Zahradní traktory a ridery

Úpravě trávníku na zahradě nebo v okolí domu je nutné věnovat pravidelnou péči. Jakou zahradní techniku je možné využít?

Úpravě trávníku na zahradě nebo v okolí domu je nutné věnovat pravidelnou péči.

Úpravě trávníku na zahradě nebo v okolí
domu je nutné věnovat pravidelnou péči.

Pro údržbu pozemků do 2000 m2 postačí travní sekačky, pro větší plochy už jsou z hlediska rozlohy i pracnosti vhodnější ridery nebo zahradní traktory se sběrným košem na trávu. I mezi nimi však vybírejte podle rozlohy a členitosti pozemku, výsadby stromů a keřů a množství záhonů. Dalšími parametry jsou pak typ motoru, výkon a samozřejmě i cena.

Minirider, nebo rider?

Výkonnější zahradní traktor bývá vybaven hydrostatickou převodovkou, která usnadňuje obsluze práci a poskytuje jí určitý komfort. Šířka záběru činí u podobného stroje zpravidla více než metr.

Výkonnější zahradní traktor bývá vybaven hydrostatickou
převodovkou, která usnadňuje obsluze práci a poskytuje jí určitý
komfort. Šířka záběru činí u podobného stroje zpravidla více než metr.

Nejmenšími zahradními traktory jsou tzv. miniridery, které lze popsat spíše jako sekačky opatřené sedačkou a objemným košem na sběr trávy. Za příznivou cenu nabízejí hlavní přednosti větších zahradních traktorů, oproti kterým jsou Zahradní traktory a ridery ale menší a obratnější. V porovnání se sekačkami se miniridery zase pohybují vyšší rychlostí, mají větší sběrací koš a širší záběr a jsou odolnější. Tyto stroje posečou zahradu o poměrně velké rozloze, přitom se s nimi ale dobře manévruje a je možné je použít všude tam, kde je větší množství dřevin, záhonů, osázených nádob, solitérních dekoračních prvků apod. Manévry ve výsadbě jsou bezproblémové i díky tomu, že je motor miniriderů umístěný pod sedačkou, a obsluha má proto dobrý výhled na sečenou plochu. I přes nižší cenu si však prověřte vybavení miniriderů. Motor s objemem kolem 190 cm3 bývá vybavený mechanickou či hydrostatickou převodovkou nebo variátorem. K seči využívají jeden nůž a mají záběr okolo 60 centimetrů. Pozornost byste při jejich výběru měli věnovat i značce stroje – ověřený výrobce znamená vyšší spolehlivost a delší životnost. Dalšími stroji v pořadí jsou velké ridery s masivní konstrukcí, sběracím košem velkým až 170 litrů a s motorem o objemu do 350 cm3. Záběr mají až 80 centimetrů a jsou určeny k údržbě rovných pozemků bez větších převýšení a o rozloze do 5000 m2. Na trhu najdete ale také multifunkční kloubový rider s pohonem všech čtyř kol určený pro náročnější terén, který má k dispozici různé žací hlavy pro výhoz posečené trávy na plochu nebo její mulčování. Tento stroj je vhodný i pro sečení přerostlé trávy či drobných náletů a hodí se k úpravě neudržovaných ploch.

Traktory pro latifundie
Pokud vlastníte pozemek hodný majitele šlechtického sídla, pak je na místě poohlédnout se po plnohodnotném zahradním traktoru. Jeho nákup představuje poměrně velkou investici, proto při něm vsaďte na jistotu a vybírejte z renomovaných a prověřených značek, případně výběr konzultujte s odborníkem. Zahradní traktory jsou obvykle posazeny na rámu z ocelových profilů, přední kyvná náprava s řiditelnými koly může být vyrobena z ocelových výlisků nebo litiny. Důležité jsou samozřejmě objem a konstrukce motoru, pro jehož výběr je určující především velikost sečené plochy – pozemek do jednoho hektaru zvládne jednoválcový stroj, s většími plochami si komfortněji poradí dvouválcový typ. Rovněž některé typy traktorů jsou vybaveny pohonem všech čtyř kol. Velkému výkonu musí odpovídat i odolná převodovka zadní nápravy, a to stejně jako u riderů buď mechanická, nebo (u dražších modelů zvládajících velké plochy i těžký terén) již hydrostatická. Jestliže plánujete odtah velkých břemen do kopcovitého terénu, pořiďte si model s převodovkou vybavenou uzávěrem diferenciálu, která je odolnější vůči velkým zátěžím. Pozornost byste při výběru měli věnovat i tvaru a šířce odhozového tunelu, který by měl být přímý a co nejširší. Rozhodně oceníte také traktor s protiskalpovacími kolečky a plovoucí sekačkou, který kopíruje při práci nerovnosti terénu a nesedře trávník. Pro menší zahrady jsou nabízeny zahradní traktory s šířkou záběru 84 či 92 centimetrů. Nejprodávanější jsou ale traktory se záběrem 102 centimetrů a nejvýkonnější stroje mají záběr

Výbava zdarma i za poplatek
Většina zahradních traktorů je vybavena mulčovací sadou, která může být externí nebo zabudovaná přímo na stroji. K základní výbavě dále patří shrnovací radlice upevňovaná do přední části stroje a sklopný vozík, prořezávač trávníku či rozmetadlo sypkých hmot zapojované do závěsu traktoru. Závěs je obvykle součástí výbavy, případně je možné ho nechat za poplatek namontovat. Další výbava zahrnuje tažné sběrače, přední zametací kartáče, provzdušňovače, postřikovače pro přípravky na hubení škůdců a deflektory či travní válce pro zarovnání nerovností. Sněhová fréza či hnaný vertikutátor se upevňují na přední závěs, který není součástí vybavení traktoru a opět je nutné ho nechat za poplatek namontovat. Díky bohatému příslušenství lze zahradní traktory využívat po celý rok.

FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Zahradní traktory a ridery

Zahradní traktory a ridery