Zapojte malé pomocníky do podzimního úklidu zahrady!

Rubrika: Technika

Ať už máte velký pozemek s obrovskou zahradou a spoustou listnatých stromů, nebo jen malou zahrádku, měli byste se na dobu, kdy budou stromy shazovat své pestrobarevné listy, pořádně připravit. A proč rovnou nespojit příjemné s užitečným, a nezkusit zapojit malé pomocníky do podzimního úklidu zahrady?

fiskars_1

Děti a zahrada – to je neodmyslitelné spojení. Pobyt v přírodě ratolestem prospívá, mohou se volně pohybovat a přirozeně tak rozvíjet svou motoriku. Od mala je dobré děti vést k péči o zeleň a zapojovat je do běžných činností na zahrádce, ať už jde o zasazování rostlin, či hrabání spadlého listí. Nejbarevnější roční období se nám navíc k začlenění našich ratolestí do venkovního úklidu zahrady přímo vybízí.

Zahrádka nám během jarních a letních měsíců přinášela spoustu radosti z nových kvítků i lahodných plodů, je třeba ji za to odměnit pořádnou péčí, kvalitním zazimováním a připravit ji na nadcházející náročné období. Čeká nás shrabování listí z doslova zasypaných trávníků, zametení prachu a špíny z vydlážděných cestiček, pročištění zanesených okapů plných těžkého, mokrého listí a příprava stromů a keřů na zimu. S mnohým nám mohou děti pomoct. Ale i malý zahradník si zaslouží profesionální nářadí, které bude s radostí používat.

Při volbě dětského zahradního nářadí je důležitá především bezpečnost. Finská firma Fiskars připravila pro děti speciální inspirativní řadu My First Fiskars. Zahradní nářadí z této řady je nejen bezpečné a kvalitní, ale také v hravých barvách, což malí zahradníci jistě ocení.

Řada My First Fiskars je výsledkem dvouleté práce oddělení Fiskars pro výzkum a vývoj, založené přímo na kontaktu s dětmi, s jediným cílem – zajistit dokonalou spokojenost koncových zákazníků, tedy našich ratolestí. Tvar, rozměry, použitý materiál, barvy a hlavně design úchytů a rukojetí – všechny tyto vlastnosti byly upraveny a zlepšeny dle zpětné vazby dětí a četných pokusů přímo v terénu. K dispozici je barevné náčiní pro práci na zahradě ve všech ročních obdobích.

fiskars_2

Součástmi kufříku se sadou nářadí jsou dvě lopatky, „pila“ (pro tvorbu řádek na sazenice nebo řezání sněhu či písku) a štětec – to vše zajišťuje nekonečné možnosti pro kreativní děti při práci na zahradě. Oblý design rukojeti je speciálně navržen tak, aby poskytl dětem spoustu možností uchopení, a je doplněn neklouzavým materiálem, který zajišťuje, že nářadí se dobře drží v ruce. Samotný kufřík může sloužit jednak jako praktické přenosné úložiště na všechny nástroje nebo jako nádoba. Jeho černé víko můžete použít jako podložku pro sezení či na klečení nebo v zimě na sněhu na sjíždění kopců.

Kromě všestranného kufříku obsahuje řada My First Fiskars také také čtyři druhy nářadí (lopatu, rýč, hrábě na listí a koště) s dlouhými násadami, vyrobenými z hliníku, oblými oranžovými rukojeťmi a robustními pracovními hlavami z poly-propylenového plastu. U nářadí určeného ke kopání jsou ještě hlavy vyztužené skelnými vlákny a v ohybné části acetalovým termoplastem (POM) pro větší flexibilitu.

Jak vést děti k lásce k zahradničení a přírodě?

  1. Ukazujte jim proměňující se svět zahrady a učte je poznávat zvířata a rostliny.

Zahrada může být skvělou studnicí poznání. Nejmenší děti v ní naučíte rozpoznávat barvy, počítat, později poznávat různé malé živočichy, rostliny, chutě, vůně atd.

  1. Zkuste společně vytvořit jejich první herbář.

Spadaného listí je všude okolo habaděj, stačí ho jen shrabat a vybrat ty nejhezčí listy. Společně je pak doma usušíte a vytvoříte krásně barevný herbář. Krom kreativity při vytváření herbáře se děti navíc naučí názvy stromů a keřů.

  1. I ptáčci potřebují jíst

Vyberte na zahradě vhodný strom, který je dobře viditelný zpovzdálí a vyrobte doma s dětmi tukovou kouli pro ptáčky. Její příprava je snadná – stačí drobet drcených ořechů a pár nadrcených piškotů. Rozehřejeme si libovolný rostlinný tuk. Po rozehřátí ho odstavíme a necháme natolik prochladnout, aby byl ještě tekutý, ale ne vroucí. Vezmeme si prázdný kelímek od jogurtu, na dno nasypeme trochu připravené směsi a zalijeme tukem. Promícháme a necháme důkladně zatuhnout, nejlépe v ledničce. Potom kelímek nastřihneme u horního okraje na několika místech a „oloupeme“ ho směrem dolů, až celá zatuhlá směs vypadne. Takto upravená směs vyhovuje sýkorám, strnadům a většině zpěvného ptactva.

Pozvánka

Stále si nevíte rady jak děti zapojit do podzimního úklidu zahrady? Přijďte se inspirovat do Botanické zahrady hlavního města Prahy! V sobotu 7.11. od 10:30 se zde uskuteční rodinná akce nazvaná Podzimní úklid. Dozvíte se spoustu užitečných tipů jak zazimovat zahradu, seznámíte se s jedlými plodinami podzimu, budete si moct zkusit štípaní dřeva, či se jen projít a poslechnout si komentovanou procházku zahradou. Ale hlavně se zde bude soutěžit o spoustu produktů značky Fiskars!

O jaké ceny budeme hrát? Pro malé zahradníky máme nachystané zmiňované kufříky My First Fiskars, hrábě na listí a smetáky, mužská část návštěvníků jistě ocení sekerky a dámy se mohou těšit na drobné i větší pomocníky do kuchyně a domácnosti – věhlasné nože či nůžky Fiskars. O hladu také nebudete, ke koupi budou pochutiny nasladko i naslano. Co je ale na této akci úplně nejlepší? Doposud činil vstup do Botanické zahrady 85 korun pro dospělého, poloviční cena pro děti. Od listopadu je ale vstup do venkovní části zahrady zdarma! Využijte této akce, dokud je ještě venku relativně hezky a jako bonus vyhrajte produkty Fiskars.

Více informací naleznete za facebookové události zde: Podzimní úklid v zahradě

fiskars_3

Komerční prezentace

Zapojte malé pomocníky do podzimního úklidu zahrady!