Zahradní dress code aneb brýle a rukavice nutné!

Rubrika: Doplňky, Technika

Tak jako každé pracovní prostředí i zahrada má svá specifika co do výběru oblečení. Zde však nejde o elegantní dress code ani jeho efektní doplňky, ale spíše o praktické pomůcky, které vás ochrání před nepřízní počasí, zbytečným úrazem či působením škodlivých chemikálií.

dres1

Kromě pracovního náčiní a pohodlného, někdy také teplého a nepromokavého oblečení budete potřebovat i některé další pomůcky a ochranné prostředky. Ve skříni každého zahradníka by proto mělo být: několik párů různých druhů pracovních rukavic a obuvi, dále ochranné brýle, popřípadě ochranný štít, nepromokavý plášť, voděodolná bunda a samozřejmě také pokrývka hlavy – nejčastěji klobouk.

Začíná to obuví

Řekne-li se obuv na zahradu, každému se vybaví klasické gumové holínky. Tím však výčet možností zdaleka nekončí. Správný výběr bot totiž rozhodne nejen o vašem pohodlí a tepelném komfortu, ale také o bezpečnosti a dostatečné ochraně nohou. Obecně platí, že na zahradě se vám budou hodit ty pevné s voděodolným svrškem, popřípadě protiskluzovou podrážkou.

Chystáte se rýt záhon? Pak vám určitě přijdou vhod pevné boty s dostatečně tvrdou podrážkou, s jejichž pomocí se do rýče jak se patří opřete. Budete vyžínat trávu strunovou sekačkou? Oceníte vyšší typ, které ochrání lýtka před prudce odletujícími stébly. Na kluzkých površích, jako jsou mokré terasy či chodníčky z kamenů, zase přijdou vhod boty s protiskluzovou podrážkou.

Sandály i kotníčkové boty

Pro jednotlivé druhy zahradních činností se hodí rozdílné typy obuvi. Kotníková bota zajistí pevný kotník a tím i bezpečnost při pohybu v nerovném terénu. Oproti tomu celokožené pevné polobotky kromě ochrany nohy zaručí i zmenší pocení. Vysoké obutí je určeno především pro práce, kde je nutná nejen ochrana kotníku, ale i holeně. Samozřejmostí by měl být prodyšný kožený svršek, který je zároveň voděodolný.

Sandály jsou na zahradě velice oblíbené hlavně v teplých měsících – a to díky jejich prodyšnosti, snadnému nazouvání a pohodlnému nošení. Na rozdíl od běžných pantoflí jsou však k noze dobře upevněny, což výrazně zmenšuje riziko úrazu.

dres2

Oblíbené holínky

Holínky, nebo také gumáky, jež bývají zhotoveny buď z gumy nebo PVC, tvoří specifickou kategorii zahradní obuvi, která je maximálně odolná vůči vlhkosti a velice snadno se také udržuje. U holínek si všímejte především toho, do jaké sahají výšky, zda jsou vystlány podšívkou a jak tvarovanou a pevnou mají podrážku. Svou roli při výběru hraje i terén zahrady – v členitějším a svažitém terénu vám bude více vyhovovat model opatřený silnou a hrubou podrážkou s výrazným vzorkem. Pro ty, kdo v holínkách často a rádi zpracovávají dřevo, nebo mají na pozemku lesní porost, se hodí neprůřezné typy, mající integrovanou ochrannou vrstvu ze speciální kaučukové směsi vytvrzené proti riziku pořezání motorovou pilou.

Chraňte své ruce

Používáte jedny gumové rukavice na všechny zahradní práce? To není dobrý nápad. Můžete si totiž vybrat model přesně podle toho, na co je budete používat. Zapomeňte na rukavice z gumy a plastu, které běžně používáte při úklidu v domácnosti. Na zahradě si vaše ruce zaslouží něco daleko pohodlnějšího a příjemnějšího na nošení. Už proto, že je budete mít na rukou daleko častěji a delší dobu, než při úklidu. Nejčastějí bývají zhotovené z textilu či z přírodní kůže, přičemž nejoblíbenější je ta telecí. Takové rukavice jsou měkké a příjemné na dotek, navíc jejich údržba – překvapivě – není náročná: stačí je jen opláchnout v mýdlové vodě a osušit. Oceníte je především při práci se stromky a keři nebo s velkým nářadím, například rýčem, lopatou, motykou…

Rukavice bavlněné nebo polyamidové se hodí především pro okopávání a plení. Chystáte-li se upravovat nebo přesazovat růže či jiné trnité rostliny, zvolte bavlněné s partiemi pro prsty a dlaně potaženými vrstvou latexu, které ruce ochrání před poškozením ostny a trny.

Brýle, které nejsou proti slunci

Od slunečních poznáte brýle vhodné pro práci na zahradě na první pohled – jejich skla jsou čirá a bez zatmavení. Slouží totiž jako ochrana pro oči před chemickými postřiky, kterými ošetřujete některé rostliny, nebo před zásahem drobnými předměty a úlomky či před prachem – třeba když sečete trávu, stříháte stromky ve výšce nad vaší hlavou a podobně Vybírejte takové, které dokáží s dostatečným přesahem zakrýt oči. Některé modely navíc zabraňují vniknutí předmětů pod brýle ze stran.


Když chcete něco speciálního

Na trhu je k dostání i obuv se speciálními prvky:

* s ochranou tužinkou ve špičce – budou se hodit především tam, kde hrozí, že by vám mohly na nohu spadnout nějaké těžší předměty

* s podešví odolnou proti propíchnutí – v takových botách se nemusíte bát ani tehdy, stoupnete-li třeba na staré prkno s vyčuhujícími hřebíky

* s reflexními prvky – pokud třeba i ve večerních hodinách pracujete na své předzahrádce kousek od silnice, nemusíte se bát, že vás projíždějící auta v houstnoucím šeru přehlédnou

Petra Štastná, foto Shutterstock

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

01_TITULKA_FLORA_4_ 2016 ok ma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Zahradní dress code aneb brýle a rukavice nutné!