Odvlhčení sklepů a garáží

Rubrika: Technika

Jakmile začnou vlhnout zdi sklepa nebo garáže, na nic nečekejte a začněte hledat příčinu. Brzy se totiž může objevit plíseň, která bude ohrožovat nejen vybavení domu a dům samotný, ale i vaše zdraví.

Jakmile začnou vlhnout zdi sklepa nebo garáže, na nic nečekejte a začněte hledat příčinu.

Jakmile začnou vlhnout zdi sklepa nebo garáže, na nic nečekejte a začněte hledat
příčinu.

Ze všeho nejdříve zjistěte, jestli důvodem vlhkých základů není třeba prasklá trubka, poškozená střecha nebo okap, voda ze svahu za domem, nárazový déšť, nedostatečný odvod povrchové vody nebo stoupající hladina spodní vody. Pokud všechny tyto možnosti vyloučíte, půjde pravděpodobně o staré nebo špatně provedené izolace nebo podřadné omítky a zdivo.

Vzlínání i kondenzace
Nekvalitní izolace a zdi umožňují vzlínání vody ve stěnách. Voda do nich navíc vnáší soli z okolní půdy a zanáší jejich póry, čímž se ještě víc zvyšuje nasákavost zdí. Vlhkost stěn se pak promítá do vlhkosti vzduchu v místnosti a umožňuje vznik plísní. Vlhkost může ale do zdí vnikat i opačným směrem, tj. ze vzduchu v místnosti, a následně na nich kondenzovat. Jestliže stěny špatně izolují nebo z nějakého důvodu vůbec nedýchají, vlhkost z nich pak nemůže unikat. Vlhké zdivo navíc rychle odvádí teplo, proto čím dříve začnete s jeho sanací, izolací a případným zateplením, tím lépe.

Poraďte se s odborníky
Malou lokální opravu zvládnete sami. Do větších úprav a sanace se pusťte ale jen po konzultaci s odborníky. Ti nejdříve zjistí příčinu vlhkosti, obsah solí a nasycení zdiva vodou a následně rozhodnou o nejvhodnějším postupu. Existuje jich totiž hned několik.

Jak zasáhnout proti vlhkosti

  • Vysoušení – probíhá samovolně za pomoci různých vysoušečů, sálavých panelů, mikrovlnného vysoušení, průmyslových odvlhčovačů nebo odvětrávacích systémů. Jde ale jen o dílčí proces odvlhčení zdiva, které bez odstranění příčiny opět snadno přijme další vlhkost.
  • Sanační omítka – vlhkost ze zdiva sice neodstraní, zajistí ale jeho dlouhodobě suchý nepoškozený povrch, případně zprostředkuje jeho postupné vysychání. Používá se tedy v případech, kdy není z nějakých důvodů možné provést obnovu izolací. Při správném použití vlhkost nevystoupá nad sanovanou oblast a omítka zabrání ničení zdiva.
  • Chemická injektáž – při této metodě se do zdiva vyvrtají otvory, které se vyplní speciálními hydrofobními prostředky, případně se zkombinují s utěsňujícími látkami. Ty vytvoří nepropustnou vrstvu, která se nasákne jak do zdiva, tak do kamene. Podmínkou pro využití tohoto postupu je maximální tloušťka zdi 1,2 metru.
  • Nopová fólie – utěsnění povrchu zdiva se řeší i klasickými izolacemi, nejčastěji nopovou fólií. Vyrábí se z tvrzeného plastu a pokládá se podél celého obkopaného objektu. Na plastovém pásu jsou výstupky, které vytvářejí větrací prostor mezi podzemní částí budovy a fólií, kde tak může cirkulovat vzduch.
  • Podřezávání zdiva a jeho izolace – jde o dost náročný postup, ale zaručuje spolehlivost a dlouhou životnost. Kvalitní sanace vlhkého zdiva provedená tímto způsobem vydrží po celou životnost stavby.
  • Vnitřní prostory sklepa – ošetřují se sanační omítkou, aby se postupně vysušovaly. Kolem domu je nutné vykopat žlab a položit do něj například děrovanou trubku z PVC nebo ho vysypat štěrkem, aby se základy stavby provětraly a nadbytečná voda odtékala požadovaným směrem.
  • Elektrofyzikální bezelektrodové odvlhčování – tato nejmodernější metoda používá generátory magnetických pulzů napájených elektrickým proudem. Instalací a provozováním příslušného zařízení je dosaženo nejen vysoušení zdiva, ale také ochrany před jeho novým navlhnutím.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Odvlhčení sklepů a garáží

Uložit

Odvlhčení sklepů a garáží