Ruční akumulátorové nářadí

Rubrika: Technika

Akumulátorové nářadí je skvělým pomocníkem všude tam, kde není dostupný zdroj elektrické energie. Je totiž mobilní, lze s ním pracovat i ve špatně dostupných prostorách a jeho činnost neomezuje instalace elektrické zásuvky ani délka přívodního kabelu.

Akumulátorové nářadí je skvělým pomocníkem všude tam, kde není elektřina

Akumulátorové nářadí je skvělým pomocníkem všude tam, kde není elektřina

Nářadí s akumulátorem se v domácnosti uplatní při nejrůznějších montážích, úpravách či opravách a kromě toho najde široké využití také při práci na zahradě. Nejčastěji používaným akumulátorovým nářadím jsou klasické či aku vrtací šroubováky, vrtací kladiva, ale i okružní či řetězové pily, v zahradě pak plotostřihy, z větší techniky fukary a samozřejmě akumulátorové sekačky a podobně.

Podle čeho vybírat?

I když je akumulátorové nářadí určeno spíše pro příležitostné použití, je důležité při jeho výběru dbát na výkon, dobu nabíjení akumulátoru a současně i na odolnost a spolehlivost. Je proto vhodné upřednostnit ověřenou značku, protože u kvalitního akumulátorového nářadí je dnes už výkon srovnatelný s nářadím síťovým. V nabídce jsou výrobky v kategorii hobby i profi, které se liší výkonem, provedením a odolností. Předností akumulátorové nářadí je nízká hmotnost, snadná ovladatelnost a tichost provozu při absenci spalin. Rády ho proto využívají ženy, a to jak na zahradě, tak při nejrůznějších drobných domácích opravách. Zároveň je akunářadí vhodnou alternativou pro malé domácnosti nebo studentské či single bydlení.

Jaký typ baterií?

Kvalita tohoto nářadí je závislá na parametrech akumulátoru. Nejstarším typem baterií jsou nikl-kadmiové (NiCd) články, které jsou levné a snesou vysoké proudové zatížení. Jejich nevýhodou je rychlé samovybíjení při méně častém používání, tedy kratší výdrž. Dalším záporem je paměťový efekt, který snižuje kapacitu akumulátoru a také vyšší hmotnost. V současnosti nejpoužívanějším typem baterií jsou lithium-iontové (Li-Ion) články s velkou kapacitou při malých rozměrech. Jejich předností je nízký samovybíjecí efekt – lze je nabíjet kdykoli při minimálním nebezpečí ztráty kapacity, jsou lehké, mají vyšší kapacitu a rychle se nabíjejí.

Rady a tipy

  • Při častém používání akunářadí je vhodné zvolit produkt prodávaný se dvěma bateriemi.
  • Nejmodernější akumulátorové vrtací šroubováky jsou vybavené displejem a  čipem. V paměti mají nastaveny optimální parametry pro vrtání do různých  materiálů a jejich displej signalizuje stav akumulátoru, případně možné závady apod.
  • Kvalitní Li-Ion akumulátory jsou vybaveny ochranou proti přehřátí, přetížení a přílišnému vybití.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Uložit

Ruční akumulátorové nářadí