Než se letos poprvé vykoupete…

S přípravou bazénu není nutné nutné čekat, až přejdou takzvaní zmrzlí muži, jak to mnozí dělají. Do znovuzprovoznění po zimě se můžete pustit, když se noční teploty vzduchu již nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody v bazénu se pohybuje mezi deseti až patnácti stupni.

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a profimedia.cz

Při odzimování se držte základního pravidla, že postupuje zvenku směrem dovnitř. Nejprve se zaměřte na okolí a plochy venku, nakonec upravte a stabilizujte vodu, aby vydržela do začátku koupání čistá a nezávadná. Zde je postup, jak na to:

1. odstraňte krycí plachtu

Jako první krok opatrně odstraňte krycí plachtu a případně i plováky, plastové láhve či kousky polystyrenu, které pomáhaly chránit stěny bazénu od rozpínajícího se ledu. Pozor, aby vám nepořádek z krycí fólie nenapadal dovnitř. Proto raději nejprve vezměte do ruky koště a nečistoty smeťte k jedné straně a odkliďte, teprve pak plachtu sejmout. Ideální je pokud to děláte ve dvou, protože tak zabráníte tomu, aby se vám dostalo do vody co nejméně dalších nečistot. Podobný postup je i u plachet rolovacích, kde je také třeba nejprve odstranit nečistoty ručně. Naopak tyto starosti odpadají majitelům bazénu, které si k nim pořídili zastřešení.

2. umyjte stěny

Pak je třeba umýt stěny bazénu. Správně byste měli mít od podzimu upuštěnou hladinu. Neředěný přípravek naneste hadrem nebo houbou na znečištěná místa a nechte deset až patnáct minut působit. Poté nečistoty uvolněte mechanicky hadrem nebo kartáčem a důkladně je opláchněte vodou. V případě silného znečištění tento postup několikrát opakujte. Pak odstraňte hrubé nečistoty jak ze stěn, tak ze dna bazénu buď pomocí síťky, nebo mechanického vysavače.

3. zapojte filtraci

K dalšímu odzimování už potřebujete zapojenou filtrační jednotku. Pokud se do této práce pustíte svépomocí, měli byste si dát pozor na uzemnění, nezapomeňte proto vyzkoušet funkci proudového chrániče. Jestliže ohříváte vody pomocí solárních panelů, zapojte je také v této fázi. Jarní slunce vám ji rychleji ohřeje a budete se moci začít koupat o nějaký den či týden dříve. Pomůže vám i v případě, pokud se ještě objeví poslední mrazy. V těchto situacích totiž odborníci doporučují nechat jak filtrační jednotku, tak ohřev zapnutý. Budou-li v chodu, zabráníte tím jejich případnému poškození.

4. doplňte vodu

Dopusťte vodu až do úrovně středu přítokové příruby sběrače, takzvaného skimmeru. Po té ji nepřetržitě 24 hodin filtrujte. Pokud je vaše filtrační jednotka vybavena protiproudem, nezkoušejte čištění urychlit jeho spuštěním. Tím, že voda proudí rychleji, klesá účinnost filtrace.

5. upravte kvalitu vody

Posledním krokem je kontrola kvality vody a její úprava. Nejprve změřte a vyrovnejte pH na hodnotu 6,8 – 7,6. Podle toho, zda jste naměřili skutečné číslo vyšší, nebo nižší, zvolte přípravky pro snížení, či zvýšení pH. Následně se doporučuje přidat preventivní dávku přípravku na stabilizaci tvrdosti, který zároveň zabrání vyloučení usazenin, konkrétně vápenaté a hořečnaté soli, a zabrání vzniku minerálního zbarvení vody po prvním zachlorování v případech, kdy voda, kterou do bazénu napouštíte, obsahuje hodně železa, manganu, hořčíku nebo vápníku.

Zhruba po dvou hodinách, kdy začne předchozí přípravek dostatečně reagovat, přichází čas na takzvanou šokovou dezinfekci vody, přípravky k tomu určené nesou v názvu označení chlor šok. Při té ve vodě zlikvidujete mikrobiologické zárodky a organické nečistoty prostřednictvím rychlorozpustných dezinfekčních přípravků.

Po dezinfekčním ošetření znovu změřte a případně upravte hodnotu pH. Po dalších 24 hodinách přeměřte koncentraci volného chlóru. Jeho obsah by neměl být nižší než 0,3 miligramu na litr a  aplikujte chlorovou tabletu do plovoucího dávkovače. V případě potřeby do vody přidejte ještě jednou přiměřenou dávku přípravku chlor šok.

6. pravidelně bazén kontrolujte

Nyní máte bazén připravený na sezonu a koupání, to ale znamená, že mu také musíte věnovat pravidelnou péči, tedy kontrolovat kvalitu vody a přidávat přípravky pro průběžné chlorování, prevenci a likvidaci řas, ale i přípravky pro projasnění vody a proti zákalům, jež zpracují velmi jemné nečistoty do formy dobře filtrovaných vloček, které se lépe zachytí na filtru. Nezapomínejte, že součástí péče o vodu je i její pravidelné filtrování.


Young girl cleaning collapsible swimming pool at end of summer in garden UK., Image: 91097444, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy

Jak na malé bazény

Pokud vlastníte malý nadzemní bazén, který jste na zimu uklidili do sklepa, pozor na tyto chyby při jeho stavění a znovuzprovoznění.

  • Ať už ho dáváte na nové či staré místo, plocha musí být rovná a čistá.

  • Bazén rozbalte a důkladně očistěte. Doporučuje se použít gelové čisticí prostředky, které povrch zároveň dezinfikují.

  • Na rozdíl od zabudovaného, je nutné nadzemní bazén před napouštěním důkladně zkontrolovat a případné trhliny opravit.

  • Dále je postup stejný: připojíte příslušenství, filtraci, upravíte pH kvalitu vody, použijete příslušnou bazénovou chemii a bazén přefiltrujete.

 

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017.

Než se letos poprvé vykoupete…