem s jednou výhodou – pracovat s ní zvládne jeden člověk. Využijete ji ke kácení tenčích stromů, odvětvování a řezání suchého i syrového dřeva. Pilový list je napnutý v ocelovém oblouku a u některých výrobků se dá i naklánět do různých poloh. Oblouková pila řeže v tlaku i v tahu. Pro běžné využití na zahradě se hodí ta s délkou sedmdesát až osmdesát centimetrů.

Ocaska

Ocaska

Mezi jednoruční pily se řadí i takzvané ocaska, kterou můžete použít k pravidelnému prořezávání silnějších větví i k odvětvování skáceného stromu. Vyrábí se v různých provedeních, s jednou obloukovitou nebo s dvojitou zahnutou hrotnicí. Délka pily nebývá větší než půl metru. Díky trojúhelníkovému ozubení má ocaska velký výkon. S některými lez pracovat obousměrně, s jinými jen v tahu.

Čepovka

Čepovka

Čepovka je variantou ocasky. Slouží k vytváření přesných, ale ne hlubokých řezů, zvláště tedy k vytváření čepů – pevných, do sebe přesně zapadajících spojů dvou dřevěných dílů bez pomoci vrutů. Pila se při řezání zarazí díky vyztuženému hřbetu, ten navíc chrání list před ohýbáním.

Ruční rámová pila

U této pily se tenký list napíná do dřevěného nebo kovového rámu, čímž se zajistí jeho pevnost. Protože je ale velmi úzký, práce s pilou bývá výkonnější a rychlejší.

Lupenková pila

Drobná pilka s malým, nejčastěji kovovým rámem a tenkým, jemným listem se nazývá lupínkov. při zakřiveném řezání tenkých destiček, dýh a překližek.

Děrovka

Děrovka

Ať už přímočaré nebo obloukové řezy vedené z předvrtaného otvoru v ploše materiálu provedete takzvanou děrovkou, pro níž se vžil i název zlodějka. Pilový list této zvláštní varianty ocasky je ukončen velmi úzce, téměř do hrotu. K rukojeti se pak šířka postupně zvětšuje. Aby se list neprohýbal, má oproti ostatním pilám větší tloušťku až jeden a půl milimetru.

 

Elektrické pily

Pokud máte v zahradě přistup k zásuvce, pro pořezání několika kubíků dřeva je takový stroj naprosto postačující. Využívají je třeba i tesaři, kteří pracují v uzavřených prostorách, protože tak nemusejí dýchat zplodiny motoru. Přitom pily s dostatečným výkonem kolem dvou kilowattů přijdou zhruba na poloviční cenu benzinových typů. V poslední době se stále více prosazují i akumulátorové pily. Co do výkonu je ještě nelze srovnávat s benzinovými, do lesa na dřevo se s nimi určitě nevydávejte, ale drobné práce kolem domu – například prořezávání stromů, odstraňování náletů a podobně s nimi velmi dobře zvládnete. Navíc pokud se rozhodnete využít kompletní akumulátorový program, kdy jednu baterii používáte například i pro sekačku, fukar a další zařízení, vyjde vás stroj poměrně levně.

Benzinové pily

Jestliže přece jen více potřebujete benzinovou motorovou pilu, rozmyslete si, která kategorie bude pro vás nejlepší:

Hobby – jde o nejnižší a zároveň i nejlevnější třídu motorových pil o objemu 30 až 40 ccm, čemuž samozřejmě odpovídá jejich použití. Tento výrobek si pořiďte v případě, že potřebujete čas od času prořezat ovocné stromy na zahradě, k čemuž se vám mimochodem hodí lehčí pracovní nástroj. Zvládnete s ní připravit také omezené množství palivového dřeva v menším průměru.

Farmářské – jejich využití je mnohem širší a zvládnou udělat daleko více práce. Hodí se nejenom k náročnější a častější přípravě palivového dřeva, ale poslouží vám i při kácení stromů menšího průměru. Objem benzinového motoru očekávejte kolem padesáti kubických centimetrů. Jejich výhodou je i lepší zpracování jednotlivých dílů. K obsluze daných částí nebudete kupříkladu potřebovat jakékoliv přidružené nástroje, těšit se můžete na propracovaný systém odpružení, automatický sytič nebo praktický dekompresní ventil.

Profesionální – jsou uzpůsobené pro každodenní několikahodinový provoz. Tomu samozřejmě odpovídá i celkové zpracování výrobků, kam patří použití těch nejlepších materiálů promítajících se do celkové životnosti produktu. Profesionální motorové pily si běžně poradí s kácením stromů se silnějším kmenem.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Pily a pilky