Co je lepší než řetězová pila?

Rubrika: Technika

Topit dřevem je levné, ekologické a pracné… Přípravu paliva vám značně zjednoduší dobrá pila. Pokud potřebujete zásoby dřeva na celou sezonu, bude mnohem lepší než do té nejkvalitnější řetězové pily investovat do okružní neboli cirkulárky.

Většina majitelů zahrad dává přednost řetězovým pilám a zpravidla volí nejmenší a nejlevnější, takzvané hobby výrobky, s nimiž bez problémů prořežou stromy a nálety, připraví pár polen na oheň či přitápění v krbových kamnech. Více od nich nelze čekat.

Dělení na kategorie

Zatímco hobby výrobky mívají objem válce zhruba od 30 do 40 cm³, u farmářských najdete rozpětí 40 až 50 cm³. Tyto pily střední třídy mají větší výkon a výdrž, jsou určené pro rozsáhlejší řezání palivového dřeva, třeba když v kamnech topíte opravdu denně, anebo i k občasnému pokácení vzrostlého stromu. Oproti profi pile půjde práce sice pomaleji, ale dokážete to.

Výrobky z profesionální kategorie si kupují nejen lidé, které tato práce živí, ale i ti, kdo chtějí dostatečně výkonný stroj, který tak rychle nepřetíží a nezničí a vydrží jim i při intenzivním používání mnoho let. S takovou pilou je možné si nakácet i nařezat několik desítek kubíků dřeva ročně. Navíc práce jde rychleji než s amatérskými výrobky. To je dáno i obsahem a výkonem motoru – ten mívá objem od 55 cm³ a výkon přes 3 kilowatty. Toto dělení platí pro pily motorové.

Pro koho se hodí elektrická pila

Máte-li na zahradě přístup k elektrické zásuvce a potřebujete pilu k běžným pracím kolem domu, vystačíte si i s elektrickou. Využívají je třeba i tesaři, kteří pracují v uzavřených prostorách, aby nemuseli dýchat zplodiny motoru. Přitom lze koupit elektrické pily s dostatečným výkonem kolem dvou kilowatt, navíc zhruba za poloviční cenu ve srovnání s benzinovými výroky.

V poslední době se stále více na trhu objevují i akumulátorové varianty. Zatím je nelze srovnávat s benzinovými pilami, do lesa na dřevo se s nimi určitě nevydáte. Ale pokud už se rozhodnete využít kompletní akumulátorový program, akupila dobře poslouží pro drobné práce, tedy prořežete s ní stromy, pokácíte nálety.

Podle délky lišty

Na hobby pily se nasazují maximálně 35 centimetrové (14″) lišty. Platí, že čím delší lišta, tím větší vzniká ztráta výkonu třením řetězu o lištu. I když je pravda, že mnohým se s delší lištou lépe řežou větší průměry, ale do takové práce se stejně s hobby výrobkem pouštět nebudete. Ve farmářské kategorii se setkáte s lištou dlouhou 41 centimetrů (16″) a u profesionálních to je i 46 centimetrů.

Když už řetězová pila nestačí

Kupovat okružní pilu mnozí považují za zbytečné a odůvodňují to tím, že jsou s tou řetězovou spokojeni. Názor zpravidla změní ve chvíli, kdy si práci na takzvané cirkulárce vyzkoušejí. K plusům těchto strojů patří rychlost, s jakou zpracujete ohromné množství dřeva, a také bezpečnost práce, u nových typů se polena už vůbec nedotýkáte. To je také důvod, proč tyto stroje dosud z některých zahrad nevymizely a také se stále prodávají.
Zuby pily z tvrdokovu jsou u okružní pily podstatně robustnější než u té řetězové, proto snáze přežijí i nějaký ten hřebík, i když výrobce řezat do kovu rozhodně nedoporučuje. Pokud už dojde k výraznému otupení, což při běžné práci s tímto strojem může trvat i řadu měsíců, můžete nechat kotouč nabrousit. V nejhorším případě lze vyměnit celý kotouč. Osazení středu je obvyklé, v rozměru 700/30 milimetrů.

Než se rozhodnete pro koupi cirkulárky, ujistěte se, že máte k dispozici třífázovou elektřinu, tedy 400 V a jističe 16 A. Pro spolehlivý provoz nekupujte pily s menším příkonem než 4 000 wattů. V opačném případě nebudou zvlášť u tvrdšího dřeva pracovat s takovým výkonem, jaký očekáváte. Anebo budete omezeni maximálně možným průměrem dřeva.


Drobnosti, které potěší
U nejlevnějších hobby pil nenajdete příliš komfortního příslušenství. Obvykle nemají dekompresní ventil, který usnadňuje startování šňůrou, i když u malého motůrku to nebývá tolik zapotřebí.

Určitě je při výběru vhodné požadovat nastřikovač benzinu, takzvaný primer, který urychluje nastartování motoru, což zvláště u dvoutaktních strojů někdy bývá problém.


Vzduchový filtr
Vzduchový filtr patří mezi opomíjené součásti motoru. Je ideální, pokud se k němu můžete dostat bez nářadí a pokud ho lze jednoduše vyčistit vymytím. Molitanové filtry propouštějí poměrně velké nečistoty, lepší jsou nylonové filtry, které propustí nečistoty velké jen v řádu mikronů. Pokročilejší stroje mívají i systém odstředivého předčištění vzduchu.

Uložit

Co je lepší než řetězová pila?